Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ah, taj Mjesec :)

5 posters

Go down

Ah, taj Mjesec :) Empty Ah, taj Mjesec :)

Postaj by Gost 18.09.08 22:20

Znam da svi imate neka svoja iskustva sa Mjesecom, čuli ste neke priče, legende, možda..
Možda puni mjesec pobuđuje u vama nešto, čega nema u ostalim danima.
Možda iz vas izvlači sanjare, i romantike, potiče da postanete pjesnici,
možda samo dobivate nagon da barem jednom zavijete na njega, onako, čisto bez veze, iz gušta.
Ja znam da meni to dođe, al naravno da si to ne mogu priuštiti, taj poriv ostaje samo u meni, i tad si jedino u mislima predočim onoga kojota, negdje u preriji, kako slobodno vije na taj Mjesec, i bih mu zavidna.
Ne znači to da sam luda, to je jednostavno želja u meni, da na taj način, ponekad izrazim, punoću u svojoj duši. Da, točno tako.
Ponekad se osjećam tako dobro, tako ispunjeno, slobodno, razdragano...i dođe mi..da vijem, na Mjesec. Da izrazim to u sebi.
Ma, ponekad sam baš ko dijete.
I drago mi je zbog toga.
Pokušajte i vi ovdje biti poput djece, raspišite se.

Ah, taj Mjesec :) Moon7395984jy0

Ja pun Mjesec obožavam, zbog njegove ljepote, na noćnom nebu, ali se klanjam mladom mjesecu. Praznovjerje ili ne, ali ta naša obostrana magija djeluje.
Možda vam ju jednom i otkrijem. mig


Zadnja promjena: Čarolija; 18.09.08 22:38; ukupno mijenjano 1 put.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Ah, taj Mjesec :) Empty Re: Ah, taj Mjesec :)

Postaj by gorana 18.09.08 22:24

Kao dijete sam zamišljala to veliko bijelo svijetlo kao nekog dobroćudnog čiku koji se uvijek smiješi, čak i sad u noći punog mjeseca ona faca mi zna izmamiti osmjeh... Very Happy
gorana
gorana
Top poster
Top poster

Female
Broj postova : 1393
Age : 47
Location : tu blizu
Registration date : 14.02.2008

[Vrh] Go down

Ah, taj Mjesec :) Empty Re: Ah, taj Mjesec :)

Postaj by Gost 18.09.08 22:30

ja sam pošla naći jedan post, prvi post na ovu temu,
ostavljen u arhivi, na forumu.
billy; evo ti adresa...do it to me one more time, please mig

http://www.novagforum.com/ng-web-cafe-f3/downtown-caffe-t608-855.htm

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Ah, taj Mjesec :) Empty Re: Ah, taj Mjesec :)

Postaj by Gost 18.09.08 22:32

Mjesec

Udaljen nekih 384.483 km od Zemlje, s promjerom od 3476 km i masom od 7.35 kg svijetli Mjesec. Mjesec je najsjajniji objekt na noćnom nebu i drugi je po jačini svjetla kojeg emanira drugi je poslije Sunca. Njegova prosječna gustoća je samo 3,34 puta veća od gustoće vode. Nema prave atmosfere niti vlastitog magnetskog polja i jedini je prirodni satelit naše planete Zemlje. Mjesec svijetli reflektirajuće sunčano svjetlo kako prolazi kroz svaku od svojih faza.

Od davnina Mjesec je dosljedno pratio ljudske aktivnosti na Zemlji, kao da nam ga je neka više nebeska sila dala za tumača ovozemaljskih pojava. Poznata je činjenica da su se ljudi starih civilizacija ravnali prema Mjesečevom kalendaru, njegove zakonitosti su pratili i poznavali zvjezdoznanci i astrolozi drevne Mezopotamije i starog Egipta, i Maye i drugi. U srednjem vijeku pomagao je seljacima, koji nisu poznavali kalendar pri sjetvi i ostalim poljoprivrednim radovima. Moreplovci su pomoću Mjeseca određivali smjer plovidbe, a svima nama je i danas poznato njegovo djelovanje na plimu i oseku.

Datumi mnogih svetkovina određivali su se u skladu s položajem Mjeseca. Najbolji primjer za to je najveći kršćanski pomični blagdan – Uskrs i svi ostali pomični blagdani nakon toga (Spasovo, Duhovi i Tijelovo). To stoga, što se Uskrsna nedjelja, dan uskrsnuća Isusa Krista, određuje baš po Mjesecu.

Mjesec – koji je u mnogim jezicima ženskog roda - ne može se odijeliti od žene, ženstvenosti i osjećaja. Gotovo sve antičke kulture slavile su Mjesec kao žensko božanstvo, bilo kao Dianu, bilo kao Selenu ili pak boginju Ištar. Ženski menstruacijski ciklus usko je povezan s trajanjem Mjesečevih mijenja. Mjesec je prisutan kod začeća, kod rođenja, stoga možemo reći da u potpunosti sudjeluje u stvaranju samog života.

U korijenu latinske riječi luna krije se engleska riječ lunatic, što znači luđak. No, ne reagira svaki čovjek jednako na svemirske impulse. Dok neki pod utjecajem punog Mjeseca pate od nesanice, razdražljivosti, agresivnosti i unutarnjeg nemira, drugi se tuže na tugu, depresije i pesimizam. Fenomen “mjesečarenja”, za vrijeme kojega ljudi upadaju u situacije često i opasne po život obrađen je u mnogim medicinskim knjigama. No, ne djeluje pun Mjesec samo negativno: kod nekih ljudi on, naprotiv, djeluje veoma stimulativno: primjerice, pun Mjesec jača i ljubavnu čežnju, koja nerijetko završava pred oltarom.

Tijekom svog obilaska Zemlje što traje točno 29 dana, 12 sati, 44 minute i 3 sekunde, Mjesec prolazi svih 12 znakova Zodijaka. U svakom od njih se zadržava dva do tri dana. Tada se stapaju različiti astrološki utjecaji sa značajkama pojedinih Mjesečevih faza. Ovisno o tome u kojem se znaku nalazi i pada li ili raste, javljaju se različite sile što djeluju na svekoliku prirodu. Svaki od znakova Zodijaka nalazi se tijekom jedne godine šest mjeseci u njegovoj uzlaznoj, a šest mjeseci u njegovoj silaznoj fazi. Gledajući općenito, pun i mladi Mjesec, a isto tako i pomrčine Mjeseca, mnogostruko pojačavaju njegovo djelovanje. Osim toga, vaš vlastiti znak može te utjecaje još pojačati ili oslabiti.

MJESEČEVE FAZE - NEVIDLJIVI BAROMETAR RASPOLOŽENJA

MLADI MJESEC – vrijeme akcija i novih spoznaja

Mladi je Mjesec početak novog ciklusa Zemljinog satelita. U to vrijeme, on nije vidljiv za nas, jer Sunce ne osvjetljuje njegovu stranu što je okrenuta prema Zemlji. Tih dva, tri dana, on se nalazi poprilično točno na crti što spaja Zemlju i Sunce pa se na nebu, u najboljem slučaju, vidi kao tanki srp. U ovoj fazi Mjesec je u istom zodijakalnom znaku sa Suncem.

Dani mladog Mjeseca idealni su za nove početke. Stoga, želimo li nešto radikalno promijeniti u svom životu, ovo je optimalna faza, jer smo tada puni energije i poleta, lakše kročimo novim putovima i lakše se oslobađamo ustaljenog načina mišljenja i djelovanja čime nam se vjerojatnije smiješi povoljan ishod poduzetih koraka. Ovo je vrijeme također povoljno za započinjanje rekreacije, sporta, odvikavanje od pušenja, kave i sl. Motivacija da se nastavi ili privede kraju sve što je započeto u tom razdoblju je veća nego inače.

MJESEC U RASTU – jačanje tijela i duše

Između mladog i punog Mjeseca, naš se nebeski pratilac pokazuje na nebu kao srp otvoren nalijevo koji se svakog dana sve više širi. Astronomi dijele ovo razdoblje na dva dijela – na prvu i na drugu četvrt. U prvoj se četvrti Mjesec približava Zemlji. Najviše joj se približi nakon otprilike sedam dana kada siječe putanju Zemlje i Sunca i počinje se udaljavati od Zemlje.

U ovom smo razdoblju naklonjeni jačanju tijela i duše. Kure liječenja, medicinski zahvati ali i stjecanje novih znanja imaju velike izglede za uspjeh. Dogovori se postižu lakše nego inače, u komunikaciji instinktivno nalazimo pravi ton te i naš emocionalni život postaje skladniji. Ovo je razdoblje, također, vrlo naklonjeno erotici.

PUN MJESEC – najjači utjecaj Mjeseca

Period punog mjeseca započinje kad Mjesec prođe pola putanje oko Zemlje, a Sunce mu stoji nasuprot i njegova strana okrenuta Zemlji je posve obasjana. Opozicija između ova dva najveća svjetleća tijela na nebu stvara određeni disbalans. To je otprilike kao da se nađemo usred jakog magnetskog polja i izgubimo ravnotežu čim se pokušamo pokrenuti. Ovo je također period u kojem žanjemo plodove onoga što smo posijali u proteklim mjesečevim fazama.

Ni u jednoj od njegovih faza, Mjesečev utjecaj nije toliko jak kao sada. Ljudi su općenito skloniji nesrećama, iritabilni i nemirni, nervozni i često agresivni. Osjećaji izbijaju eruptivnom snagom, a na svjetlo dana izbijaju i najskrivenije i potisnute misli. Sve što je potiskivano tijekom ranijih razdoblja, sada nastoji izbiti na površinu. Vjerojatno zbog toga češće izbijaju nesporazumi, sukobi i svađe. Osjetljivi ljudi pate od nesanice, a dok spavaju, intenzivno sanjaju. Nije neobično da se izmjenjuje osjećaj nemira, nervoze i prekomjerne agresivnosti s čežnjom i romantičnim raspoloženjima zbog čega su česta i zaljubljivanja. U ovom razdoblju lakše nalazimo put do svog srca, do svoje duše, odnosno do svoje podsvijesti. Naše su želje jasnije izraženije nego tijekom drugih Mjesečevih faza.

MJESEC U PADU – vrijeme oslobađanja

Kada je Mjesec pun, on završava svoj put oko Zemlje. Između punog i mladog Mjeseca, Mjesečev srp je otvoren s desne strane. Približavajući se Zemlji, smanjuje se iz dana u dan. Tijekom tih 14 dana, čovjek se osjeća snažnim, punim energije i poleta i spreman je suočiti se s problemima, lakše se rješavaju sukobi i nesporazumi u braku ili na radnom mjestu. Konstruktivni razgovori padaju na plodno tlo i daju rezultate s kojima obje strane mogu biti zadovoljne.

MJESEČEVE MIJENE I ISHRANA

U dane kad je Mjesec u vodenim znakovima (Raku, Škorpionu i Ribama) nije preporučljivo jesti hranu koja sadrži mnogo ugljikohidrata. U dane kad je Mjesec u zemljanim znacima (Biku, Jarcu i Djevici) treba se odreći jela s mnogo soli, unatoč tome što ćemo upravo tih dana osjećati pojačanu želju i za solju. Dani kad je Mjesec u vatrenim znacima (Ovnu, Lavu i Strijelcu) pogodni su za veće konzumiranje voća te bjelančevina koje će povoljno utjecati na naša osjetila. U danima kada je Mjesec u Jarcu preporuča se dodatno uzimanje kalcija, češćim konzumiranjem mlijeka ili sira. Kada je Mjesec u znaku Vage dobro je jesti borovnicu koja je dobra za rad bubrega a u doba kad je Mjesec u Vodenjaku treba konzumirati sve što je dobro za cirkulaciju, primjerice, crno vino, naravno, ne više od čaše ili dvije.

MJESEČEVE MIJENE, ZDRAVLJE I LJEPOTA

Mladi Mjesec

Zdravlje: Dan prije, sam dan, te dan poslije Mladog Mjeseca, najbolji su dani za čišćenje organizma i poticanje izlučivanja štetnih i otrovnih tvari iz tijela putem posebnih režima prehrane, klasičnih postova ili uzimanjem dodataka prehrani u vidu preparata koji pomažu taj proces. Tih dana konzumirajte samo kuhano povrće, svježe voće, voćne sokove i kuhanu rižu. Preporučljivo je postiti uz biljne čajeve, juhe od povrća i vode.

Ljepota i njega: šišanje kose na dan mladog Mjeseca daje ljepšu i bujniju frizuru. Ovo je vrijeme idealno za njegu ruku i noktiju jer će manikura i pedikura dati bolje rezultate nego inače, odrezani nokti sporije će rasti i bit će zdraviji i kvalitetniji. Dan, dva prije mladog Mjeseca idealno je razdoblje za kirurški lifting lica.

Mjesec u rastu

Zdravlje: Sve fizičke aktivnosti, posebno one usmjerene na jačanje mišićne mase, te vježbe za problematične zone, daju puno bolje rezultate. Budući da tijelo u ovom razdoblju bolje iskorištava i akumulira i ono što unosimo putem hrane, izbjegavajte masno i slatko, koje u ovom razdoblju deblja više nego inače, te dajte prednost zdravoj hrani, čiji će hranjivi sastojci pozitivno djelovati na cjelokupni organizam. Također, tijelo bolje iskorištava i potencijale dodataka prehrani, vitamine i minerale.

Ljepota i njega: Uobičajeni ali posebno dodatni kozmetički tretmani, različite kure, maske, ampule, hranjive kreme za lice i tijelo, te «pakunzi» za kosu, u ovom periodu daju optimalne rezultate. Odlično djeluju kreme i različite metode za regeneriranje i pomlađivanje, posebno za ublažavanje bora. Kosa ošišana u ovom razdoblju brže će rasti, a boja koja se na nju nanosi biti će intenzivnija, postojanija i bolje će prikriti sjedine.

Pun Mjesec

Zdravlje: Zbog negativnog utjecaja, u te dane treba izbjegavati posjete zubaru, operacije, kao i lakše medicinske zahvate, jer postoji veća mogućnost pojave različitih komplikacija, rane jače krvare i sporije zacjeljuju, otekline su izraženije i teže se povlače, i, općenito, oporavak traje duže. Oni koji su skloni debljanju moraju u ove dane manje jesti, jer se kilogrami naprosto lijepe

Ljepota i njega: Ovo je idealno vrijeme za posjet frizeru osobito ako namjeravate bojiti kosu u plave tonove ili napraviti ondulaciju. Njegovanje kože specijalnim maskama daje optimalne rezultate ako se provodi u periodu od punog Mjeseca do Mladog Mjeseca, no valja izbjegavati uklanjanje bubuljica ili prišteva. Depilacija je najučinkovitija u periodu od punog Mjeseca do novog Mjeseca jer tada dlaka sporije raste.

Mjesec u padu

Zdravlje: Ovo je razdoblje pogodno za oslobađanje od duhovnog i tjelesnog balasta. Kure mršavljenja i razne druge dijete, tijelo sada lakše podnosi, mršavi se brže nego inače. Općenito, tijelo mnogo lakše podnosi sve napore stoga je to dobar period za posjete zubaru, liječniku i estetskom kirurgu.

Ljepota i njega: Kure za uklanjanje celulita i smanjenje masnih naslaga na problemskim zonama, u ovom razdoblju daju najbolje rezultate te je stoga preporučljivo posjetiti saunu, napraviti peeling tijela, podvrgnuti se limfnoj drenaži, tretmanu algama ili talasoterapiji, započeti fango kuru, i sl. Ovo je idealno vrijeme i za klasični kozmetički tretman, peeling, parenje i čišćenje kože, jer se koža lakše, bolje i bezbolnije čisti, a rizik od crvenila, oteklina i upalnih procesa, kao mogućih posljedica tretmana, je bitno smanjen.

MJESEC KAO ISCJELITELJ

Mjesec u natalnom horoskopu govori mnogo o osobnosti, ukazujući, osim na ukorijenjene navike, upravo na potencijalne zdravstvene probleme. Iako pod utjecajem Sunca nasljeđujemo biološki materijal, funkcioniranjem tijela upravlja Mjesec pa o njemu ovisi koliko će ono dobro raditi.

Probavne smetnje smanjit ćete ukoliko svaki dan između 15 i 19 sati, u vrijeme od Uštapa do Mlađaka pijete što više čaja od koprive, ubrane također u razdoblju kada se Mjesec smanjuje. Slijedećih četrnaest dana, dok Mjesec raste, treba načiniti stanku, a onda poslije uštapa ponoviti kuru. Za vađenje i stavljanje kruna i mostova povoljni su Mjesečevi dani u Blizancima, Vodenjaku i Vagi, a za operacije čeljusti, dani u Biku.

Oni koji pate od čestih migrena trebaju u dane kad je Mjesec u znaku Bika piti što više bistre vode (najbolje izvorske) i posve se odreći kave. Najkritičniji su im dani kad je Mjesec u Ovnu, i to u ožujku, travnju, rujnu i listopadu. Te dane treba provesti koliko je god moguće mirnije.

Osobe koje imaju problema s mjehurom i bubrezima trebaju biti osobito oprezni u danima kad je Mjesec u Vagi, jer tada najlakše dolazi do upala. Dobro će doći pijenje većih količina tekućina svaki dan između 15 i 17 sati, radi čišćenja bubrega i mjehura. Oni koji pate od bolova u križima trebaju se podvrgnuti dobroj masaži i to u danima kad je Mjesec u Strijelcu, a izbjegavati duže šetnje.

Općenito, Mjesec jače utječe na žene i upravlja svim ženskim reproduktivnim funkcijama, trudnoćom, dojenjem i menopauzom. Primarni je indikator plodnosti. Najmanje plodni u Zodijaku su vatreni znakovi, pa Mjesec u Lavu može ukazivati na naročite teškoće pri začeću. Najplodniji su vodeni znakovi, a ukoliko je u tim znakovima još i Sunce i/ili Mjesec (umjesto: kombinacija Sunca i Mjeseca u vodenom znaku) to ukazuje na lako začeće. Na drugom su mjestu po plodnosti zemljani znakovi (Bik, Djevica, Jarac) dok su na trećem zračni. (Blizanci, Vaga, Vodenjak). U danima u Škorpionu trudnice se trebaju kloniti svih napora, jer se najviše spontanih pobačaja događa upravo u tom razdoblju.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Ah, taj Mjesec :) Empty Re: Ah, taj Mjesec :)

Postaj by Gost 19.09.08 6:40

ja imam velikih problema kad je pun mjesec - od nervoze do kronicne neispavanosti.. mozda cu se jednom pretvoriti i u vukodlaka Twisted Evil

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Ah, taj Mjesec :) Empty Re: Ah, taj Mjesec :)

Postaj by oracle 19.09.08 8:50

ja nemam nikavih promjena...mjesec ,bez mjeseca..uvijek isto Wink
oracle
oracle
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Female
Broj postova : 314
Age : 50
Location : NG
Registration date : 22.04.2008

[Vrh] Go down

Ah, taj Mjesec :) Empty Re: Ah, taj Mjesec :)

Postaj by Gollum 19.09.08 22:20

Prvo čega sam se sjetila videći naslov ovog topica je jedna stara dječija pjesma Branka Ćopića "Mjesec i njegova baka"Često sam je čitala svojoj kćeri prije spavanja toliko često da ju je mala vještica naučila napamet cijelu.
I koliko god se trudila vršljala i tražila po bespučima interneta nikako je nemogu pronaći a knjigu sam već davno posudila nekome i nije mi vračena . Ja se sječam samo početnih stihova :
U šumi staroj oganj gori
blista u mraku na kraju svijeta
kad bliže priđeš od srebra dvori
po njima mudra starica šeta
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Ah, taj Mjesec :) Empty Re: Ah, taj Mjesec :)

Postaj by billy 20.09.08 10:59

Mene pun mjesec kao prvo fascinira i stimulira moju kreativnost i senzibilnost.
kao drugo , u tim nocima vrlo nemirno spavam, ali nikad jutrom nisam umoran.
i kao trece i najvaznije, nema nista ljepse nego sjediti vani na mjesecini i slusati pjesmu djece noci ..ako se sjecate cak sam jednom ovdje i imao taj potpis.

Listen to them. Children of the night. What music they make.

Ah, taj Mjesec :) 220776~Full-Moon-Posters
billy
billy
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 2522
Age : 52
Location : Svicarska
Registration date : 09.03.2008

http://www.ngnewave.info/

[Vrh] Go down

Ah, taj Mjesec :) Empty Re: Ah, taj Mjesec :)

Postaj by konus 20.09.08 11:49

Čitah negdje da ako se ošišate za punog Mjeseca kosa sporije raste Smile . Pitao sam brice (ali ne i Peru Korena) i ništa mi o tome nisu znali reć'. Još je pisalo da 80% žena ima mjesečnicu oko punog Mjeseca (+- 2-3 dana). Statistike, valjda...
konus
konus
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 176
Location : NG,Zg
Registration date : 26.01.2008

[Vrh] Go down

Ah, taj Mjesec :) Empty Re: Ah, taj Mjesec :)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.