Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Evolucija je u skladu s Biblijom

4 posters

Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by Admin 10.10.08 19:31

Evolucija je u skladu s Biblijom

Vatikan je priopćio da je teorija evolucije suglasna s učenjem Biblije, ali da neće biti posthumne isprike Charlesu Darwinu, jer Crkva nikad nije zabranila njegovu knjigu Porijeklo vrsta.

Vatikanski ministar za kulturu nadbiskup Gianfranco Ravasi najavio je za ožujak sljedeće godine konferencije znanstvenika, teologa i filozofa u Rimu povodom 150. godišnjice objavljivanja Darwinove knjige Porijeklo vrsta, koja je postavila temelje teorije evolucije.

Kršćanske crkve dugo su bile u sukobu s Darwinovim učenjem zato što njegova teorija o nastanku proturječi kreacionizmu, odnosno doslovnom čitanju biblijskog opisa postanka, prema kojem je Bog tvorac svijeta.

Vodeći svećenik Anglikanske crkve Malcolm Brown rekao je da Engleska crkva duguje ispriku Darwinu zbog recepcije njegovog učenja među anglikancima u Velikoj Britaniji.

Papa Pio XII. je 1950. godine ocijenio da je evolucija ispravni znanstveni pristup nastanku ljudi, dok je papa Ivan Pavao II. to ponovio 1996. godine.

Ravasi je međutim rekao da se Vatikan nema namjeru ispričavati zbog ranijih negativnih stavova o Darwinovom učenju.

On je naveo da Darwinovu teoriju Katolička crkva nikada nije osudila niti je zabranila njegovu knjigu.

Drugi kršćani, uglavnom konzervativni protestanti u SAD-u, čitaju Knjigu postanka doslovno i protive se predavanju teorije evolucije na satovima biologije.

Katolička crkva međutim ne zastupa doslovno čitanje Knjige postanka prema kojem je Bog stvorio svijet za šest dana i koje stoji u osnovi kreacionizma, nego navodi da je riječ o alegoriji o načinu na koji je Bog stvorio svijet.

Ravasi je naveo da kreacionizam pripada "striktno teološkoj sferi" i da se ne može "ideološki koristiti u znanosti".

Katolička crkva se zalaže za "teističku evoluciju", shvaćanje koje prihvaća evoluciju kao znanstvenu teoriju i prema kojoj ne postoji razlog zašto Bog nije mogao iskoristiti evolucijske procese u stvaranju ljudske vrste.

Papa Benedict XVI. je u govoru u Parizu prošle nedjelje govorio i protiv doslovnog čitanja Biblije.

Net.hr
17.09.2008.

http://www.net.hr/znanost/page/2008/09/17/0312006.html
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by Admin 18.10.08 16:58

Zanimljivo... Pokoljete se oko crkve, biblije, vjere, itd... a sada nitko ne komentira ovaj post gore...

:hm:
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by dreamer 18.10.08 17:04

Ma ne znam što bih rekao, kad toliko toga ima za reći....
dreamer
dreamer
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 359
Location : nova gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by Unitas 18.10.08 17:36

Pa sto sa i komentiram kad ja i dalje tvrdim i vjerujemu darwin-ovu teoriju evolucij.
A crkva i biblija mogu pricat i pisat sto hoce, bez i jednog materijalnog dokaza imaju "veoma cvrsto stajaliste".
Unitas
Unitas
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1028
Location : Prkos
Registration date : 01.01.2008

[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by dreamer 18.10.08 20:53

To smo već raspravili koliko se sjećam...
dreamer
dreamer
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 359
Location : nova gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by Gost 19.10.08 9:20

dreamer je napisao/la:To smo već raspravili koliko se sjećam...

de ne kakaj.. ti si ziva suprotnost onome sto propovijedas

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by dreamer 19.10.08 18:41

A ti me sv.Helenjača toliko dobro poznaješ da sigurno znaš i što sanjam a i što mislim...
Ti o crkvi nemaš pojma osim iz babskih priča i novinarskih podmetanja i zato je tvoje negativno kontriranje i razumljivo,osim ako imaš osobno neko negativno iskustvo onda u tom slučaju uvažavam puno toga,ali ne mogu se oteti dojmu da s tobom stvarno nešto nije u redu,iz tvojih napisa je vidljivo da za puno frustracija koje manifestiraš najvjerojatnije iz osobnih razloga ti okrivljuješ svakoga i svašta od neistomišljenika do institucija i ko zna koga još...
dreamer
dreamer
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 359
Location : nova gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by Gost 19.10.08 19:32

dreamer je napisao/la:A ti me sv.Helenjača toliko dobro poznaješ da sigurno znaš i što sanjam a i što mislim...
Ti o crkvi nemaš pojma osim iz babskih priča i novinarskih podmetanja i zato je tvoje negativno kontriranje i razumljivo,osim ako imaš osobno neko negativno iskustvo onda u tom slučaju uvažavam puno toga,ali ne mogu se oteti dojmu da s tobom stvarno nešto nije u redu,iz tvojih napisa je vidljivo da za puno frustracija koje manifestiraš najvjerojatnije iz osobnih razloga ti okrivljuješ svakoga i svašta od neistomišljenika do institucija i ko zna koga još...

of course da sam frustrirana.. frustrira me stanje u "svetoj" zemlji Hrvatskoj, frustriraju me popovi koji s jedne strane propovijedaju svetost, a s druge gledaju kako ga zavuci nekom malom djetetu, frustriraju me lazovi koji su MOJ narod doveli do ruba ponora i sve to uz pomoc crkvetine.. a ti.. meni je jasno da ti moras sutjeti i bogu se moliti da ovaj sistem potraje sto duze.. i zato... psssst.. ne propovijedaj na jednom forumu "ljubav prema bliznjemu" a na drugom siris mrznju, netrpeljivost, i branis sve ono sto ni najmanje nije u skladu sa Svetim pismom.. razmisli malo...
A sto se tice tvoje konstatacije da "sa mnom nesto nije u redu" - ja samo imam veliki osjecaj za pravdu i ogromnu ljubav prema svojoj Domovini od koje nista nisam dobila i koju volim iz srca a ne zbog koristi kao mnogi od vas.....

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by Gost 19.10.08 19:37

p.s.. nemoj gledati samo crno-bijelo.. gladaj svijet u bojama.. i skini oglavine sa glave...

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by dreamer 19.10.08 20:05

A čuj nismo se svi mogli odselit u Njemačku i tamo uspjeti ,neki ako ne i svi ovdje žive i preživljavaju kako mogu i snalaze se kako mogu a tako sam živio i za vladavine komunjara..
Opet tvrdim da premalo znaš o meni osim što su ti druga usta napričala a druga usta uvijek pričaju svoju priču a ne moju ...
Što se tiče vremena kad si dobila nogom u guzicu i zbog kojeg si ogorčena još i danas ,samo da znaš da su i drugi popušili u to vrijeme možda i gore nego ti pa opet ne sipaju drvlje i kamenje po ovo malo "Svete zemljice"...
I na kraju samo da citiram stih jednog našeg omiljenog pjevača:"Ljubi svoju zemlju ljubi tu sagradi dom i brani je krvlju svojom povezan si s njom"
A što se tiče nacionalne netrpeljivosti daj ti ne kakaj, ja mislim da sam super tolerantan i strpljiv s tipovima kakvi su recimo unitas i sword i propagandi koju šire....
dreamer
dreamer
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 359
Location : nova gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by Admin 19.10.08 20:22

A ja mislim da ste vas dvoje totalno OT, zato natrag na temu, a riječ je o ovome:
"... Vatikan je priopćio da je teorija evolucije suglasna s učenjem Biblije..", pa molim da se o tome raspravlja, a ne o tome gdje je tko i zašto otišao ili ostao.

Ne igrajte se psihoanalitičara i ne svrstavajte druge u kategorije ljudi koje nemaju veze sa tim osobama, jer to graniči sa uvredama...

Btw, ovdje je "uspjelo" obogatiti se puno "domoljuba i velikih hrvata", ali to je druga tema...
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by Unitas 20.10.08 17:03

dreamer je napisao/la:...ja mislim da sam super tolerantan i strpljiv s tipovima kakvi su recimo unitas i sword i propagandi koju šire....
Znam da je ovo OT ali cu ipak odgovoriti.
Dreameru objasni ti meni i TIPOVIMA poput mene iz kog razloga se ovdje prebrajaju krvna zrnca. Kao prvo ovdje je rijec o necem sasvim drugom a ne o toleranciji ili netoleranciji prema drugim, po tebi podobnijim ili ne ljudima.
Nadalje da se vratim na temu o samoj evolucij se moze govoriti samo sa naučnog stajalista a nikako i sa teoloskih.
Teologija je egzatna nauka, ali je problem u tome sto si daje za pravo da zadire u sve ostale naucne pravce, ali sa stanovista da je njen nauk neprikosnoven ma kakve god ostale naucne grane dokaze podastrle.
Zar to nije maltretiranje svijesti a ljudi su ne samo svjesna stvorenja vec i misaona bica.
No to teologiju ne sprijecava da ogranicava sposobnost razmisljanja kod ljudi,
Tako da ni ta tvoja crkva koju podizes na pijedastal savrsenstva ima jako puno pa cak i previse gresaka kao uostalom i sve ostale institucije koje je prije svega osmislili ljudi.
Na kraju krajeva mozda cu nekoga i uvrijediti ovom izjavom ali ne mogu izdrzati da ju ne navedem ovdje.
Nije bog stvorio ljude vec ljudi boga da se imaju koga bojati
Unitas
Unitas
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1028
Location : Prkos
Registration date : 01.01.2008

[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by Gost 20.10.08 17:25

Unitas je napisao/la:
Nije bog stvorio ljude vec ljudi boga da se imaju koga bojati

aplause aplause aplause

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by gorana 20.10.08 17:28

Unitas je napisao/la:
Nije bog stvorio ljude vec ljudi boga da se imaju koga bojati

Uni sad stvarno pretjera!
gorana
gorana
Top poster
Top poster

Female
Broj postova : 1393
Age : 47
Location : tu blizu
Registration date : 14.02.2008

[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by dreamer 20.10.08 17:34

Ha ha ha, odgovorit ću ti samo se nadam da mi neće opet biti obrisan post.
Sereš non-stop po institucijama ove države,doduše kreativno sereš to ti se mora priznati,znam da nisu samo institucije Hrvatska država nego je to i narod i nacionalne manjine,ali ajde molim te lijepo koja to država nema problema nakon komunizma a koja je u tranziciji,međutim ti ideš u krajnost i u vređanje pa čak i prijetiš ....
Sad si me raspizdio ajde više da ne brišem napisano jer nije za svačije uši a i krivo se tumači ,izađi na kavu pa da raspravimo u četiri oka neke stvari.
Ova zadnja rečenica puno govori o tvom mentalnom sklopu i svjetonazoru.
dreamer
dreamer
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 359
Location : nova gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by Unitas 20.10.08 19:06

dreamer je napisao/la:Ha ha ha, odgovorit ću ti samo se nadam da mi neće opet biti obrisan post.
Sereš non-stop po institucijama ove države,doduše kreativno sereš to ti se mora priznati,znam da nisu samo institucije Hrvatska država nego je to i narod i nacionalne manjine,ali ajde molim te lijepo koja to država nema problema nakon komunizma a koja je u tranziciji,međutim ti ideš u krajnost i u vređanje pa čak i prijetiš ....
Sad si me raspizdio ajde više da ne brišem napisano jer nije za svačije uši a i krivo se tumači ,izađi na kavu pa da raspravimo u četiri oka neke stvari.
Ova zadnja rečenica puno govori o tvom mentalnom sklopu i svjetonazoru.
Sad mi pokazi u kojem dijelu posta u ovoj temi sam ja prijetio i kome?
A sto se tice zadnje recenice izvinjavam se pojedinim ali kazem pojedinim clanovima ovog foruma.
A sto se tice kave vec sam ti jednom objasnio negdje da biram drustvo skim cu na kavu.
Unitas
Unitas
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1028
Location : Prkos
Registration date : 01.01.2008

[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by Admin 20.10.08 19:53

Ja zamolih, ali ne vrijedi...
Opet rasprava kreće u krivom smjeru: hrvatska država, domoljubi, narod, nacionalne manjine, komunizam, problemi nakon komunizma, itd, itd...

Dajte se već jednom držite teme!!!
Ili raspravljajte o temi ili se ostavite tipkanja. Ovo je zadnja opomena pred brisanje postova i crveni karton...

munja


Zadnja promjena: Admin; 20.10.08 20:01; ukupno mijenjano 1 put.
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by Gost 20.10.08 20:10

Admin je napisao/la:Ja zamolih, ali ne vrijedi...
Opet rasprava kreće u krivom smjeru: hrvatska država, domoljubi, narod, nacionalne manjine, komunizam, problemi nakon komunizma, itd, itd...

Dajte se već jednom držite teme!!!
Ili raspravljajte o temi ili se ostavite tipkanja. Ovo je zadnja opomena pred brisanje postova i crveni karton...

munja

de admine.. pa svaka tema te vrste vodi u tom smjeru..

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Evolucija je u skladu s Biblijom Empty Re: Evolucija je u skladu s Biblijom

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.