Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Što nas čini ovisnim o traženju informacija?

2 posters

Go down

Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Empty Što nas čini ovisnim o traženju informacija?

Postaj by Blue Shadow 18.11.09 13:26

Ovo 100% ne znate
Što nas čini ovisnim o traženju informacija?

Jeste li ikada osjetili da ste ovisnik o e-mailu, Facebooku ili Twitteru? Ako je odgovor potvrdan, onda pročitajte ovaj članak i saznajte kako nas dopaminski sustav potiče da tražimo i konzumiramo sve više i više informacija.
Jeste li ikada osjetili da ste ovisnik o e-mailu, Facebooku ili Twitteru? Smatrate li nemogućim da možete ignorirati svoj e-mail ako vidite da u vašem poštanskom sandučiću (inbox) ima nepročitanih poruka? Jeste li ikada otišli na Google kako biste potražili neku informaciju, a pola sata nakon toga skužili da ste čitali i klikali po linkovima koji vode na nešto sasvim drugo od onoga što ste krenuli tražiti? Sve ovo su primjeri vašeg dopaminskog sustava na djelu.

Neuroznanstvenici već neko vrijeme istražuju ono što nazivaju dopaminom. Dopamin* je "otkriven" 1958. i zasluga za to pripada znanstevnicima po imenu Arvid Carlsson i Nils-Ake Hillarp pri Nacionalnom institutu za srce u Švedskoj.

Dopamin se stvara u različitim dijelovima mozga i ključan je za sve vrste funkcija mozga, uključujući razmišljanje, spavanje, kretanje, raspoloženje, pažnju, motivaciju i nagradu.

Cijeli tekst na:
http://www.net.hr/tehnoklik/page/2009/11/12/0345006.html

* http://hr.wikipedia.org/wiki/Dopamin
Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Empty Re: Što nas čini ovisnim o traženju informacija?

Postaj by Feniks 18.11.09 19:06

@Blue Shadow- umalo ti rekoh "ma nemoj, tko kaže da to ne znamo?" Ljetos mi netko u razgovoru ubacio bubu u glavu o ovisnostima vezanim za net. Dala sam si truda i istražila to, naravno pomoću neta. Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Icon_biggrin
Feniks
Feniks
Stalni član
Stalni član

Female
Broj postova : 81
Location : Neverland
Registration date : 07.10.2009

[Vrh] Go down

Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Empty Re: Što nas čini ovisnim o traženju informacija?

Postaj by Blue Shadow 18.11.09 20:24

Feniks je napisao/la:@Blue Shadow- umalo ti rekoh "ma nemoj, tko kaže da to ne znamo?" Ljetos mi netko u razgovoru ubacio bubu u glavu o ovisnostima vezanim za net. Dala sam si truda i istražila to, naravno pomoću neta. Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Icon_biggrin

Ako bolje pogledaš original tekst, onda ćeš vidjeti da to piše u njemu... Very Happy
Što bi se reklo, nisam ja to napisao...

king
Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Empty Re: Što nas čini ovisnim o traženju informacija?

Postaj by Feniks 18.11.09 21:08

Blue Shadow je napisao/la:
Feniks je napisao/la:@Blue Shadow- umalo ti rekoh "ma nemoj, tko kaže da to ne znamo?" Ljetos mi netko u razgovoru ubacio bubu u glavu o ovisnostima vezanim za net. Dala sam si truda i istražila to, naravno pomoću neta. Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Icon_biggrin

Ako bolje pogledaš original tekst, onda ćeš vidjeti da to piše u njemu... Very Happy
Što bi se reklo, nisam ja to napisao...

king

Napisala sam "umalo ti rekoh..." grrrrrrrrrrr.....sori što nisam pojasnila dokraja.
Što bi se reklo, ispričavam se! Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Icon_smile

Zaključila sam da se ne daju mišljenja gotovo o ničemu, već ubacuju kojekakvi tekstovi, pa mi se čini da ja nisam uhvatila bit Foruma.
Feniks
Feniks
Stalni član
Stalni član

Female
Broj postova : 81
Location : Neverland
Registration date : 07.10.2009

[Vrh] Go down

Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Empty Re: Što nas čini ovisnim o traženju informacija?

Postaj by Blue Shadow 19.11.09 12:30

Feniks je napisao/la:

Napisala sam "umalo ti rekoh..." grrrrrrrrrrr.....sori što nisam pojasnila dokraja.
Što bi se reklo, ispričavam se! Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Icon_smile

Zaključila sam da se ne daju mišljenja gotovo o ničemu, već ubacuju kojekakvi tekstovi, pa mi se čini da ja nisam uhvatila bit Foruma.

Very Happy ma jesi, sve je ok... Ja ti tako nađem temu, gurnem na forum i čekam komentare iako bih trebao prvi komentirati, ali hebeš pravila, ona su tu da se krše..
Samo ti komentiraj, što više...
Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Empty Re: Što nas čini ovisnim o traženju informacija?

Postaj by Blue Shadow 19.11.09 15:29

Feniks je napisao/la:@Blue Shadow- umalo ti rekoh "ma nemoj, tko kaže da to ne znamo?" Ljetos mi netko u razgovoru ubacio bubu u glavu o ovisnostima vezanim za net. Dala sam si truda i istražila to, naravno pomoću neta. Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Icon_biggrin

Btw, šta bi s tom istragom? Daj i nama neke podatke... Very Happy

zivio
Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Empty Re: Što nas čini ovisnim o traženju informacija?

Postaj by Feniks 19.11.09 17:57

Sad podataka više nemam, to sam "rovarila" ljetos kad mi se to vrzmalo po glavi. Sve u svemu vijest nije dobra. Sve to stvara nekakav oblik ovisnosti, i igrice i fejs i forumi i la,la,la...potraga za informacijama, pa na kraju čitaš o lansiranju raketa u svemir. Koliko god nas net povezuje, toliko nas i otuđuje od svijeta, onog stvarnog - kad sjediš i piješ kavu i gledaš čovjeka u oči i znaš da je stvaran. Upoznala sam poveći broj ljudi putem kojekakvih net kombinacija i većina mi je rekla da se koriste mrežom radi prikupljanja informacija ili komuniciranja, ali da ih taj način komunikacije manje boli, ako negdje dođe do "diskonekta". Npr. ako ti se sugovornik više ne sviđa ili tema razgovora, jednostavno isključiš računalo. I stvar riješena. U stvarnom životu to ne ide baš tako. Dalo bi se o ovome svega reći...ali eto za početak toliko.
Feniks
Feniks
Stalni član
Stalni član

Female
Broj postova : 81
Location : Neverland
Registration date : 07.10.2009

[Vrh] Go down

Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Empty Re: Što nas čini ovisnim o traženju informacija?

Postaj by Blue Shadow 19.11.09 18:10

Hm, da... nešto sam na tu temu pisao ovdje:
http://www.novagforum.com/blogeri-f17/moj-blog-t883.htm#33164
Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Empty Re: Što nas čini ovisnim o traženju informacija?

Postaj by Feniks 22.11.09 13:35

Blue Shadow je napisao/la:Hm, da... nešto sam na tu temu pisao ovdje:
http://www.novagforum.com/blogeri-f17/moj-blog-t883.htm#33164

Eto nisam znala da si već pisao o tome. Još nekako živim u uvjerenju da mi nismo toliko zagrizli u tehniku da ne možemo izdržati barem jedan dan bez neta, mobitela i slično... Još uvijek radije odem prošetati na Strmac nego sjediti za računalom.
Feniks
Feniks
Stalni član
Stalni član

Female
Broj postova : 81
Location : Neverland
Registration date : 07.10.2009

[Vrh] Go down

Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Empty Re: Što nas čini ovisnim o traženju informacija?

Postaj by Blue Shadow 22.11.09 15:38

U pravu si, ali zaista postoje ovisnici o Internetu, FaceBook-u i ostalim servisima.. Ja nisam taj, jednostavno, koristim računalo za rad, a tek usput odradim ponešto i ovdje...
Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Što nas čini ovisnim o traženju informacija? Empty Re: Što nas čini ovisnim o traženju informacija?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.