Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Skolstvo, sudstvo i korupcija

+6
oracle
Tatsha
Admin
faca
billy
Unitas
10 posters

Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by Unitas 18.09.08 17:38

Kako ni nsam ne znam u koju temu da ovo smjestim odlucio sam otvoriti novu temu.
A ona kao i sto sam naziv kaze o korupciji u nasem drustvu.
Naime toliko smo se svi skupa raspisali o kvaliteti naseg skolstva da smo svi skupa smetnuli s uma da i u ovom segmentu drustva vlada mafija i bezzakonje.
Posljednji primjer govori u korist toga pod nazivom uskokove akcije INDEX

Kod jednog profesora pronađen 21 indeks i 21 tisuća eura

Konačan broj osumnjičenih koji su primali i davali mito za upise i polaganje ispita znat će se za 48 sati, izvijestili su čelnici DORH-a, USKOK-a i policije

Državni odvjetnik Mladen Bajić i ravnatelj USKOK-a Dinko CvitanDržavni odvjetnik Mladen Bajić i ravnatelj USKOK-a Dinko CvitanU sklopu akcije Indeks, koja je započela jutros 6 sati, obrađeno je 95 osoba za koje se sumnja da su uzimale ili davale mito za upise na fakultete i polaganje ispita. Konačan broj osumnjičenih koji su primali i davali mito za upise i polaganje ispita znat će se za 48 sati, izvijestili su čelnici DORH-a, USKOK-a i policije.Državni odvjetnik Mladen Bajić na izvanrednoj konferenciji za novinare istaknuo je da se istražni proces nastavlja, a, između ostalog, obuhvatiti će pretres stotinjak stanova, pregled osobnih računala, kabineta te poslovnih prostora osumnjičenih.

"Postoje osnovane sumnje da je najmanje 95 osoba sudjelovalo u izvršenju korupcijskih kaznenih djela na četiri fakulteta i jednoj visokoj školi. Za sada je poznato da su u tome sudjelovali 21 profesor, 3 asistenta i četiri službenika sa različitih fakulteta.", istaknuo je Bajić. Upleteni u korupciju, kazao je Bajić, operirali' su uz pomoć posrednika, preko kojih su plaćali polaganje ispita, kao i upis na fakultete.

"Cjenik za ispite bio je od 400 do 2000 eura, dok se upis naplaćivao 9000 eura" kazao je ravnatelj policije Marijan Benko. Dodao je kako su od rano jutros 200 pripadnika krim policije i 100 interventnih specijalaca, provjeravali i detaljno pretresali poslovne urede, stanove i kabinete osumnjičenih osoba, te su im oduzimali predmete koji mogu poslužiti kao dokaz u kaznenom postupku.

"Kod jednog profesora je pronađen 21 indeks, 21 tisuća eura te popis sa određenim studentima", kazao je Bajić, te dodao kako nitko od osumnjičenih nije pritvoren, već je nad njima izvršen obavijesni razgovor. Bajić se referirao na jedan slučaj, u kojemu su dva osumnjičenika razgovarali o prodavanju ispita. "A što sa siromašnim? Odgovor s druge strane bio je; Siromašni će morati učiti" kazao je danas Bajić

Također, na konferenciji je istaknuto kako će policija, zajedno sa USKOK-om i Državnim odvjetništvom otvarati slučajeve u kojima se određene osobe zasad samo sumnjiče za primanje mita pri upisima na fakultete i 'prodavanjima' ispita; prije negoli se same prijave podnesu. Cjelokupna operacija započela je prije osam mjeseci. U roku od 48 sati, trebao bi se znati i konačni spisak osumnjičenika, potvrđeno je.
Cijeli tekst na : http://www.nacional.hr/articles/view/48723/

Nadam se da ce ova novootvorena tema bar malo otvoriti oci, ako nikome drugom a ono nama koji ovdje tipkamo i citamo, a slicnih ili gotovo istih vijesti i rabota na ovu temu kod nas nemanjka.
Unitas
Unitas
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1028
Location : Prkos
Registration date : 01.01.2008

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by billy 18.09.08 17:42

Korupcija je odkad znam za sebe (onda smo je zvali mito) bila prisutna u svim segmentima naseg drustva i uvijek ce biti, ali ako hocemo naprijed moramo biti transparentni prije svega prije samima sebi.
koliko bi nas iskoristilo mogucnost korupcije ako znamo da ce nam to skratiti put ili povecati profit??
billy
billy
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 2522
Age : 53
Location : Svicarska
Registration date : 09.03.2008

http://www.ngnewave.info/

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by Gost 18.09.08 17:55

prezirem korupciju, ma gdje se ona događala.bilo to školstvo, zdravstvo, pravosuđe...ma cijela lepeza djelatnosti.
Sama nisam nikad pribjegavala tome, jer smatram nečasnim.
Darivam retroaktivno..nakon učinjene usluge, jer mi je netko uskočio u pomoć, ali zbog mene, ne mita. Darivam ljubaznog liječnika, također nakon što se on iskazao kao čovjek, i bio na nivou svoga zvanja. Ne novcem, naravno.
Iskazujem zahvalnost, to da. Ali mito, to nikako ne.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by faca 18.09.08 18:37

Za Billya malo da nauči. Mito i korupcija su dva pojma , usko povezana al nisu isto.

Korupcija je u najširem smislu svaki oblik zloupotrebe ovlasti radi osobne ili skupne koristi bilo da se radi o javnom ili privatnom sektoru.
Korupcija se pojavljuje u gotovo svim područjima života i djelovanja, od javnih institucija, preko politike, do privrede i poslovanja s inostranstvu.
Korumpiranom osobom se smatra svaka službena ili odgovorna osoba koja radi osobne koristi ili koristi skupine kojoj pripada zanemari opći interes koji je dužna štititi s obzirom na položaj i ovlasti koje su joj povjerene.Korumpirana osoba traži mito. Građanin nudi ili pristaje na davanje zatraženog mita.

A inače mi najbolja slika na TV kad policijot iznosi sa faxa MONITOR.
What a Face


Zadnja promjena: faca; 18.09.08 18:42; ukupno mijenjano 1 put.
faca
faca
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 416
Location : preselio na Mars
Registration date : 30.12.2007

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by billy 18.09.08 18:41

Da se odmah razumijemo, korupcija postoji i ovdje gdje zivim i iz milja je zovu vitamin B Sto dolazi od njemacke rijeci Beziehung ili ti veza.
Duboko sam uvjeren da nitko nije imun na ovaj fenomen i da su i institucije koje su placene da to sprecavaju podlozne istome.
billy
billy
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 2522
Age : 53
Location : Svicarska
Registration date : 09.03.2008

http://www.ngnewave.info/

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by faca 18.09.08 18:45

Billy napisao ovako : Korupcija je odkad znam za sebe (onda smo je zvali mito)....Nismo ništa onda zvali nego je mito oono što ti daješ korumpiranoj osobi. Samo sam ti to htio objasnit. Sve ostalo štima. Very Happy
faca
faca
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 416
Location : preselio na Mars
Registration date : 30.12.2007

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by billy 18.09.08 18:47

faca je napisao/la:Billy napisao ovako : Korupcija je odkad znam za sebe (onda smo je zvali mito)....Nismo ništa onda zvali nego je mito oono što ti daješ korumpiranoj osobi. Samo sam ti to htio objasnit. Sve ostalo štima. Very Happy
u pravu si , razmisljao sam jezikom djeteta..opet :cheers2:
billy
billy
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 2522
Age : 53
Location : Svicarska
Registration date : 09.03.2008

http://www.ngnewave.info/

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by Admin 18.09.08 18:54

Unitas je napisao/la:

Kod jednog profesora pronađen 21 indeks i 21 tisuća eura

Konačan broj osumnjičenih koji su primali i davali mito za upise i polaganje ispita znat će se za 48 sati, izvijestili su čelnici DORH-a, USKOK-a i policije

Ovo je dobro... ha, ha, ha... koliko tipova slažnim diplomama se sada znoji. Znam neke...
Nisam siguran što kaže zakon, ali ja bih im svima oduzeo diplome i natjerao ih da vrate novac zarađen na laži.

Samo, bojim se da će opet biti ujeo vuk magare kad stignu do nekih "uvaženih" imena...
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by Tatsha 18.09.08 19:41

uglavnom ova me je akcija dobro zabavila, ispiti se kupuju godinama, priča se koji faksovi su u igri, koji profesori i sve je to "javna tajna" bila do danas- iskreno se nadam, nisam upućena u Zg sveučilište, ali od studenata osječkoga sam čula koje ispite na njihovim faksovima je moguće kupiti, na pravnom faksu su to skoro SVi osim valjda 3 ili 4 na zadnjoj godini, pa se događa da kad sve kupe moraju preći na Ri ili St pravni da riješe ispite do kraja, a ekonomski je priča za sebe- matematika se "kupovala" sušenim mesom affraid i to su isti studenti koji su "platili" ispit pričali, ali nikad se nitko nije udostojiti poraditi na tom pitanju, tako da jedva čekam da vidim da li akcija ide i u druge gradove




faca je napisao/la:A inače mi najbolja slika na TV kad policijot iznosi sa faxa MONITOR.

pa zar to nije kompjuter, većina ljudi na spomen riječi komp gleda u monitor i to nije problem ako rade ljudi kao moji roditelji koji se nisu dosad susretali sa kompom, ali kad to napravi student, onda je to priča za sebe
Tatsha
Tatsha
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Female
Broj postova : 499
Age : 45
Location : OS
Registration date : 31.12.2007

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by oracle 18.09.08 20:04

ja se samo nadam da će barem netko biti i kažnjen za sve to Wink
na svim faksevima postoji "cjenik" ispita...pa zar to nije sramota
oracle
oracle
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Female
Broj postova : 314
Age : 50
Location : NG
Registration date : 22.04.2008

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by Gost 18.09.08 20:57

faca je napisao/la:
A inače mi najbolja slika na TV kad policijot iznosi sa faxa MONITOR.What a Face
vidjela What a Face

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by dreamer 18.09.08 20:59

Mene je samo frapirala navodna izjava potajno snimljena jednog od profesora koji je na upit a šta je s studentima koji to ne mogu platiti odgovorio:"Ko je.... sirotinju neka uče"...
dreamer
dreamer
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 359
Location : nova gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by maxx 18.09.08 21:15

Nadam se samo da nece sve ovo preko noci utihnuti...puno je faca u igri...a znamo kako to kod nas ide! :hm:
maxx
maxx
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 107
Location : crna rupa
Registration date : 01.01.2008

http://s1.ba.gladiatus.org/game/c.php?uid=59686

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by Gost 18.09.08 22:03

dreamer je napisao/la:Mene je samo frapirala navodna izjava potajno snimljena jednog od profesora koji je na upit a šta je s studentima koji to ne mogu platiti odgovorio:"Ko je.... sirotinju neka uče"...
je, čula sam za to na radiju..strašno :azdaja:

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by gorana 18.09.08 22:15

Čarolija je napisao/la:
dreamer je napisao/la:Mene je samo frapirala navodna izjava potajno snimljena jednog od profesora koji je na upit a šta je s studentima koji to ne mogu platiti odgovorio:"Ko je.... sirotinju neka uče"...
je, čula sam za to na radiju..strašno :azdaja:

hoće li taj moron učiti svirat klavir?
gorana
gorana
Top poster
Top poster

Female
Broj postova : 1393
Age : 47
Location : tu blizu
Registration date : 14.02.2008

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by Unitas 18.09.08 23:24

Evo oglasio nam se i rektor Zagrebackog sveucilista i najavio moguce i zatvarabjie nekih fakulteta, lijepo stvarno lijepo mada ne vidim svrhu svega toga jer vjerovatno sav taj novac vec odavno nije u lijepoj nasoj, poznavajuci navike nasih ljudi u stednuu na tamo nekim kajmanskim otocima.
A sto se tice kupljenih diploma i zvanja, sve takve nazoviakademce bi trebalo spustiti tamo i gdje im je mjesto u kanal jer ocito je da posto nisu bili sposobni za ucenje oni su kupili titulu, a za glupake koji nisu sposobni za znanje ostaje samo lopata, naravno uz vracanje svih novcanih sredstava koja su pobrali u zvanju za koje su kupili diplomu, od pocetka bavljenja profesiom pa do dana otkrivanja istih.
No da neduzim evo teksta izjave rektora.

Rektor zagrebačkog Sveučilišta Aleksa Bjeliš u intervjuu Jutarnjem listu je rekao da postoji mogućnost i da se neki fakulteti zatvore


ZAGREB - Ako je veliki broj ljudi primao mito, uvijek se može pregrupirati i angažirati ljude s nekih drugih fakulteta, ali Bjeliš nije isključio ni mogućnost zatvaranja nekih fakulteta.

Rektor po imenima ne prepoznaje nikoga od uhićenih, a ni ne sjeća se da je ijedno od tih imena bilo u anonimnim prijavama koje dobio vezano uz korupciju na sveučilištu. Smatra da za njegovu ostavku nema elemenata, a i za odgovornost dekana će trebati još vremena da se rasplete situacija, kako bi se točno utvrdila.

Bjeliš smatra da je dobro što je došlo do uhićenja jer će se vidjeti gdje je žarište i stvari će se na sveučilištu raščistiti. Što se tiče ljudi koji su na nezakonit način stekli diplome, rektor kaže da se u takvim situacijama uvijek išlo na reviziju svih dokumenata.
Unitas
Unitas
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1028
Location : Prkos
Registration date : 01.01.2008

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by Tatsha 19.09.08 15:58

prijavi i ti mito: http://www.reci.hr/blogs/mitonafaksu/default.aspx Wink What a Face
Tatsha
Tatsha
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Female
Broj postova : 499
Age : 45
Location : OS
Registration date : 31.12.2007

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by dreamer 19.09.08 18:06

Čulo se priča se da ode Rojsu status akademskog građanina ,e je.... rođo šta ćeš taka su vremena....
dreamer
dreamer
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 359
Location : nova gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by Gollum 19.09.08 20:32

Povikaše HDZ-ovci " Postati ćemo zemlja znanja"pa se razletiše po fakultetima po diplome i akademske tritule ali ne naravno glavom nego debelim novčanikom.
Naravno da si tako stečene diplome u ovom društvu i po tom cjenovniku mogu priuštiti samo produkti njihove politike.
Vozači koji su preko noći postali tajkuni, bageristi -generali i saborski zastupnici,lažni invalidi.
Mito u školstvu i nije nešto novo bilo ga je i biti će ga.Ova akcija nam je samo pokazala do koje granice je došlo urušavanje moralnih vrijednosti u našem društvu.
zapravo prisjetimo se da ovo nije prva antikorupciska akcija kod nas.
"Maestro"- čiščenje gospodarstva.
"Dijagnoza" -pretres u zdravstvu.
"Gruntovnica"-popis nekretnina.
I šta se desilo-ništa osim malo podignute prašine i pompoznog istupa političkog vrha sa ustima punim hvale kako oni eto Europi pokazuju da se kod nas bori protiv korupcije.
Tko je odgovoran, kome je oduzeta imovina ili lažno stečena mirovina.
Svi neki tamo nazovi sudski procesi u usput recimo korumpiranom pravosuđu vode se daleko od očiju i ušiju javnosti, valjda zato da iz te korupciske kaljuže ne izroni neko poznato ime i ugrozi njegovu blistavu političku karijeru.
Kako reče jedan od uhičenih profesora : "Krupne ribe ostaju a sitne padaju"
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by Unitas 19.09.08 20:38

A sto je to cudno Gollume pa kod nas se odavno u saboru reklo da kilo mozga vrijedi 1 marku prema tome tako se i ponasamo u javnom zivotu.
A sto se tice afera i aferica to je samo pokrice za ono sto se desava ispod zita.
Nezaboravimo da ova drzava i egzistira na kriminalu i nezakonitim radnjama 200 bogatih obitelji po zamisli "oca domovine"
Unitas
Unitas
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1028
Location : Prkos
Registration date : 01.01.2008

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by faca 20.09.08 16:52

Skolstvo, sudstvo i korupcija 03940010spomenuta akcija MUP-a i Uskoka izazvala je zabrinutost i paniku među Hercegovcima, koji se brinu kako će sada na vrijeme završiti studij kako bi pripomogli u tajkunizaciji naše domovine.. What a Face
faca
faca
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 416
Location : preselio na Mars
Registration date : 30.12.2007

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by gorana 20.09.08 18:28

faca je napisao/la:Skolstvo, sudstvo i korupcija 03940010spomenuta akcija MUP-a i Uskoka izazvala je zabrinutost i paniku među Hercegovcima, koji se brinu kako će sada na vrijeme završiti studij kako bi pripomogli u tajkunizaciji naše domovine.. What a Face

pa dok im je Bandić u Zagrebu ne moraju se sekirati.
gorana
gorana
Top poster
Top poster

Female
Broj postova : 1393
Age : 47
Location : tu blizu
Registration date : 14.02.2008

[Vrh] Go down

Skolstvo, sudstvo i korupcija Empty Re: Skolstvo, sudstvo i korupcija

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.