Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lipa moja Slavonijo/foto

Go down

Lipa moja Slavonijo/foto Empty Lipa moja Slavonijo/foto

Postaj by Admin 27.08.11 19:02

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik10

Lipa moja Slavonijo
Tekst i foto: Ž. Idžotić

Smotra folklora, osma po redu, održana je u Hrvatskom domu u Cerniku pod nazivom "Lipa moja Slavonijo", a pokrovitelj ove manifestacije je općina Cernik. Nastupili su HKPD "Matija Gubec" iz Donjeg Tavankuta (Vojvodina), pjevačka skupina Udruge umirovljenika Nova Gradiška, KUD "Preporod" iz Dugog Sela i domaćin KUU "Cernik". U cijeli događaj izvrsno su se uklopili i tamburaši Tamburaškog sastava "Žute dunje", a prekrasne narodne nošnje, sačuvane od zaborava, vraćaju nas u davna vremena kad je ovo bila odjeća za seoske svečanosti.
Naravno, kao i na svakom ovakvom događaju bilo je izvrsne hrane i pića, janjetine, ribe, kotlovine, a sve ponuđeno moglo se kupiti po popularnim cijenama.

KUU "Cernik" iz Cernika mlada je udruga, a utemeljena je 29. travnja 2004. godine pod ravnanjem gospodina Nikole Kramara, s ciljem njegovanja i očuvanja folklorne i glazbene baštine te običaja cerničkog kraja, a predsjednik udruge je ing. Nikola Jugović. Za sada u sklopu udruge djeluju tamburaška i folklorna sekcija koje vrlo uspješno nastupaju.
Udrugu čine tri skupine folkloraša: starija skupina (od 14-45 godina) 40 članova, mlađa skupina od 8-14 godina - 30 članova i vrtička skupina (do 6 godina) - oko 20 članova.

Slavonija, Bunjevka, Posavina, Baranja su plesovi s kojima nastupa starija folklorna skupina. Imaju od 10-15 nastupa tijekom godine. Godinu počinju organiziranim odlaskom na fašnik u Samobor, Opatiju ili u Novu Gradišku. Slijede gostovanja po smotrama gdje su ove godine nastupali i s djecom i s odraslim folklorašima.
Do sada su nastupali u: Krašić, Čavoglave, Donji Andrijevci, Maruševac, Rogoznica, Vidovice, Salzburg, Donja Bistra, Muć, Osekovo, Primošten, Koška, Šljivoševci, Podvinje, Podvrško, Opatovac, Orubica, Gunjavci, Nova Gradiška, Krašić i na Dječjim smotrama folklora u Josipovcu, Slavonskom Brodu, Sičama, Muću, Primoštenu, Linzu.
U Cerniku imaju tri godišnja nastupa: Smotra folklora u Cerniku, Uskršnji koncert, Božićni koncert.
Tamburaški sastav "Skitnice" zapažen je na njihovim gostovanjima, a osobito u Donjoj Bistri, Šljivoševcima, Primoštenu, Vidovicama i drugim mjestima gdje su bili pratnja na nastupima folklornih skupina. Od inozemnih gostovanja treba spomenuti: Salzburg - cjelovečernji koncert povodom dana iseljenika, Multietnička smotra folklora u Žepču, Međunarodna smotra folklora u Grudama.
Zbog izuzetnog nastupa u Donjoj Bistri, predstavnik dječjeg folklora u Linzu pozvao je najmlađu skupinu da nastupaju na njihovom dječjem festivalu.

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik11

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik12

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik13

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik14

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik15

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik16

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik17

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik18

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik19

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik20

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik21

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik22

Lipa moja Slavonijo/foto Cernik23
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.