Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zaslužni Novogradiščani

3 posters

Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Zaslužni Novogradiščani

Postaj by Gollum 31.05.09 16:51

Evo Konus na tvoju inicijativu otvaram ovaj topic.
Pokušala sam na netu pronaći nešto o ovim ljudima i iznenadila sam se kako malo podataka ima.
Upravo sam među svojim knjigama pokušala pronači ponešto o njima ali ništa na žalost nisam pronašla,zato s radošću prepuštam tebi ovaj topic i vjeruj mi s radošću ću ga čitati i učiti.
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by konus 01.06.09 18:20

Ehej, pa nismo se tako dogovorili :-))) Uostalom dosta znamenitih je već opisano u Novogradiščanima i još puno ih ima. Ti si spomenula jednu knjigu, ja imam Nova Gradiška - 250 godina, a postoji i neka knjiga tipa Tko je tko u NG - evo, tamo znam da se spominje Dražen Varga, moj poznanik, inače profešur na FF, Odsjeku za francuski. Daklem, s postovima nastavljam samo po jedan za jedan modelu kako se i dogovorismo: jednog zaslužnog NGera ja, jednog ti, a jednog, nadam se netko iz ove treće knjige, može?

PS. Uostalom, spomenula si da u toj knjizi ima još mini biografija-recimo u ovoj koju ja imam se spominje i pjesnik kojeg si ti opisala.
konus
konus
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 176
Location : NG,Zg
Registration date : 26.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by Gollum 02.06.09 22:07

Rolling Eyes Joj, joj konus sad si me zaista natjerao da radim nešto što već dugo nisam. Embarassed Sad ću morati ozbiljno da se potrudim i potražim te knjige pa još k tome da gurnem nos u njih.Ali šta je tu je ne kuzim
Gdina Vargu imala sam prilike sresti prošle godine na FF i znam da predaje na odsijeku za romanistiku.
Naime moja kćer je student FF(ne na romanistici).
A šta bi rekao na to da ti kažem kako se moj otac u djetinjstvu družio sa Titom Bilopavlovićem i da je i on jedan od opisanih gradiških fakina sa bare(ako se sječaš te prljave smrdljive baruštine na kojoj sam i ja provela dobar dio djetinjstva).
A družio se i sa Kazimirom Klarićem i Ivom Štivičićem.
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by konus 04.06.09 16:10

Eto vidiš.Smile
Za baru čuo, jel'to negdje kod ciglane? Iako nisam siguran da sam tamo bio...ma jednom mislim da jesam....
Nešto sam sada u stisci s vremenom. Ti kreni-ja nastavljam. Ritam ne mora biti ubitačan-kad se stigne....
konus
konus
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 176
Location : NG,Zg
Registration date : 26.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Chris Cviić

Postaj by konus 07.06.09 7:11

Krsto Cviić - rođen u okolici Nove Gradiške.Njegov cijeli život posvećen jeuglavnom novinarstvu, ali i publicistici, pa je po dolasku Englesku radio u BBC-u, a zatim više od 20 godina u The Economistu, gdje je bio uvodničar, dopisnik za Srednju i Istočnu Europu i dopisnik za vjerska pitanja. Bio je i analitičar u londonskom Kraljevskom institutu za međunarodna pitanja i politički savjetnik EBOR-u, između niza funkcija koje je obavljao u životu (u razdoblju od 1999. do 2007. bio je politički savjetnik za tranzicijske zemlje u Europskoj banci za obnovu i razvoj).

(više kad nabavim knjigu Tko je tko u NG... :-) )
PS. ne ulazim u političku orijentaciju Cvijića-samo navodim Gradiščanina koji je uspio i to na svjetskoj razini...
konus
konus
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 176
Location : NG,Zg
Registration date : 26.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by Gollum 07.06.09 15:00

konus je napisao/la:Eto vidiš.Smile
Za baru čuo, jel'to negdje kod ciglane? Iako nisam siguran da sam tamo bio...ma jednom mislim da jesam....
Nešto sam sada u stisci s vremenom. Ti kreni-ja nastavljam. Ritam ne mora biti ubitačan-kad se stigne....

Very Happy Da, da kod ciglane,ha makar smo otkrili nešto jedno o drugom ,ja sam malo starija a ti malo mlađi ako se ne sječaš te baruštine.(predpostavljam)
Nažalost sam i ja ostala bez vrijednog izvora informacija pa si moram nabaviti novu literaturu(morala sam knjige odnjeti kod kćeri u Zgb.jer joj trebaju za nekakvu seminarsku radnju).Nemam ni ja sad previše slobodnog vremena i slažem se sa tobom kad se stigne,

P.S. Politički sam orijentirana ali nikako nacijonalistički zatucana i opterećena i smatram da se svakom čovijeku bez obzira na nacionalnu pripadnost treba odati dužno poštovanje ako ga zaslužuje.
Prema tome raspali i nemoj se kao ni ja opterećivati tim prizemnim pobudama koje između ostalog uništavaju ovaj grad.
Znam da si pametan momak i nadam se da ćeš se složiti sa mnom.Smile))
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by Gollum 07.06.09 15:08

Kazimir Klarić
Kazimir Klarić, rođen u Okučanima 1940 g. Maturirao na Gimnaziji u
Novoj Gradiški, a diplomirao na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Kao
pravnik radio u tvornicama, kasnije kao urednik na Radio Zagrebu. Do
sada je objavio humoristične romane: Na tri noge, Kolut natrag, Mrnjau,
grizu me.., Afrička jaja iznenađenja i Pasje svatove, te knjige
pripovjedaka Unutrašnji neprijatelj, Svi na led, Gaće na štap,
Akupunktura za samoupravljače i Crv sumnje. Objavio je i knjigu
televizijskih drama Obrazi su jasno čisti.

Na Radio Zagrebu izvedene su mnoge Klarićeve radijske komedije, drame za djecu i odrasle.

Na TV-u mu je prikazano desetak drama, komedija i televizijskih
serija. Najpoznatije drame: Izjava, Samac, Bunda i Serije: Punom parom,
Nedaj se Floki, Pozitivna nula, Susreti nezgodne vrste.

Dobitnik Nagrade grada Zagreba, Nagrade Grigora Viteza te nekoliko nagrada za pripovjetke.
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty IVO ŠTIVIČIĆ

Postaj by konus 07.06.09 15:50

he, he sjećam se ja Bare (jel' bio još neki naziv?), ali nije bila u mom dijelu grada pa je baš nisam obilazio ...a što se tiče generacijske pripadnosti (momak, he,he...onda si ti djevojka :-)))))) čini mi se da smo tu negdje Smile ...
ovo za Cviića si me krivo razumjela.....jednostavno ne želim da se počne raspravljati o tim ljudima kroz političku prizmu jer se to može na drugim mjestima pa i na ovom forumu zar ne?....Inače, slažem se sa svime što si rekla...
---- Mrnjau, grizu me kao klinac kupio direktno od autora u OŠ....:-)


Ivo ŠTIVIČIĆ- dramski pisac i scenarist, rođen 13. V.1936. U Rešetarima. Radi kao urednik od samih početaka televizije u Hrvatskoj na TVZG, a kasnije i na HRT. Sjajan znalac ljudske prirode i neizvještačenog dijaloga, osjetljiv za slavonsko podneblje, ostvario je niz pamtljivih likova i potresnih "malih" sudbina. Poznata TV djela su mu "Kuda idu divlje svinje", "Tamburaši" te scenariji prema Krležinim djelima i dr. Kćer Tena također uspješna, u kazališnom miljeu, u RH i Londonu.
konus
konus
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 176
Location : NG,Zg
Registration date : 26.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by Gollum 09.06.09 16:17

Ako nisam u pravu Ti me ispravi. Ali kad smo već kod Kazimira Klarića nije li on imao sestru Mirku Klarić-opernu pjevačicu?
Nešto kao da se prisječam očevih priča.Znam da je pričao da je stalno vježbala po kući glas( kako je on to nazvao vrištala i da su je zbog toga stalno zadirkivali).
Pokušavam na netu nešto da nađem o njoj ali mi ne polazi za rukom.
Ako ti nešto više ......Baš me zanima.
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by konus 09.06.09 16:46

E vidiš, to mi je prva vijest. Ali logično je da u istoj obitelji ima više ljudi iz istog "ceha"(umjetničkog, u ovom slučaju).
Zna li neko nešto o tome?


Zadnja promjena: konus; 09.06.09 16:47; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : dopunjavanje)
konus
konus
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 176
Location : NG,Zg
Registration date : 26.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by Admin 09.06.09 17:12

Nađoh ovaj tekst na http://www.cro-rss.com/article_razglednice_iz_hrvatske_mljet-pomena-nova_gradi%9Aka__1923879.htm

".. Nova Gradiška grad je poznatih Hrvata: Miro Gavran, operna umjetnica Mirka Klarić, Josip Freudenreich, Sanja Smiljanić (Potrošački kod), Sanja Mikulić (vremenska prognoza), nogometaši Milan Rapaić, Ivica Olić i Goran Vlaović, Vili Čaklec, Tito Bilopavlović, Marko Novosel, Ivo Štivičić, Chris Cviić, Marijan Bušić (kravata Croata), Vladimir Kraljević (Miss Universe), Tomislav Petranović... "

U jednom tekstu koji sam pronašao piše:
... operna umjetnica Mirka Klarić, međimurskih korijena, možda su joj roditelji iz međimurja?
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by Gollum 11.06.09 16:32

Imam je,imam je,imam je bounce bounce bounce
Danas na poslu švrljajući po nekim papirima naletjela sam na knjigu
"Novogradiški biografski leksikon" autora Feliksa Valentića.
Krasan izvor informacija o zaslužnim građanima našeg grada.
Konus- pronašla sam podatke i o Tvom prijatelju prof. dr. sc Draženu Vargi. Ti sigurno znaš sve o njemu pa Tebi prepuštam to zadovoljstvo da predstaviš ovog izuzetnog čovjeka.
Ma sram me bilo Embarassed kako se nisam sjetila Rapaića,a njegov otac i majka su krsni kumovi moje mlađe sestre(majke mi ne muljam) pitajte je kad se konačno pojavi na ovom forumu.
A sa ocem Sanje Smiljanić sam radila do njegovog umirovljenja.
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by konus 11.06.09 18:40

Daj ti dopuni ovo za Vargu. Jer ja leksikon još nisam nabavio. Za Vargu sam siguran da je poliglot (15 jezika!!, a i više vjerojatno). Sin je novogradiških učitelja, završio ekonomiju i jezike (francuski, španjolski?) na Filozofskom faksu. Isprva radio u "Đuri Đakoviću", a sada na katedri za francuski spomenutoga FF-a. Za studija i kasnije svaku priliku i ušteđene novčiće koristio za odhajati u bijeli svijet, a posebno Espagnu. Eto!
konus
konus
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 176
Location : NG,Zg
Registration date : 26.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by konus 31.08.09 15:57

Gollume, ukralo nam temu!!!ALi bar su temeljiti... Very Happy
http://new.ngbuntovnici.com/ngforum/index.php?f=18&t=812&rb_v=viewtopic
konus
konus
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 176
Location : NG,Zg
Registration date : 26.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by konus 14.11.09 16:16

Jel' smijem prepisat' s buntovnika? Zaslužni Novogradiščani Icon_biggrin
konus
konus
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 176
Location : NG,Zg
Registration date : 26.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by Admin 14.11.09 17:46

konus je napisao/la:Jel' smijem prepisat' s buntovnika? Zaslužni Novogradiščani Icon_biggrin

Moraš pitati tamo, zbog autorskih prava... greeny
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by Gollum 14.11.09 19:30

Hej konuse još si ovdje!!!! Zaslužni Novogradiščani Icon_cheers
Ma ne nećemo ništa prepisivati od buntovnika Zaslužni Novogradiščani Kopfschuettel
Ljepo ćemo sami Zaslužni Novogradiščani Icon_study polako onako kako smo se dogovorili.
A potrudit ćemo se da budemo i bolji od njih.
Nego malo pregledavajući ovaj topic ustanovih da baš i nismo bili nešto vrijedni Zaslužni Novogradiščani Icon_rolleyes
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by Gollum 14.11.09 20:28

konus je napisao/la:Daj ti dopuni ovo za Vargu. Jer ja leksikon još nisam nabavio. Za Vargu sam siguran da je poliglot (15 jezika!!, a i više vjerojatno). Sin je novogradiških učitelja, završio ekonomiju i jezike (francuski, španjolski?) na Filozofskom faksu. Isprva radio u "Đuri Đakoviću", a sada na katedri za francuski spomenutoga FF-a. Za studija i kasnije svaku priliku i ušteđene novčiće koristio za odhajati u bijeli svijet, a posebno Espagnu. Eto!

Dražen Varga prof. dr. sc. lingvist i poliglot.
Rođen je u Novoj Gradiški 8. rujna 1961.

Osnovnu i srednju školu završio je u rodnom gradu. Ekonomski fakultet završava 1986 a Filozofski 1990 u Zagrebu.
Stekao je zvanje prof. španjolskog i francuskog jezika i književnosti, a 1997. na Filozofskom fakultetu završava i Slobodni studij švedskog jezika. Najprije radi u Đuri Đakoviću, a zatim od 1992 kao asistent u Odsjeku za romanistiku FFu Zagrebu.
1995. obranio je magistarski rad, a 1998. obranio je doktorsku disertaciju.
2000. izabran je za docenta na FF u Zagrebu.
Od 2002. predstojnik je Katedre za francuski jezik. Akademske godine 2001./2002./ 2003. obavljao je funkciju pročelnika Odsjeka za romanistiku.
Njegova nastavna i znanstvena djelatnost vezana je uz područje francuske odnosno romanske lingvistike. Temeljito se bavi brojnim romanskim jezicima ali se zanima praktično i za sve dostupne jezike svijeta.
Osobito treba istaknuti tibetansko-burmanske i austroazijske skupine, kreolske jezike te jezike Zapadne Afrike.
Objavljuje znanstvene radove u najuglednijim romanističkim časopisima u svijetu. Bavi se prevođenjem, sudjeluje na međunarodnim kongresima.
Dobitnik je više priznanja, a kaže da mu je najdraža Medalja grada (2004) za dostignućau znanstveno-istraživačkom radu i proučavanju jezika Europe, Afrike i Azije.
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by konus 15.11.09 7:32

Ma ja ti sada (nažalost Zaslužni Novogradiščani Kopfschuettel ) nemam vremena za to....ali vidim da se stvar razvija jer su jučer postani Bušić i Mandrović Zaslužni Novogradiščani Icon_biggrin ...doduše izvan ovog užeg topica...
...naravno tebe ću podržati s ovakvim kraćim postovima...
konus
konus
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 176
Location : NG,Zg
Registration date : 26.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by Gollum 15.11.09 21:52

Joj,joj konus stalno si u nekoj gužvi sa vremenom. Zaslužni Novogradiščani 532147
Hajde uspori malo. Znaš kakve posljedice za zdravlje donosi takav život.
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by konus 16.11.09 17:19

Zaslužni Novogradiščani 696721 Imaš pravo Gollume! No, trenutno za hobije malo vremena...
Svom slobodnom vremenu kličem kao ti prstenu u onom znanom filmu:
"My preee-cio-uus!"

P.S. samo ti mene motiviraj.... Zaslužni Novogradiščani Icon_smile
konus
konus
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 176
Location : NG,Zg
Registration date : 26.01.2008

[Vrh] Go down

Zaslužni Novogradiščani Empty Re: Zaslužni Novogradiščani

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.