Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati?

2 posters

Go down

Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati? Empty Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati?

Postaj by Admin 04.02.09 20:29

'Hrvati kao da su opčinjeni svojom državom, smatraju da im vlast može raditi što želi. Čini mi se da ljudi kod nas jednostavno ne shvaćaju da suverenitet pripada njima', rezignirano će Mirjana Krizmanić, umirovljena psihologinja, koja smatra da je rezolutno ne jedini odgovor na upit može li se i Hrvatskoj 'dogoditi Grčka'.

Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati? Grafit10
Grafit iz Splita

'Ovaj narod je sve odšutio: zemlja je opljačkana u privatizaciji, nitko se nije bunio. Nedavno je sve poskupjelo kad je nafta poskupila. Sada, kad je nafta pojeftinila, ništa ne pojeftinjuje, a opet se nitko ne buni', primjećuje psihologinja Krizmanić.

Tako je i najava ovogodišnje recesije, a Vlada je najavljuje kao olimpijske igre, u Hrvatskoj ostala u sjeni pripreme za sezonu skijanja, obećano usporavanje gospodarskom napretka u drugom je planu iza idiotskog i prilično dosadnog slovensko-hrvatskog graničnog spora, najave masovnih otpuštanja u brodogradilištima manje su važne od priče o zatvaranju trgovina nedjeljom, a čvrsta obećanja trgovaca da će zbog nerada nedjeljom otpustiti armiju zaposlenika ostala su u pozadini velikih uspjeha hrvatske rukometne reprezentacije. Uopće, svaki put kad pred njih iskrsne važno egzistencijalno pitanje, građani ove zemlje s nevjerojatnom domišljatošću i gotovo plebiscitarno pronađu neku sljepariju koju će pretpostaviti svemu.

'Najgore je što mlade više ne zanima ni kruh, nego samo igre', primjećuje naša sugovornica. 'Evo, pogledajte u Zagrebu: naš gradonačelnik postavlja stupiće po gradu između kojih ni patuljak ne može parkirati, nitko se ne buni. Zatim, donesen je jedinstveni zakon, Zakon o golfu, po kojemu država može nekom oduzeti zemlju i dati je drugom privatniku da na njoj gradi golf terene, opet se nitko ne buni. Ne znam što se događa u glavama tih ljudi', kaže Krizmanićeva, te dodaje kako su navijački izgredi jedine ulične aktivnosti koje valja očekivati u Hrvatskoj.

A debelom snu u koji je utonula ozbiljnija politička inicijativa u Hrvata nedvojbeno doprinosi i opozicija: SDP-ovo vodstvo u javnosti se ukazuje incidentno, HNS pomaže Vladi u integracijama u EU, a HSS i HSLS, nekad utjecajne i moćne stranke, danas su sastavni dio vladajuće koalicije. Sindikati su poslovično rascjepkani na mali milijun organizacija, ali oni ionako, tradicionalno, ovdje ne služe da bi stvarali probleme, nego da bi pribavljali zimnice.

A zašto je sve tako? Riječima Mirjane Krizmanić, 'mi smo, zapravo, neobrazovan narod, nitko ništa ne čita, pa ljude možete varati i lagati. A željela bih da shvate da sami moraju odlučiti o svojoj sudbini.'
Grčka će, dakle, hrvatskom građanstvu mentalno i dalje biti barem deset puta udaljenija negoli fizički.

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/8295/Zasto-Hrvati-ne-vole-prosvjedovati.html
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati? Empty Re: Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati?

Postaj by Gollum 10.02.09 0:25

Ma vidi me samo ! Već par dana obilazim oko ove teme kao mačak oko vruće kaše. Mislim dali da se javim i pokušam pa bar i nespretno da pošaljem post ili da se i ja pridružim šutljivoj većini i stavim glavu u pijesak.
Zašto hrvati šute pitanje je koje sam si i ja puno puta postavljala ali nisam ni tad, a ni sad uspijela pronaći odgovor.
Leži li razlog tome u činjenici da je ovaj narod kroz povijest naučio biti potlačivan ili se istina ipak krije u tome da smo zapravo neobrazovan narod koji se jednostavno ne zna izboriti za svoja prava i boljitak.
Većina Hrvata u ratnom i poslijeratnom periodu nije niti primijetila da je došlo do sveopće pljačke jer su bili zaneseni opojnim domoljubljem i sve ono što je ostalo od prošlog sistema po njima je trebalo uništiti da ih ne podsijeća na "mračna" vremena patnji hrvatskog naroda.
I krenusmo tako u svijetlu demokratsku budućnost u kojoj nas voljeni predsjednik nazva petokolonašima i stokom sitna zuba.
Zapeli smo u nekom vremenu u kojem je samo bilo važno čiji je djed koju pušku nosio nesvijesni činjenice da narod koji se u sadašnjosti odriče svoje prošlosti nema budućnosti.
Ponudili su nam kao alternativu strane trgovačke lance i ljepo upakovane šarene laže kojima smo i danas opijeni jer sve što je strano to je dobro.
Pa su onda prodali banke strancima koji su šakom i kapom nudili primamljive kredite samo da što više živimo preko svojih mogućnosti i zadužujemo se. A mi smo se ponašali kao mala djeca koju majka dovede u veliku šarenu trgovinu. I u cijelom to potrošačkom ludilu zaboravili smo jedni na druge zaboravili smo biti ljudi osjetljivi na tuđe brige i probleme.
U vrijeme kad je sve teže doći do posla oni sretnici koji rade ne usude se buniti ili štrajkati jer bi mogli ostati bez njega a treba preživijeti i plaćati režije i kredite.
Radnike nema tko da zaštiti jer sindikati su rascijepkani i više se brinu za svoje interese nego za radničke.
Ipak mislim da narod ne šuti. Za sad to je žamor, koluarske priče, ispoljavanje nezadovoljstva. Nedostaje nam jedinstvo i snaga da javno s licem, imenom i prezimenom iskažemo svoje nezadovoljstvo. Da jedinstva ipak imamo pokazala nam je i Facebookova grupa "Stegnite vi svoj remen bando lopovska"
Recesija se već duboko uvukla u sve pore društva nagrizajuči ga. Počeli su i prvi masovniji otkazi. Vladi je sve teže prikrivati činjenično stanje a nema više niti što prodati da kupi socijalni mir. Hrvatska nema privrede na koju se može osloniti, turistička sezona je vrlo upitna a strani krediti stižu na naplatu. Po svemu sudeći mogli bismo imati burnu jesen.
i za kraj jedna pričica koju već sigurno znate;
Poslao sultan vojsku u harač. Vratila se vojska pa sultan pita "Šta narod kaže". odgovoriše mu buni se.
Ma nek se samo buni -Pritegni.
Pa ponovo pola sultan vojsku u harač i ponovo pita šta narod kaže i dobi odgovor viče. Ma samo nek viče- Pritegni
I po treči put posla sultan vojsku pa pita šta narod kaže a ovaj put dobi odgovor- Šuti.
Uh neće valjati zabrinu se sultan pa kaže - popusti.
Hoće li i naši političari znati popustiti na vrijeme?
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati? Empty Re: Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati?

Postaj by Admin 10.02.09 19:27

Već sam mislio da ni od ove teme neće biti ništa.
Za tvoj post:

aplause aplause aplause aplause aplause
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati? Empty Re: Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati?

Postaj by Gollum 10.02.09 20:06

Embarassed Embarassed Embarassed Hvala, hvala Admine Very Happy
Svijesna sam da baš i nisam ubola temu ali toliko mi se misli rojilo po glavi a nisam ih sve stigla napisati ni pohvatati.
Eto kako sam ti obečala potrudit ću se.
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati? Empty Re: Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati?

Postaj by Admin 10.02.09 20:10

Gollum je napisao/la:Embarassed Embarassed Embarassed Hvala, hvala Admine Very Happy
Svijesna sam da baš i nisam ubola temu ali toliko mi se misli rojilo po glavi a nisam ih sve stigla napisati ni pohvatati.
Eto kako sam ti obečala potrudit ću se.

Ne samo da si "ubola", nego izvrstan komentar koji se mnogi ne usude napisati... cool
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati? Empty Re: Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati?

Postaj by Gollum 13.02.09 22:25

Uh kakav tjedan : Suspect
Zaista se prosječnom hrvatskom građaninu sve teže snalaziti u svoj toj zbrci kontroverznih informacija i bisera naših političara.Kome vjerovati?Život postaje sve teži, budučnost sve neizvijesnija i svaki dan smo sve siromašniji.
Tjedan je čini mi se počeo sa Polančecovom najavom povečanja PDV-a sa 22 na 25%. da bi već sutradan to bilo demantirano.Vlada još jednom nije prihvatila antirecesijske mjera tzv ekonomskog vjeća mudraca i HGK. Pa zaboga tko su oni da Vladi sole pamet?I dok sve svijetske vlade gotovo svakodnevno donose nove mjere u borbi protiv krize naša još uvijek gura glavu u pijesak i svoje smeće sprema pod tepih.Na sve prigovore oporbe odgovara sa već odavno poznatom retorikom nadmenosti i bahatosti da ne kažem bezobrazluka prebacujući krivnju na neke prijašnje vlade.
U silnoj želji za još jednom pobijedom ne vide da nije više vrijeme za međusobno rivalstvo i optužbe nego je došlo vrijeme da se zbiju redovi i da se zajedničkim silama moraju boriti da ovu zemlju izvuku iz krize.
A najnoviji biser je da se sad u jeku krize krene u reformu mirovinskog sustava. Ma naravno da je svima jasno da se opet radi o još jednoj prevari kako bi se moglo domoći ušteđevine građana.
Možda taj drugi stup zaista i nije polučio onakove rezultate koje je trebao ali radi se o značajnoj svoti novaca koja bi u ovom trenutku svakako dobro došla Sanaderu za krpanje proračunskih rupa.ZNA SE kako su mirovinski fondovi prošli kad su oni došli na vlast tamo početkom 90-ih.
Ovih dana pokušala sam na svom radnom mjestu doći do odgovora zašto šutimo i znate šta sam dobivala kao odgovor -uglavnom sljeganje ramenima i rezignirano "a šta mi tu možemo. A već za tili čas tema bi se prebacila na poklone za Valentinovo i maškare.
Sad jednostavno Hrvati nemaju vremena kao ni njihova vlada misliti na probleme . Slijedi vrijeme ljubavi, zamačkaranih gluposti, korizmene poniznosti pa u tome eto i Uskrsa.. Pa tek što prestanemo puštati vjetrove poslije šunkice i jaja eto nam novog razloga za slavlje Prvi maj.
I gledajuči sve to zaista se pitam nisam li ja možda pesimistična i možda nije sve tako crno kako se sad čini makar iz moje perspektive.
Trebamo li se svi držati one:
Život se ne treba preozbiljno shvačati jer ionako nitko iz njega nije izvukao živu glavu.
Ili ne kuzim
Gollum
Gollum
Middle class
Middle class

Female
Broj postova : 768
Location : Špilja
Registration date : 06.01.2008

[Vrh] Go down

Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati? Empty Re: Zašto Hrvati ne vole prosvjedovati?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.