Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Akcija - spasite rode

2 posters

Go down

Akcija - spasite rode Empty Akcija - spasite rode

Postaj by Admin 06.12.10 15:50

Spasite rode!
Piše: Ivo Petranović
Akcija - spasite rode Roda10

Kratko i jasno:apel je - spasite rode! I pored svih napisa, molbi i intervencija dvije jadne rode zaostale od svoga jata i danas po ovoj hladnoći smrzavaju se na stadionu Sloge. Traže hranu, koje je ondje nema, promrzle hodaju travnjakom igrališta.

Kako kaže domar Sloge Miro Gogić molili su Društvo za zaštitu ptica iz Slavonakog Broda, koji su obećali pomoći, ali pošto su rode još uvijek na stadionu Sloge, znači nije učinjeno ništa. Meteorolozi najavljuju za ovaj vikend vrlo niske temperature, pa rode očito neće moći preživjeti jer već mjesecima gladuju i žive na za njih neprimjerenim temperaturama, pa je krajnji cilj da se nešto hitno učini za spas jadnih ptica.
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Akcija - spasite rode Empty Re: Akcija - spasite rode

Postaj by Admin 06.12.10 15:51

Akcija - spasite rode Roda210
Foto: F. Lepan

Stjepan i njegova Malena.

http://www.24sata.hr/zivotinje/roda-malena-ljubavnika-iz-afrike-docekala-u-varosu-165489.
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Akcija - spasite rode Empty Re: Akcija - spasite rode

Postaj by Admin 06.12.10 16:04

Akcija - spasite rode Roda-p10
Danas sam ih za vrijeme hranjenja i fotkao, a kao što se vidi rode su i prstenovane i još uvijek u dobrom stanju, unatoč hladnoći. Gledao sam prije hranjenja šta to čeprka po stadionu, a onda sam vidio da je ulovila veliku glistu...
Evo jedna fotka...

Osim Zelene akcije i Društva za zaštitu ptica, danas sam poslao e-mail u Zološki vrt Zagreb u nadi da će nam barem oni pomoći.

Da imamo adekvatne mreže 3x3 metra ili 4x4 metra i četiri-pet ljudi, lako bi smo ih ulovili jer priđu i na pet metara dok ih hranimo...
Sreća je da je pred nama nekoliko toplijih dana, ali ako temperature padnu ispod nule ne znam kako će izdržati. Nažalost, one se ne znaju skriti nego se dignu na stupove (reflektori) za rasvjetu stadiona i tako dočekaju jutro...
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Akcija - spasite rode Empty Re: Akcija - spasite rode

Postaj by Admin 08.12.10 16:22

Evo nas i na Tportalu...
http://www.tportal.hr/funbox/funtime/100324/Promrzle-rode-doselile-se-na-novogradiski-stadion.html

Stigao je i e-mail, upit gospodina Jurinovića sa
Hrvatskog Veterinarskog Fakulteta
Poultry Centre
Heinzelova 55, 10000 Zagreb, Croatia

Akcija - spasite rode Rode5610
Današnja fotografija...


Zadnja promjena: Admin; 14.12.10 15:10; ukupno mijenjano 1 put.
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Akcija - spasite rode Empty Re: Akcija - spasite rode

Postaj by Gollum 12.12.10 12:19

Pa evo zima stvarno pravo pritisla a za idući tjedan najavljuju još niže temperature.
Ima li kakvih novosti?Dali se pronašla neka dobra duša da udomi ova dva prekrasna stvorenja.Iskreno da imam prostor u koji bi ih mogla smjestiti ja bi ih uzela sebi. Pa nemogu vjerovati da baš nigdje u gradiški nema neka prostorija gdje bi ta dva prekrasna bića mogla provesti zimu.
Pa zar mi na područiju grada nemamo neku udrugu za zaštitu životinja.
Ispravi me ako griješim ali rode su ipak zaštićena vrsta.
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Akcija - spasite rode Empty Re: Akcija - spasite rode

Postaj by Admin 12.12.10 12:48

Gollum je napisao/la:Pa evo zima stvarno pravo pritisla a za idući tjedan najavljuju još niže temperature.
Ima li kakvih novosti?Dali se pronašla neka dobra duša da udomi ova dva prekrasna stvorenja.Iskreno da imam prostor u koji bi ih mogla smjestiti ja bi ih uzela sebi. Pa nemogu vjerovati da baš nigdje u gradiški nema neka prostorija gdje bi ta dva prekrasna bića mogla provesti zimu.
Pa zar mi na područiju grada nemamo neku udrugu za zaštitu životinja.
Ispravi me ako griješim ali rode su ipak zaštićena vrsta.

Novosti, naravno, ima...
Jednu od njih smo ulovili i smjestili u klupske prostorije gdje joj je toplo i ima hrane. Inače, hranimo ih sve ovo vrijeme, tako da je po tom pitanju sve u redu.
Očekujemo ulov i druge rode, a smještaj imaju u azilu za rode u Slav. Brodu, ukoliko ne nađemo smještaj na nekom OPG-u u okolici NG.

Udruga za zaštitu životinja ne postoji ugradu, iako ima naznaka da bi mogla biti osnovana, ali kako sada stvari stoje proći će dosta vremena...
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Akcija - spasite rode Empty Re: Akcija - spasite rode

Postaj by Admin 14.12.10 18:28

Zaboravih vas izvjestiti o tijeku događanja u svezi sa rodama...

Prije par dana jedna od roda, zahvaljujući amor omnia vincitu, ulovljena je i spremljena u klupske prostorije, a sinoć smo je "upakirali" i poslali u Državni centar za zbrinjavanje zaštićenih životinja koji se nalazi u Ruščici (Slavonski Brod).
Radi se o mladoj rodi koja se izlegla ove godine, vjerojatno kasno i nije stigla ojačati za dugi let do Afrike. Druga je najvjerojatnije njegova majka koja je ostala brinuti se za njega.

O rodama i drugim vrstama zaštićenih životinja obitelj Milec skrbi se već 20 godina, a od prije šest godina njihov je azil u Ruščici kod Slavonskog Broda postao i Državni centar za zbrinjavanje zaštićenih životinja.

Ovih dana i druga će roda biti ulovljena i smještena u azil, na sigurno i toplo... Nadam se prije snijega kojeg najavljuju za petak.


Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Akcija - spasite rode Empty Re: Akcija - spasite rode

Postaj by Admin 16.12.10 18:31

www.tportal.hr / Sanja Rapaić 16.12.2010.
Spasili rodu sa stadiona uhvativši je u nogometnu mrežu

Akcija - spasite rode Slika1079968

Problem oko dvije promrzle bijele rode koje su ostale u Slavoniji nakon što je njihovo jato odletjelo na jug napola je riješen. Naime, jednu je rodu prošli vikend u nogometnu mrežu uhvatio Boris Šalinski, trener NK Sloge na čiji se stadion pernati par doselio prije nekoliko tjedana. Kako hvatanje rode nije nimalo jednostavan posao, druga je roda još uvijek na nogometnom stadionu. Novogradiščani se ipak nadaju da će i ona prije snijega biti uhvaćena i smještena na sigurno.

Par roda, koji se nastanio na nogometnom stadionu, posljednjih je tjedana postao prava atrakcija za Novogradiščane, posebno one najmlađe koji su ih dolazili hraniti. Ipak, najveću brigu oko promrzlih ptica preuzeo je trener u NK Slogi Boris Šalinski koji je svakodnevno nabavljao ribu i hranio rode te Željko Idžotić koji je za pernati par pronašao smještaj u punom pansionu sve do proljeća.

Nakon što je prva roda uhvaćena, par je dana provela ni manje ni više nego u prostorijama nogometnog kluba. U ponedjeljak navečer Boris i Željko rodu su spremili i ispratili na put u njezin novi zimski dom. Smještena je u Centar za zbrinjavanje zaštićenih životinja obitelji Milec, u Ruščici nedaleko od Slavonskog Broda. Dok čeka svoju prijateljicu koja još drhturi na nogometnom stadionu u Novoj Gradiški, rodi društvo pravi pet bijelih i jedna crna roda koje su također odlučile prezimiti u Slavoniji.

'Svake zime po nekoliko parova roda iz nekog razloga ne otputuje u tople krajeve. Neke ne mogu na put zbog ozljeda krila, a neke su pak iz kasnog legla, pa do polaska svog jata na jug još nisu dovoljno ojačale niti su u dovoljno dobroj kondiciji da bi mogle izdržati tako dugo i iscrpljujuće putovanje. Upravo to je slučaj i kod rode koja nam je stigla iz Gradiške. To je jako mlada ptica, a to se vidi po tome što joj je donji dio kljuna taman, dok je kod odraslih ptica jarko crven. Mislim stoga da ovdje nije riječ o paru, nego o bratu i sestri', pojasnio nam je Mirko Milec.

Preko tri desetljeća je posvetio brizi o zaštićenim vrstama životinja, a otprije šest godina azil obitelji Milec postao je i Državni centar za zbrinjavanje zaštićenih vrsta životinja. Kroz centar je dosad prošlo nebrojeno mnogo ranjenih, ozlijeđenih i onemoćalih životinja, koje su nakon ozdravljenja većinom vraćene u prirodu.

'Kod nas je dosad prezimilo preko sto roda. Njima niske temperature ne predstavljaju toliki problem, no problem zbog kojeg ne bi preživjele zimu je nedostatak hrane. U Centru ih hranimo dva puta na dan, a za jakih studeni i češće. U proljeće, na Dan roda, u zaštićenom rezervatu Gajna koji je okružen barama i obiluje hranom, rode puštamo u prirodu te se one ponovo susreću sa svojim jatom koje se vraća s juga', rekao je Milec za tportal.

Ovog je proljeća iz Centra u prirodu pušteno pet roda koje su prezimile kod obitelji Milec, a 2009. spasili su šest bijelih roda. Prije puštanja u prirodu suradnici Ornitološkog zavoda prstenuju ptice radi lakšeg praćenja njihovog kretanja. Utvrđeno je tako da su na području Brodsko-posavske županije rode svile čak 135 gnijezda. Osim roda proljetos je iz Centra u prirodu pušteno i pet spašenih ptica grabljivica vrste škanjac mišar. Prije par dana sretno je odletio i jedan povrijeđeni orao koji je pri padu čak razbio krov kuće, a ukućani su ga potom doveli na oporavak u Centar u Ruščici.

Svijest ljudi prema životinjama se mijenja

Osim rodama, obitelj Milec pomogla je i mnogim drugim ugroženim i zakonom zaštićenim životinjama, a većinu njih uspjeli su ponovo vratiti u njihovo prirodno stanište. Ove je godine tako u centar stiglo i 40-ak malih sovica koje su građani pronalazili u parkovima.

'Ono što je svakako pohvalno jest da iz godine u godinu raste svijest građana o tome da životinjama u nevolji treba pomoći. Sve više je onih koji neće hladno proći pored ranjenog sokola, male sove ili kosa koji su prerano izletjeli iz gnijezda i trebaju pomoć da prežive. Ljudi si doista daju truda te pronađene ptice sami dovoze u Centar i raduju se kad čuju da je, zahvaljujući njima i nama, ptica preživjela i da slobodno leti', kaže Milec.



Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Akcija - spasite rode Empty Re: Akcija - spasite rode

Postaj by Admin 16.12.10 18:47

Evo i video...

Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Akcija - spasite rode Empty Re: Akcija - spasite rode

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.