Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Na današnji dan

+2
billy
Doc
6 posters

Stranica 7 / 25. Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 16 ... 25  Next

Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Doc 25.01.10 23:30

25.01.2010.Na Današnji dan



Ne leti pred r(udo) stara je narodna poslovice , bolje mirno procijeni pa se onda razodjeni/ mislim zavrni rukav iznad lakta/. O čemu ja ovo pišem u ovom trenu nemam pojma, iako mi nešto svijetli tamo gdje je mutna zona/ mislim na onu sivu, glatku i nevinu/. Eto, upravo sam se htio cijepiti kontra „praseće gripe“, uhvatila me panika zbog smrtnoga rizika, došao u cjepnu stanicu ispružio ljevicu/ to je zbog moje lijeve orijentacije/ stisnuo oči među zube , očekujući ubode. Pogledam na stol i dok sestra navlači/ što ste takvi/,ja pogledom pratim tisak i čitam da je pandemija roktajuće gripe čista izmišljotina , čak i laž, kako bi neki dobili jahte na dar. Izvjesni liječnik Wolfgang/ čini se da jadnik ne zna kako je završio njegov imenjak Mozart/, javno kaže da se o toj „pršutastoj“ bolest, širila čista laž, kako bi farmaceuti pučanstvu prodali rog za sviću uz dobru zaradicu. Da li je osim industrije zaradio i uvoznik pitanje je za novi uvodnik. Dobro se je znalo da je iza igle kod nas Narcis lično stao, javno. Što je bilo tajno to će otkriti vrijeme, sada su hipoteze i razne dileme. Bilo kako bilo cjepivo se vratilo, i sad svi se žale kuda nestale pare/ a mogu i lipe/, kada nema gripe. Optužuju se i med(iji) i postoji „nedokazana sumnje“ iz slabo obaviještenih izvora , da su neka piskarala dobro zaradila. A svašta ljudi kažu, najviše kad lažu…Istina je rijetka ko da je ukleta.

Da li će istina izići na vidjelo ili će se prikriti sve kažnjivo djelo, ovisi o „liku“ što šamara djecu. Rumenko se nada, da će ko Ne(venka) isplivat iz blata. U ruke ga uzeo, gospodin Noj(bilo), što brani sve ono što je zaglibilo. Rumenko se nada da će i kod njega himen naći pravda . Da li će ga uspjet deflorirat ovisi o onom što u zakon viri. Ako bude čvrst u svome naumu Rumenko će završit u Zoološkom vrtu. Imati će posjete, banane i sobu i kroz kavez gledati najdražu slobodu. Iskreno se nadam da će nova Vlada/ skraćenica od Vladi(mir)/ svu težini grijeha staviti na vagu i prema težini izvagati pravdu.

A koliko čujem velika je strka i u jednoj stranci , gdje je bio „sarma“a sad za stolicu vodi borba prava. Na nju želi sjesti jedna Ratnica, koju su proglasili „Trojanskim konjem“, a ja sam odmah prosvjedovao , čak i rekao da dotičnog konja odvedu kod ginekologa. Mogu i kod Narcisa da on spol nacrta. Ako nije obolio od cjepiva protiv „One gripe“što je ispraznila zdravstvene blagajnice/ znate na što mislim/. Netko će možda reći kada bih mislio ne bih ovako pisao. Već me je upozorio moj poznanik Gera, kaže, pazi se ,mogao bi ostati bez pera. Dobro se pogledam vidim ništa nije ispalo, što više, dapače, u futroli stoji, čeka da ga izvadim i počnem da radim. Kažem mu , vidi džepovi nisu šuplji, nemoj više tupit. Ali sve jedno, malo sam se zamislio , da ne bih izvisio, i umjesto tamo završio onamo.

Najviše me preplašio hormon straha, koji se razbudi kada u krevetu pored tebe spava drugi. Najbolje je kažu dva ležaja imat , po mogućnostima na suprotnim stranama stana , jer od bedastoća neće biti straha. Kažu remeti se san, svatko nateže na svoju stranu / ma posteljinu/, po cijelu se noć okreću , tražeč u snovima sreću. Tvrde/ o što je lijepa ta riječ/ nekada se može spavati i skupa ako san ne remeti iz susjedstva buka. Bilo kako bilo umorno nam tijelo, sutra usred dana, kao mrtvo spava. Stručnjaci za spavanje/ zlobnici kažu da su svi iz Dalmacije/ još detalje kriju, promatraju parove i nad njima bdiju.

A baš sam se bezvezno raspisao, i vrijeme vam oduzeo, bolje da sam odmah pero „In Medias Res“ uperio. Danas ću malo zabosti/ne mislite ono što i ja/ u 1965. Godinu. Da je defloriram kao pravda Rumenka. U Vijetnamu se razbuktao rat, a u Americi prosvjedi protiv toga rata. Trata-rata. Dvije sile dobile nove vladare. Amerika Lin(dona) Johnsona a Francuska De Gaullea/ čovjek obučem od glave do pete/. Treća sila Britanija se oprašta od svoga silnika Winston Churchila/ primijetili ste da nisam napisao samo WC; kažu o mrtvima sve najbolje/. Na puti za nebo u svemiru se susreo sa tovarišem Aleksejom Leonovom, koji je prvi čovjek koji je izišao u svemir. A kao prvi čovjek Australac Ron Clark ruši dva puta/ bogme lijepo/ u tri tjedna/ sada me malo razočarao/, svjetski rekord na 5000 metara, dok je Cassius Clay srušio Floyd Petersona i oduzeo mu titulu svjetskog prvaka u teškoj kategoriji, naravno boksa. I dok se u ringu bore samo dva crnca dotle u Los Angelesu na ulicama bitku vode stotine crnaca , tražeći svoja građanska prava. Kako su bijeli policajci uočili da među pobunjenicima ima i crnih seljaka, to su otvorili vatru u kojoj je načisto izgorjelo 34-ro , 800 ih je ranjeno a preko 7000 pritvorena- šteta se računala na oko 35 milijuna dolara. Pa što su onda pokradena poduzeća od desetke milijuna kuna kod nas. Sitnica. I što se pravosuđe obrušilo na te sirotane, koji će oboljeti od duševne rane. A od boli će jecati obožavatelji crnog kralja balada Nat „King „Cola koji je otišao sa onim malo prije spomenutim gospodinom koji je konstruirao „željeznu zavjesu“ između istoka i zapada/ali mi smo je razorili, jeli tako/. I dok „kralja“ Cola prati limena glazba, fanfare u palači Njezinog Kraljevskog Visočanstva Elizabethe sviraju pjesme Liverpoolskih čupavaca kojima je ni krivima ni dužnima u povodu svoga n-tog rođendana/ nije lijepo damama a pogotovo kraljicama otkrivati godine/, dodijelila Ordene britanskog carstva/zlobnici kažu da su ih objesili u „onim“ prostorijama gdje sve ide u kanalizaciju, no zato su mnogi stari ratnici vratili ta odličja u znak protesta. Mnogi su opravdavali kraljicu, okrivljujući svemoćnu „sklerozu“.

Oni koji još dobro pamte čitaju roman „Američki san“ Normana Mailera. Zlobnici tvrde da su crnci u Los Angelesu i podigli pobunu nakon što su pročitali taj roman.

Već smo u filmskom svijetu a tamo nas čekaju „Moje Pjesma, Moji Snovi“, film koji je imao deset nomincija za Oscara a uspio osvojiti pet pozlaćenih nudista i koji je pobijedio u kategoriji najboljeg filma. Isto toliko nominacija i osvojenih Oscara imao je i plači film „Doktor Živago“. Pravi gubitnik bio je film „Najveća priča ikada ispričana“ koja je dobila najmanje Oscara, zapravo nije dobila niti jednoga. Najbolji glumac se zvao Lee Marvin koji se pojavio u filmu “Cat Ballou“ i to u dvostrukoj ulozi. Kao alkoholizirani revolveraš, kojeg unajmljuju da se bori protiv razbojnika iako jedva stoji na nogama/ po tome bi moj poznanik Matko, trebao dobiti hrpu Oscara jer on jedva stoji na nogama a vozi automobil i to još u suprotnome smjeru/, a drugi je njegov hladnokrvni, zločesti brat koji nosi umjetni po(nos) od srebra jer mu je pravi odgrižen u borbi/ zamislite da je bio kečer bez čega bi mogao ostati/. Mnogi su ozbiljno priupitali članove žirija zašto Marvinu onda nisu dodijelili dva Oskara. Odgovor je bio –recesija. Oscara za najbolju originalnu glazbu dobio je Maurice Jarre za glazbu u filmu „Doktor Živago“, koja je usputno rečeno, opčinila jednog radio voditelja pa gotovo da nema emisije u kojoj se ista tema ne pojavljuje. Najboljim filmskim songom proglašena je pjesma „The Shadow Of Your Smile“ iz filma „Ljubav na pjesmu“/ baš me zanima da li u uvali uzdisaja ima pijeska/, glazbu je napisao Johnny Mendel a stihove Paul Francis Webster. Treba reći da se ova pjesma našla u dva navrata na američkoj popularnoj ljestvici, prvi put 1965 godine , na 95-oj poziciji u izvedbi Tony Bennetta, a drugi puta 1967 godine na 93-em mjestu u izvedbi Boots Randolpha. Na kino blagajnama najveću zaradu od prodanih kino ulaznica ubrao je filmski mjuzikl „The Sound Of Music“ ili što bi rekao moj poznanik Špiro „Moja pisma , moj san“. Za 20th Century Fox dotični je inkasirao 79, 748.000 dolara. Drugi je bio „Doktor Živago“ koji je MGM kompaniji donio 47,116.811 dolara. Glazbenog Oscara to jest Grammy nagradu za najbolju singl ploču osvaja britanska pjevačica PETULA CLARK za pjesmu „DOWNTOWN“, pjesmu koja se na današnji dan nalazila na prvoj poziciji američke popularne ljestvice , na kojoj je ostala dva tjedna. Pjesma se inače prvi puta pojavila na američkoj popularnoj ljestvici 19 prosinca 1964 godine ,da bi se točno 23 siječnja našla na prvom mjestu. Ploča je prodana po cijeni od deset dolara i to u zlatnoj nakladi, znači u preko milijun kopija. Bila je to inače njezina prva pjesma na američkoj popularnoj ljestvici i odmah prvi veliki uspjeh. Pjesma jE uvrštena u Dvoranu slavnih rock & rolla i na ljestvici RIAA nalazi se na 212 mjestu. Nekoliko mjeseci prije nego je postigla ovaj uspjeh Petulu je u Parizu jednoga lijepoga dana posjetio kompozitor i producent Tonny Hutch, koji je radio za Pya kompaniju u Engleskoj i bio njen producent svih pjesama koje je snimala u Francuskoj. Tonny ju je došao nagovoriti da bi bilo vrijeme da ponovo snimi nešto za britansko tržište. Petula je pristala uz napomenu samo ako dobije dobre pjesme. Vidite nitko se neće ni sa lošim pjesmama baktat a kamoli sa nečim drugim. Tonny je iz džepa izvadio/ vidi ti sada ovo/ pjesmu, dok je Petulica skoknula da u kuhinji napravi pravi engleski čaj/ sada mi je jasno zašto joj je poprsje bilo krasno- primijetili ste rekao sam bilo/. Glazba joj se toliko svidjela da je iz kuhinje dotrčala bez čaja moleći ga da napiše i tekst. Nakon , što su došli do riječi / a to je malo duže potrajalo/ pjesmi je dao naslov „Downtown“. Snimljena je najprije u Britaniji i tamo je dospjela na drugu poziciju. U SAD-a je u prvom skoku/dobra stvar/ došla na 87 poziciju 19 prosinca 1964 godine, da bi pet tjedana kasnije zasjela na prvo mjesto. Ali o tome sam već napisao malo ranije. Petula Clark je tako postala prva britanska pjevačica koja se popela na prvu poziciju američke popularne ljestvice.

Godine 1961 , na današnji dan na prvoj poziciji britanske popularne ljestvice u trajanju od četiri tjedna našla se je pjesma “Are You Lonesome Tonight“ u izvedbi Elvisa „pelvisa“ Presleya. Kako znamo pjesma se je prvi puta pojavila u izvedbi Elvisa Presleya na američkoj popularnoj ljestvici 14 studenog 1960 godine, a na prvoj poziciji 28 studenog i prodana je u dvostrukoj platinastoj nakladi znači u preko četiri milijuna kopija, po cijeni od 20 dolara. Ono, što mnogi ne znaju a sada će doznati je to da se ista pjesma prvi puta uopće pojavila na američkoj popularnoj ljestvici pretpovijesne 1927 godine, točnije 1. Listopada te godine i na kraju zadržala na četvrtoj poziciji u izvedbi Deleath Vaughn-a. Pjesma se je u još nekoliko navrata pojavljivala u raznim obradama, ali vas tim zanimljivim podacima neću zamarati. O samoj pjesmi bi se mogla napisati kratka priča.

A da su cenzorske nožice oduvijek bile u uporabi očiti dokaz je vijest iz 1907 godine, kada je na današnji dan, a bila je subota, uprava Metropolitan Opere zabranila prikazivanje opere „Salome“ Richarda Straussa zbog- nemorala. Po tome bi današnje svjetske operne kuće već odavno trebale imati ključ u bravama.

Na današnji dan 1925 godine održana je premijera filma „Pohlepa“ koji je Erich von Stroheim počeo snimati u ožujku 1923 godine. Premijera je protekla u sporu između Ericha i MGM kompanije, koja je za više od polovine skratila originalnu verziju u trajanju os pet i pol sati, zbog čega je redatelj odbio prihvatiti „izmasakriranu“ verziju. Film i onako osakaćen postao je punokrvnim klasikom.

Godine 1984 , na današnji dan, u bolnicu je stigao Michael jackson s opekotinama drugog stupnja na glavi i vratu. Tijekom snimanja TV reklame za „Pepsi“ u Los Angeleskom „Shrine Auditoriumu“/ da li vam znači što ovo mjesto/, dogodila se nepredviđena eksplozija rakete i iskra je skočila na Jacksonovu kosu punu spreja u njegova se glava pretvorila u pravu buktinju. Reklama je premijerno prikazana na MTV-u 27 veljače. Jackson je za sudjelovanje dobio pet milijuna dolara a zanimljivo je to , što kao jehovin svjedok nije smio piti „Pepsi-Colu“

Naravno , da ovo neće mene spriječiti ,da nastavim pjesmu u prozi pod naslovom „Strepnja“ čiji ste početak mogli jučer pročitati, trbuh vam nudim danas a ostali dio sutra…..“I tako bi vam prošao još jedan dan u igri svjetla i tame, straha i optimizma i rodila se nova pitanja na kraju dana ili usred noći kao sada u mom malom preplašenom srcu. I ponovo ne bi znali pravi odgovor. Opio bi vas miris cvjetova što u ovo kasno ljeto pokušavaju raznježiti i oduševiti svojom bojom, koja već pomalo upozorava da se bliži jesen, a oni, cvjetovi će još jednom buknuti poput požara i strmoglaviti se , ka nemilosrdnim rukama prvih mrazova. I promatrajući tu neskrivenu ljepotu i nehotice se vračate na opojni dašak proljeća. Pred očima će vam uskrsnuti rumenilo stidljivog praskozorja, slivajući se na vaše, bijele, još netaknute obraze; dan će vas posipati zlatnim prahom, a suton nagrađivati strastvenim zagrljajem večeri…….“

SERMO HOMINUM MORES ET CELAT ET INDICAT IDEM……….; SERIS VENIT USUS AB ANNIS

A SA PONOĆJU DOLAZI SENDIRANI Današnji dan. I dok mnogi sada snivaju u carstvu veliko Odina, ima i onih koji pored uspomena čekaju sjećanja razasuta po nepreglednom prostranstvu moje Duše. Onima pospanima želim laku noć, budnima da lako i mirno utonu u san, onima sa besanicom da mi prave društvo, a onima koji sutra rade da se odmore i ne drijemeju na radnome mjestu. I uživajte. Čitati sve ne morate ali obavezno poslušajte glazbene odgovore – u njima ćete čuti puno puta ono što ne možete ni na jednoj radio postaji. I zahvalimo se na trudu istraćžitelju tih glazbenih brojeva. Evo, ja se u ime svih vas zahvaljujem . Jeste li čuli.' Molim!. Onda je u redu.
Doc
Doc
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 223
Location : Nova Gradiška
Registration date : 07.02.2008

http://www.dumicic.com/

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Blue Shadow 26.01.10 20:31







Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Doc 26.01.10 23:55

27.01. 2010. Na Današnji Dan



Jedna naša pjesma kaže: Kad naš brod tone , a zvona zvone, na jarbolima stojimo mi“. Gledajući naše brodonovce/ netko će zločesto reći-drpinovce/, čovjek se opravdano pita da li se svi mogu spasiti na tom jarbolu i koliki bi on trebao biti ,da se svi na njemu sigurno osjećaju. Mislim da ni „Titanikovi“ ne bi izdržali , taj teret s onima , zbog kojih smo godinama postili dok su se oni mrsili. Čovjek da ne povjeruje vlastitim očima tko nas je to zastupao godinama. I dok svakim danom sve ih više po kontejnerima traže malo odbačene hrane, oni“uvaženi“ nemilice grabe. I lako je doći do dobroga sata kada naša cesta dobro plača. Odlučio sam ići autoputom , skupljati rubnike , vaditi ih ručno i čekati vrijeme, da porastu cijene. Vidim sliku jednog „druga“što je tako izvukao pola milijarde kuna. A u takvoj klapi i drugi se časti. I kultura naša ima svog „sataša“Ko „biskup“ izgleda, ime takvo nosi, dragi Bože grijehe mu oprosti. I gospođa …jana, muza od Ivana, dobro se je snašla u toj vreći novca . po „banani“ kopa, nikad nije dosta.

Izbori su prošli došli novi gosti, pilo se i jelo dok je svega bilo. Glasovi su skupi, odoše milijuni; dok jedni gladuju drugi razbacuju. Za pobjedu nekako opravdat je lakše, ali za poraze ,odakle mu pare. Kao da imaju privatnu štampariju, a od naših plača uzimlju „harača“, goste se i časte vadeći iz usta zalogaje naše. Čujem da se ozbiljno razbolio i Eu-herc, kucaji mu slabi,pravda će da slavi. Čim se sve ne služe „gospodari mučke“, u normalnu pamet ne može da stane. Čujem da je i Samostalni sindikat postao gubitaš. I uspješnom Pijevcu ranili su krestu, očupali perje pa gospođa koka, ostati će gola. Stvarno nema smisla što se u sve diram. Eto naš „vicasti“ u crvenoj kapi,“ nevolje“ zaziva, sada kad odlazi baš ga nije briga. Nek se drugi češe tamo gdje ga svrbi on je svaku mrlju oprao sa sebe, okolo se šeta i priča viceve. I tu bih zastao da u miru pišem što sa dogodilo danas i nikada više.

A dogodilo se to na samome početku te Nove 1972 godine. Putnici na ljepotici „Queen Elizabeth“, ponosu i simbolu britanskog carstva/ iako ta zemlja nema cara/ koja je bila usidrena u luci Hong-Konga još su se držali za ogradu i nesigurno ljuljali zbog viška maligana, kada se pojavila vatra na tom plovećem otoku, i pojela ga kao onaj tip novac na Bankomatu/što sad u kavezi ljušti bananu/. Žrtava nije bilo za razliku od potresa u Nikaragvi koji je u trenu odnio preko 10 tisuća života. Ljudskih žrtava bilo je i u Hanoju kojeg su bombardirali amerikanci, braneći granice svoje domovine na granicama Vijetnama. Američki svemirski brod Apollo 16 sletio na Mjesec a američki predsjednik Nixon/ neki su ga nazvali Prislušenko, nakon afere Watergate/ sletio u Moskvu u posjetu „bratskom , sovjetskom savezu. Dobro je da je Vrhovni sud ukinuo smrtnu kaznu, tko zna kako bi prisluškivači prošli. A da korupcija nije samo zaštitni znak naše prelijepe domovine pokazalo se u Britaniji kada je pokrenuta istraga u slučaju Poulson. Trebali bih bar nešto naučiti i od tih otočana/nogomet baš nismo dobro savladali/. Održane dvije Olimpijade- Zimska u Tokiju, ljetna u Munchenu na kojoj je sjaj Olimpijskih medalja uprljan krvlju 11 izraelskih sportaša koje su ubili arapski teroristi. Na toj Olimpijadi zablistao je američki „dupin“ Mark Spitz sa sedam osvojenih zlatnih medalja i sedam svjetskih rekorda. Mora se reći da je taj rekord nadmašen na prošloj Olimpijadi, no po mnogima uvjeti za plivanje su bili znatno povoljniji i pitanje da ih je imao Mark što bi se tada još dogodilo. U gimnastici bila je najbolja „gumena „ sovjetska gimnastičarka Olga Korbut.

I dok su se neki penjali na popularno glazbeno nebo , neki su sa njega silazili i penjali se ali na ono nepopularno nebo koje nitko ne može izbjeći. Na taj nepovratni put prvi je krenuo najveći šarmer Dvadesetog stoljeća Maurice Chevalier/ o njemu sam pisao 1.siječnja ove godine/. Slijedio ga je romantični britanski nesuđeni kralj Edward VIII koji se odrekao prijestolja zbog ljubavi i time dokazao da ljubav ne poznaje prepreke niti ima cijenu. Polagati Bogu račune otišao je i bivši američki predsjednik Harry S.Truman, koji je bio medicinski fenomen jer se cijeli svijet hranio njegovim jajima/oprostite , ne radi se o testisima“/. I to još u prahu. U ono vrijeme nije bilo sramota zapitati, recimo što čeka u redu gospođa Dara, a da vam ona bez imalo stida kaže Trumanova jaja. Ako je čekao netko tko nije mogao govoriti zbog upale glasnica , na pitanje prodavača , uhvatio bi se za jajca i puhao sa dlana/ bio je to više nego očito da dotični želi Trumanova jaja u prahu/. Mnogo je teže bilo ženama pantomimom pokazati da žele jaja u prahu. Iz dobro nam poznatih razloga.

Te 1972 godine prikazivao se jedan film koji je postao jako popularan i poučan za naše „kumove“ i „done i koji je nekima dobro došao da ga primjene u našoj praksi. Film se zvao „Kum“ i imao je deset nominacija ali samo tri osvojena Oscara, međutim među njima je bio i onaj za najbolji film. Deset nominacija i najviše Oscara osvojio je film „Cabaret“, njih osam. Bila je to glazbena verzija romana Christophera Isherwooda „Berlin Stories“. Dosta nezapaženo je prošao film „Posejdonova avantura“ film koji je imao osam nominacija a osvojio samo jednoga Oscara. Najlošije je prošla jedna dama koja je pjevala blues. Vjerujem da pogađate o kojoj se to dami radilo. Bilo je i nekoliko zanimljivosti u toj 45 Oskarovoj godini. Najprije je Oscara za glazbu dobio Cherlie Chaplin i to za film koji je snimio još 1952 godine „Svjetla pozornice/, koji je tek te 1972 godine prikazivan u Los Angelesu. Druga zanimljivost je bila u tome što je Oscara dobila Lisa Minnelli, i postati će jedina dobitnica Oscara čiji su roditelji također oskarovci : Judy Garland i Vincent Minnelli. Od pet nominiranih pjesama Oscara u kategoriji najbolji filmski song pripao je pjesmi „The Morning After“ iz filma „Posejdonova Avantura“ za koju je glazbu skladao Al Kasha i Joel Hirschhorn. I opet se povijest ponovila što se tiče ukusa kino posjetitelja. Doduše najgledaniji film i film sa najvećom zaradom od prodanih kino ulaznica bio je i Oscarom nagrađeni film „Kum“ koji je za Paramount kompaniju zaradio 86,275.000 dolara. Drugi po zaradi je bio film „Posejdonove Avanture“ sa godišnjom dobiti od 42, 000.000 dolara. Ono što je zanimljivo , to je, da film sa najviše osvojenih Oscara „Cabaret“ po gledanosti i zaradi nije bio ni među prvih pet filmova.

U glazbi je između 21 pjesme koja se našla na popularnoj američkoj top ljestvici i od kojih je 18 prodano u zlatnim nakladama, najpopularnija bila pjesma „The First Time Ever I saw Your face“ ili što bi reka poznanik Luka „Kad san Te prvi put vidija“ u izvedbi sjajne Roberte Flack. Pjesma je bila šest tjedana na prvoj poziciji . Na pop ljestvicu se popela 4 ožujka a na prvu poziciju 15 travnja. Ploča se našla i na AC ljestvici slušatelja u trajanju od šest tjedana a prodavala se po cijeni od pet dolara. Isto toliko tjedana i osvojeno zlato imao je i pjevač Gilbertt O'Sullivan sa pjesmom „Alone Again“ koja se na prvoj poziciji pojavila 29 srpnja te godine. A što se dogodilo baš na današnji datum , a bila je srijeda odmah ćete doznati. Dakle te, za nju kobne srijede, 27. Siječnja 1972 godine u šezdeset i prvoj godini života, uslijed srčanog udara utihnuo je moćni glas „kraljice gospela“ MAHALIE JACKSON. Mahalia je rođena 26.listopada 1911 godine u New Orliensu, u siromašnoj porodici i svoju pjevačku karijeru i pod utjecajem kraljice bluesa Bessie Smith počela je pjevajući od mladih dana, 1927 godine u crkvama , u Chichagu, a da bi se uzdržavala mora je raditi kao kućna pomoćnica po kućama. Kada ju je u jednoj crkvi čuo, onda popularni vođa orkestra Earle Hajnc i predložio da dođe pjevati u njegov orkestar Mahalia je to glatko odbila, jer se već opredijelila za pjevanje duhovne glazbe. U tridesetim godinama je mnogo snimala, ali široj publici nije bila poznata, a njene prve ploče negdje u drugoj polovini tridesetih godine, točnije 1937 godine nisu imale dobru prodaju. Popularnost je stekla tek u drugoj polovini četrdesetih godina, kada potpisuje za kompaniju Apollo i snima pjesmu „Move on up a Little higher“ , 1947 godine s kojom se 24 siječnja 1948 godine/ dakle prije tri dana navršilo se 62 godine od te pojave na američkoj popularnoj ljestvici./ pojavila na 21-oj poziciji Ploča je prodana u preko milijun kopija. Slavu i popularnost joj je donijela pjesma „Silent Night“ snimljena 1950 godine s kojom se tek 29 prosinca 1962 godine popela na 99 poziciju američke popularne ljestvice. Taj snimak iz pedesetih godina bio je početak vrlo uspješne karijere u kojoj je međutim originalna čistoća, ponekada bila žrtvovana zahtjevima komercijalnog tržišta. Nastupala je i u Carnegie Hallu, putovala po Americi i Evropi , ali i po zemljama Azije. Godine 1971 otputovala je ponovo u Evropu na turneju ali se morala , gotovo istoga dana vratiti u Ameriku radi srčanih tegoba. Završila je u bolnici u Chichagu, ali spasa joj nije više bilo. Umrla je upravo na današnji datum u 61 godini života. Njena biografija je izišla iz tiska 1975 godine „Just Mahalia Baby/. Mahalia se divila vokalnim solistima kao što su bili Caruso i Grace Moor, a istodobno prihvaćala utjecaje bluesa Ma Rainy a naročito Bessie Smith. Imala je izuzetno lijep glas sa širokim opsegom i karakterističnom toplinom. Bio je to jedan od najljepših glasova američkih crnaca. Repertoar je imala od isključivo crkvenih i duhovnih pjesama i to često sporog tempa. Uvijek je ostala vjerna duhovnoj glazbi. Jednom je izjavila:“Govore mi stalno da pjevam blues, ali ja to nikada ne radim jer vjerujem da je to loše. Dolje na jugu jazz nije nikada shvaćen kao dobra glazba i pjevam samo one pjesme koje sam pjevala samo u crkvi i u njih vjerujem.“Ipak jednom je i nju na tanki led navukao / pazite na tumačenje riječi/vojvoda Duke Ellington, ali to ću ostaviti za jednu drugu priliku.

Na današnji dan je u Zagrebu, ujutro umro Nikica dr. Kalogjera, svakako jedan od najistaknutijih glazbenika naše glazbene scene , koji se okušao u gotovo svim žanrovima glazbe. Iza sebe je ostavio Ljupku i pjesmu „Adio“.

Rođen na današnji datum 1920 godine je i njemački violinist i vođa orkestra Helmut Zacharias. Imao je dva internacionalna hita .“When the white lilacs bloom again“ u rujnu 1956 godine , dvanaesta pozicija na američkoj popularnoj ljestvici i „Tokyo Melody“ 1964 godine u listopadu deveta pozicija na britanskoj popularnoj ljestvici.

Na današnji datum 1966 godine na prvoj poziciji britanske popularne ljestvice našla se je pjesma „Michelle“ u izvedbi Overlandersa.

Godine 1573 , na današnji dan počela na Susedgradsko-stubičkom vlastelinstvu Franje tahija –Velika seljačka buna. Buna je počela noći 27 na 28 siječnja na Cesargradu. Prvi tjedan bio je uspješan za ustanike, a onda su se zaredali porazi, a konačni poraz pobunjenici su doživjeli 9 veljače pokraj Stubičkih Toplica.

Godine 1756 rođen Wolfgang Amadeus Mozart, jedan od največih glazbenika novog doba u Salzburgu – O njegovoj slavi i padu u jednom drugom pisanju, kada dođe za to vrijeme.

Godine 1901 u 88 godini života u Milanu umro Giuseppe Verdi, skladatelj opera koje se ubrajaju među najveće, cijenjen i poštovan u čitavome svijetu, oistavivši 28 opera, od koje su mnoge nadvisile njega samoga. Spominjem „La Traviata“. „Otelo“, „Nabucco“.

Događa se i to. Na današnji dan 1971 godine talijanski glumac Gian maria Volente , prethodno proslavljen u filmu n“Za Dolar Više“ odbio je ponudu iz Hollywooda za 250 milijun lira , jer je svotu smatrao pretjeranom. Kasnije je objasnio da mu njegovi ljevičarski stavovi ne dopuštaju uzeti veliki novac za glumački posao. /Mogao je upotrijebiti desnu ruku/.

Zato ću ja bez ikakve ponude / a dobro bi došla7 nastaviti svoju pjesmu u prozi, njezin završni dio. Podsjećam da se radi o naslovu „Strepnja“………………….“Noći će vam se učiniti prekratke za vaše snove i maštanja i nećete ni osjetiti užurbani hod vremena, što pored vas okreće listove kalendara, koje vas ne upozorava da ne oklijevate i da napravite danas ono što će već sutra biti prošlost a jučer zaborav. Odjednom , pogled u bistri izvor, otkriti će vam, da ste prevalili dobrano put, kojim se više ne možete vratiti i na njemu izgubili najvrjedniji dio svoga života. Preko vas će se navući maglena sjena,želeći vam slomiti duh i glasno dozivanje usamljenog glasa ispod hladnog kamena nesnosne noći. Biti će sve , kao i onoga jutra , kada su se trenuci gorčine sladili kapima pelina…osjetiti ćete nemoć u proždrljivim rukama Lete, a lotosovi cvjetovi će prekriti odsjaj vašega lika prije nego vas Ereb odvede i preda nemilosrdnom Hadu“.

MAXIMA ENIMST HOMINUM SEMPER PATIENTIA VIRTUS. Za sve vas koji ponekada pročitate ovaj tekst , kao i za ine koji ne pročitaju a ponaosob za one koji sa zadovoljstvom prebiru po svakoj riječi , želim laganu i mirnu noć. Ja ću još malo ostati sam sa sobom gledajući slike vremena koje su se pojavljivale u maglovitim snovima, ali su se konačno pokazale u stvarnosti, Još jednom primite najljepše želje za diobro jutro….MEA PARVITAS.
Doc
Doc
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 223
Location : Nova Gradiška
Registration date : 07.02.2008

http://www.dumicic.com/

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Blue Shadow 27.01.10 14:43









Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Doc 28.01.10 0:17

28.01.2010. Na Današnji Dan



Sretnem poznanika Drpićmira, sav važan, nalašten sije se / što bi rekla susjeda Marta, „kao dječja starka/ kao da se sprema uvući svome šefu u „pekaru“ i onako sa visine, iako je bar za jednu glavu niži( jeste primijetili na što sam bacio naglasak)/ od moje , pogleda me i ispali/ mislim na usta/, je li Ti „škrabalo“ / to mi je jako polaskalo jer jedan uvaženi profesor iz struke se tako preziva/ što je to Celzijus. Ja se malo zanesem / kao da me pogodio PDV/, otresem glavom/ samo se vi smješkajte/, pomislim je li on sa mnom tjera šegu kao gospodin Rolex sa „Visokim domom“, podignem lijevu obrvu / a la Ava Gardner, tu sam vam ja negdje, znate o čemu govorim/, pogledam ga prodorno poput „Sarmoslava“ i stavim mu dlan na čelo. „Što to radiš“, sklizne se Namašteno. „Mjerim Ti temperaturu“, kažem , misleći da će njegova siva supstanca proraditi i dovesti njegovo prvobitno pitanje u vezu sa mojim ručnim odgovorom:.Vidim da mu je pogled izgubljen kao i dionice naše vegete, i opalim In medias res/ nema veze sa resom, može sa kitom/ pa to je znanstvenik koji je pronašao toplomjer. E sada se Dulcolax presavije , hoće da se raspukne od smijeha i jedva procijedi kroz zube.“Znao sam da si neznalica ali toliki ni u snu ne bi povjerovao/ odmah sam ga priupitao jeli mirno spava nakon obavijesnog razgovora/, čovječe, pa to ti je ona što je povaljala travu na stadionu plavu , što špalira gola od gola do gola, bez imalo stida po ulici skida, ima prsa jaka od engleskog čaja,

Skupo nudi „kožu“ za visoku lovu. Onda sam se sjetio negdje sam je vidio, i sjetih se hica , dva prsta od cica/ vrsta tkanine/. I ne možeš brate od silne golotinje, pročitati mirno ne(ovisne) novine. Eto i izvjesna Pišo(kica) pokazala strateške dijelove tijela, misli sad je gerla. Sve će ona čutit kada dođe vrijeme, a ono, kako je poznato ,nagriza i zlato. Inače kod nas se ne zna tko pije , tko plača- zna se. Novine su pune imena onih koje pravda lovi, ali je i pravda pokvarena vaga. Eto gospon „Kivi“ na Pirovcu žmiri, u njega prst uprli proglasili krivim. On to sve uz šalu utopi u kavi, svi se slatko smiju dok viceve piju. Biskup iz kulture ljut je poput bure, kopalo se sjajno, uzimalo bajno. Nekima je trn u oku naša „Prva dama“, prozivlje je jedan za bezvezni stan. Najviše me zabrinulo ozbiljno lice našega Narcise. Oplodnja nam pala ,ko da muški nose Trumanova jaja. Trebali bi brate da se oslonimo na vlastite snage. I malo po malo dok mi kapak pada došli smo do jednog poznatog kuhara. Sjećamo se dobro našeg Kara(pandže), što je pripremao poslastice razne. Ima puno priča oko Lonca dična. Ali , vrijeme teče, sve je bliže sam, i zato ću navaliti Na današnji dan

U siječnju 1929 godine kroničari su zabilježili dva velika imena. Prvo je napustilo ovaj svijet, ali je postao besmrtan još za života. Naime 13 siječnja 1929 godine brojni amerikanci su tugovali za legendarnim šerifom Divljeg zapada i Dodge Cytia Wajat Erpom, o kojem smo prije nekoliko dana mogli na malim ekranima vidjeti filmsku verziju dvoboja kod OK Carola. Taj dvoboj se uistinu u stvarnosti odigrao no sama priča je u mnogome“frazirana“ jer sam Wayat nije bio ni blizu janješcu kakvog ga želi prikazati povijest. Ali tako je u velikoj Americi, koja nema Bog zna kakvu dugačku povijest, onda u nedostatku pravih junaka, često u njihove odore odjenu i manje časne „likove“, retuširaju im karaktere i postave na pijedestal heroja. Tako je bio i sa našim šerifom. No to je jedna malo poduža priča. Drugo ime koje je zabilježeno u tom siječnju te davne 1929 godine a koje će jednoga dana postati popularno se rodilo upravo na današnji dan 28 siječnja 1929 godine u mjestu Penfordu ,u Engleskoj ,koji je uveden u crkvene knjige pod imenom BERNARD STANLEY BILK , no tim imenom će ga zvati samo roditelji. Dvadesetak godina kasnije u glazbenim krugovima ponaosob jazz postati će popularno ali pod imenom ACKER BILK, koji će jednoga dana ispred imena staviti i atribut Mr./ mister, zgodno sam sebe tako ocijeniti- kakva skromnost./. no vratimo se malo među ostale događaje koji su se zbili te za Bilka , važne godine.

Idemo najprije u Tursku da pozdravimo čin davanje prava glasa ženama/ a netko kaže kao oni konzervativni/. I dok Turci slave žene, nacisti u Munchenu protjerali su slavnu „crnu Veneru“ Josephinu Baker, navodno radi nemoralnog ponašanja na pozornici, ali prava istina leži u crnoj boji njene kože/ doduše Josephina je ispod haljinice od banana imala samo“strateško oružje“, koje je čini se „razjarilo“ naciste. Ona je dobro i prošla za razliku od sedam članova Šikagške bande O'Baniona koje su hladnokrvno ubili sljedbenici Al Caponea. U New Yorku je te godine prikazana prva TV slika u boji, dok Elzie Sagal stvara crtani lik popularnog Popaja. Prikazan je i prvi glazbeni zvučni film „Broadway Melody/ q 16 svibnja u Hollywoodu predani i prvi Oacari. Za najbolji film proglašen je naslov“Letači“ , najbolji glumac bio je Emil Jennings a prva dama filma Janett Gaynor. Za režiju Oscara je dobio Frank Borgeze, dok je specijalnu nagradu dobila kompanija Warner Bross za film „Pjevač jazz“, prvi film u kojem se po prvi puta čula živa riječ-prvi zvučni film, te Charlie Chaplin za scenario, režiju, glumu i produkciju filma „Cirkus“. Prikazan je i prvi glazbeni zvučni film „Broadwayska melodija“.

U svijetu pera, ponovo se čita Hemingway i njegov roman „Zbogom oružje“ i Renarque se nametnu svojim novim djelom „Na zapadu ništa nova“. U svijetu glazbe to je vrijeme swinga i velikih orkestara. Na popularnoj američkoj ljestvici našlo se 11 pjesama na prvoj poziciji, a najviše na prvom mjestu je stajala skladba „Tip-Toe Thru The Tulipswith Me“ koja se na prvu poziciju popela 19. Listopada. Na drugom mjestu po broju tjedana provedenih na popularnoj ljestvici našla se pjesma „Honey“ koja se popela na prvu poziciju 20 travnja i tamo ostala osam tjedana. Eto ukratko u takvim prilikama rodio se mali Stenley koji se kasnije prekrstio u Acker, što u žargonu znači-Prijatelj. Otac je bio svećenik, majka svirala orgulje u očevoj crkvi. Tako se od malena oštrio njegov talent za glazbu. Sa 18 godina odlazi na odsluženje obaveze i to u Egipat, gdje radi vojne nediscipline dospijeva u zatvor. To je bilo presudno za njegovu glazbenu karijeru jer je tamo naučio svirati klarinet, te je po povratku kući svirao po klubovima i sa drugim sastavima dok 1958 godine nije oformio svoj Paramont Jazz band, svirajući tradicionalni i dixieland jazz. Postao je poznat i popularan te nastupa u čuvenom BBC Best shaw-u a svome imagineu dodaje polucilindar, kojeg sjida samo kada ide na spavanje. Mnogi ga po tome su i poznavali. Prvi njegov britanski hit koji se našao na top 10, ali uopće i prvi koji mu se pojavio na britanskoj popularnoj ljestvici zvao se „Summer set“ i prvi se put pojavio 22 siječnja 1960 godine, dakle prije 50 godina i šest dana i dospio na petu poziciju, a na ljestvici je ukupno proveo 19 tjedana. Te 1960 godine na britanskoj popularnoj ljestvici imao je četiri hita. Pored već spomenutog najuspješniji mu je bio naslov „Buena Sera“ sa kojim se 8 prosinca 1960 godine našao na sedmoj poziciji a ukupno na britansko ljestvici 18 tjedana. Svoj najveći hit Mr. Acker Bilk je snimio 1961 godine. Pjesma se zvala „Stranger on the shore“-„Stranac na obali“ koja se pojavila na popularnoj ljestvici u britaniji 30 studenog te godine na drugoj poziciji , a pjesma se na glazbenoj ljestvici zadržala nevjerojatnih 55 tjedana. Pjesma je prešla Atlantik i pojavila se na američkoj popularnoj ljestvici 17 ožujka 1962 godine , a na prvu se poziciju popela 26 svibnja i na toj se poziciji zadržala tjedan dana, ukupno na ljestvici HOT 100 -21 tjedan. Pjesma se nalazila i na prvoj poziciji AC ljestvice slušatelja sedam tjedana a prodavala se po 10 dolara. Treba reći da se pjesma u Americi prodala u preko milijun kopija. Acker Bilk je bio prvi britanski glazbenik koji se našao na najvišoj poziciji popularne ljestvice u Americi. Ukupno je na američkoj popularnoj ljestvici imao četiri skladbe. Na britanskoj popularnoj ljestvici imao je 12 pjesama, a posljednja koja mu se pojavila na toj ljestvici zvala se „Aria“ s kojom se 21 kolovoza 1976 godine dokopao pete pozicije a ukupno ostao 11 tjedana na toj ljestvici. Acker Bilk je vrlo plodonosan glazbenik. Osim jazz standarda svirao je i mnoge popularne svjetske šlagere i može se reći da nema iole poznatije pjesme koju on nije obradio. Ono što upada u uho he to da njegov klarinet kao da ima dušu, klarinet koji govori koji se raduje i koji zna biti tužan, usamljen, zna i plakati. Često kada na radio postajama svira Acker Bilk čovjek pomisli da se nešto ozbiljno dogodilo, a kada ga čujemo usred noći znamo da to dobri stari Stanley svira za usamljene duše i romantičare, jer on zna pronaći pravi put do duše i srce.

Na današnji dan 1967 godine Jimi Hendrix se po prvi puta pojavio u u London's Saville theatru. Njegova pjesma „Hei Joe“ je bila upravo nešto ranije snimljena.

Godine 1984, na današnji datum umro je američki pjevač , skladatelj i gitarist Al Dexter, rođen 4. Svibnja 1902 godine. Na američkoj popularnoj ljestvici imao je četiri pjesme, jednu na prvoj poziciji koja se zvala „Pistol Packin' Mama, koja se popela na popularnu ljestvicu 19 lipnja 1943 godine, a na prvu poziciji 30 listopada i na toj se poziciji zadržala osam tjedana, a ploča je prodana u preko milijun kopija. Iste godine se pjesma našla još jednom, na drugoj poziciji američke ljestvice ali u izvedbi Bing Crosbya i Andrews Sisters. I njihova je verzija prodana u preko milijun primjeraka.

Iste godine kada je Al umro , i istoga datuma, na britanskoj popularnoj ljestvici se pojavila pjesma „Relax“ u izvedbi sastava Frankie Goes To Hollywood, a na prvoj poziciji je provela pet tjedana.

Na današnji dan 1878 godine rođen je američki filmski redatelj David Lewelyn Wark Griffith, po mnogima, stvarni utemeljitelj filma kao posebne umjetnosti, Uvođenjem novih strukturnih elemenata, kao što su krupni plan i složeniji oblici montaže, radikalno je odvojio umjetnost filma od drugih umjetnosti, posebno od kazališne. Umro je 23 srpnja 1948 godine u Hollywwodu.

Godine 1887 rođen poljski pijanist Artur Rubinstein, koji je još i u devedesetoj godini radio. Umro je 1982 godine.

Godine 1956 , u subotu, Elvis presley se pojavio u prvoj od šest emisija , u živo na CBC televiziji u Jackie Gleasonovom Show. Predstavljen je od braće Dorsey.U programu je pjevao „Blue Swede Shoes“ i „Heartbreak Hotel“. Bio je to početak –Elvisomanije.

A sada ćemo utonuti u stihove koji su izniknuli pod naslovom IZNAD MENE / nije ništa čudno/……“Ljepljiva večer spustila svoje ljepljive prste na nedodirnute misli u sjeni beskrajnog čekanja…Tamni svod prijeti bjelini neotkrivenih grudi. Spuštam umornu glavu na drhtave pramenove dogorjele svijeće…pod sjenu noćnog vjetra, što u crnoj haljini pjeva opijelo sutrašnjem danu…I padam u ovu noć ,otkrivenu u mramornom bljesku izmučenog pogleda samotne neizbježnosti. Tvoji prsti poput svjetla režu posljednje riječi sumorne tišine, šapatom žele zaustaviti val sakrivene mjesečine, iznad zloslutnih krikova crnih ptica…Želiš napraviti samo još jedan korak kroz jecaj vjetra, prekriti mrežom mjesečeve svile nejasni krug ispod plašta, opijenog Thanatosa, što mutnim pogledom u ogledalu vidi jasnu sliku problijedjele ljepote ………..“ nastavlja se…..

SE VINCERE IPSUM LONGE EST DIFFICILLIMUM….A sada vas prepuštam današnjemu danu,kasno sam počeo, pisao sam brzo, ako grešaka bude ne uzmite za zlo. Svima koji sanjate snove lake želim. Laku noć i vama što će te tek leći.
Doc
Doc
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 223
Location : Nova Gradiška
Registration date : 07.02.2008

http://www.dumicic.com/

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Blue Shadow 28.01.10 11:50









Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Doc 28.01.10 23:35

29.01.2010. Na Današnji Dan



Sretnem jednu poznanicu, od glave do pete odjevena u crveno/ kao oni u skafanderima na stazi u Indianopolisu/. Cipele na visoku štiklu, a nije ona naša Sev(glumica)/ mislim, dragi Bože samo da ne slomi nogu/, crvene poput semafora, crvena taška, usne /kao nekada kod Little Richarda/ namazane u crvenom,debelim tonu /liče na bombonu/ , naočale u koloru Pink Pantera, čak i očni kapci ističu svoje crvenilo, a vidim da su joj malo i bjeloočnice prošarane rumenilom. Pogledam je , zavirim pod stakla i upitam je si li plakala. Ona me pogleda kao da sam pao s crvenog planeta- Marsa. Ma mislio sam, oči su ti prokrvarile, pokušavam ispraviti krivu Savu. Gdje ti živiš upita me ona/ stvarno me to zbunilo, da joj kažem ili da se pravim da nisam čuo/. Pa tu, muvam se po gradu , tražim kravatu zeleno- plavu. U tom trenu pogleda me milo, kao da se nešto iznenadno zbilo. To su boje prave za sve nježne uzdisaje. O čemu sada priča ona, crvenog joj tona. Vidim oči joj zasjale, zjenice se šire, mislim vrijeme mi je da zbrišem. Kažem , moram kući , da ne dobijem jezik vrući/ od njega se prave jezikove juhe/. Dolazim do stana , pred vratima susjeda mi Stana, odjevena u crveno kao da je u Vrhovnom Prezidijumu jedne raspadnute države. Kakve su to fore , te crvene boje. Ti si stvarno zaostao, kaže. Pa čovječe, znaš li da bi muškarci za crvenu boju prodali i dušu svoju. A mi žene, e mi smo više za boje plavo- zelene. Mislim si ja: vidi ti mene . Ali, nisu samo važne boje da se zbliže dvoje/ općeniti pojam/. I miris je važan , kaže gospođa Stana, muškarcima najdraža je –lavanda. Sada mi je jasno zašto mnoge dame u svoje vrtove lavandu sade. Nije ni to sve. Dodiri su važni, ako li te netko u 15 minuta pet puta dodirne, znači da bi s tobom provodio vrijeme. Doduše nije još istraženo koliko dugo. Na kraju najvažnije da joj sličiš ocu a ona tebi na majku pa da sretni otiđete k matičaru / oni oprezniji iz iskustva -kažu k paklu/. Skoro sam zaboravio ,važno je da sliče jedno drugome. Sad mi to nije jasno: po izgledu ili karakteru. Netko će reći ako smo jednaki/ po anatomiji/ onda smo perveznjaci. Karakter nitko ne spominje , važno je da je isti. I sve se tako svelo na fiziku, a o duši ne misli nitko . Srce se ne spominje, pamet je suvišna, osjećaji slabost, romantika glupa, ljubav trula i ne valja ništa -sve skupa.

Čujem opet se spominje sveti Luka u vezi 13,7 milijuna kuna. To klupko od blata riješio bi samo Aleksandar/ znate onaj Makedonski/, kad ne može naša pravda , on bi snagom mača. Spominje se Ante i LD Sistemi što su Proplinu/ Propalom plinu/ oderali kožu. Prodali mu boce što se punit ne mogu, a u tome kažu prste bi mogao imati i sv. Luka-kanader(n)ovac. A sve je legalno, hoću reći lagano leglo na teške račune pa ti sada kukaj moj pro(pal)pline. Ostati će, čini se i on bez topline, poput onih sa 101-.ice koje guši kamata, bez glavnice. Ostali bez kuna zbog mutnih računa. I tako u vladi svatko nekog vadi. Eto, dragi nećak malo se napio, u bolnici praznik proslavio , pa se Narcis javno izvinio. Da nije Narcisa dobio bi Dragec nogu u stražnjicu/ ako vam je riječ prosta , pročitajte kao „Sjedalicu“/. Da je u pitanju drugi netko , na zavodu već bi čeko. Kod nas je Hrvata , pravda vrlo tanka, puca poput konca kad se jede iz istoga lonca. Eto i naš „Kivi“ nek' ga Bog poživi , ima nekog u Pirovcu grijeha, a njemu do smijeha.

I na kraju spomenut ću zimu, što je kao ljeto u hladnom Sibiru. Neki su se pobojali koji su lamali,da će im kavezi biti bez grijanja, pa stalno spominju bačušku Staljina. Rađe će otići do Golog otoka nego stočnim vlakom do hladnog Istoka. Eto i Prva Dama ima problema, kako sam pisao, oko stana; ona tvrdi da je transparenta i ne treba snimku sa rendgena . Neka dođe Pravdaš u njemu sobicu , dobiti će kaficu, možda i „samicu“. Oko nje se kažu gadan obruč steže, dohvatila škare neke plače reže. Sad se vidi tako,zašto svatko od nas , želi biti župan. Osim mene jer sam „smotan“. Bar se tako čini tko me prvi puta vidi. Oni što me znaju šanse mi ne daju. Molit ću se Luki da mi dade neki posao mutni. Nisam kao Ante , ali brojit znadem. I ovdje ću stati , da me više sila, ne bi prignječila-

Vratimo se stoga do dana ovoga,da čujemo, što se danas zbilo , ko je koga , kada , kako , zašto ; Bože sve govorim naopako.

Godina je 1933. Adolf Hitler postao njemački kancelar/ konačno mački dali da čuva ribu/. Kancelarija mu je bila često u Munchenskoj pivnici ili paradama. Još mu se stolica nije ni ugrijala a izgorjela demokracija. Odmah iza nje i zgrada Reichstaga/ bio je to početak ljudskog blata/. Otvoren prvi koncentracioni logor u Dachauu, u kojem će mnogi izgubiti glavu. Bankovni računi Židova došli u ruke nacista, zabranili sve političke stranke , a potom napušta i Ligu naroda. Na istoku ništa nova, Japanci su u ispunjenju svojih snova, došli su do kineskog zida, a onda i njima smrdi Liga/Naroda/. Gandhy zatvoren na godinu dana, Trocki dobio azil u Francuskoj, ukinuta prohibicija u Americi/ manje se pije nego za vrijeme prohibicije/. To je ljudska sudbina , svatko voli ono što je zabranjeno/ prvi dokaz je rajski vrt/. A kada je već riječ o Evi izdan prvi priručnik za bezbolni porod u SAD-a. Američki avijatičar Wiley Post obletio sam svijet u jednomotorcu za sedam dana, osam sati i 49 minuta.

Čita se „Nitko i ništa u Parizu i Londonu „ od Georgea Orwela. U filmu „Kraljica Kristina“ pojavila se Greta Garbo. Hit film se zvao „King Kong“. Najboljim filmom te šeste Oskarovske godine proglašen je film „Kavalkada“ koji je imao četiri nominacije i osvojio tri Oscara. Četiri nominacije je imao i film „Zbogom oružje“ i osvojena dva Oscara. U filmu je igrao Gary Cooper kao američki poručnik u talijanskim ambulantnim jedinicama koji se u toku Prvog svjetskog rata zaljubio u englesku medicinsku sestru. Da je jedan dan nedovoljan za bilo što pokazalo se i te godine kada filmu s naslovom „Dama za jedan dan „ koji je imao četiri nominacije žiri Akademije nije dodijelio niti jednoga Oscara. Te godine kako vam je poznato još se nisu dijelile nagrade u kategorijama glazbe i filmskog songa. Tako je to bilo te 1933 godine. A te godine na današnji dan 29. Siječnja rođen je u Parizu, lijepi Saša-SACHA DISTEL. Ako je Maurice Chevalier bio najveći zavodnik i šarmer Dvadesetog stoljeća, posebno njegove prve polovice, onda se može reći da je Sacha bio njegov najbolji đak i pretendent da mu budu uzoran nasljednik. Kao i Maurice , teko je i / kako su ga zvali lijepi Saša/ bio stalno okružen ljepoticama svih fela, profila, dimenzija , boja i vjera. U svojoj autobiografiji ljepotan je iskreno priznao da je svoj uspješni put zavodnika i Don Juana započeo u svojoj trinaestoj godini. Da li je to baš tako teško je reći ali da je rano uplovio u svijet zabave i raskalašenosti više je nego istina. Prva učiteljica mu je bila / nije baš korektan/ izvjesna Madam Madelen i kod nje je završio nižu ljubavnu šlolu s odličnim uspjehom i preporukom da je nadaren i za više domete. Tu je preporuku uvažila slavna francuska šansonjerka Juliette Graco i kod nje se upisao u srednju školu i s odličnim uspjehom maturirao. Osobito se istakao u praktičnom radu. Na prijemnom ispitu za visoku školu ljubavnih vještina bila je poznata glumica Jeane Mareu, koja je i inače pomagala u stjecanju samopouzdanja nesigurnim učenicima, potom je diplomirao sa krasoticom Marinom Vladi, a doktorirao sa najvećom ljubavnicom francuskoga filma Brigitte Bardot. A za doktorat je radio kod Marlene, Michel, Dominique i da ne nabrajam zbog ograničenja prostota i vremena. Imao je i pomalo čudan nadimak i zvali su ga čovjekom koji je u jednoj ruci nosio gitaru a drugom za sobom vukao krevet. Možda malo pretjeruju jer je krevet uvijek nalazio tamo gdje je i radio. Glazbenu karijeru je počeo kao gitarist u Alžiru kada je osvojio najprije kćerku svoga zapovjednika izvjesnu Odille, zatim nastavio sa njenom sestrom, a neki dobro upućeni su tvrdili da je pipak pustio i na samu gospođu mamu. Na kraju se nije mogao odlučiti sa kojom da se oženi te je stečenim iskustvom iz vojske dospio u vječni grad da utaži nezasitnost i glad. Gitaru nije ispuštao iz ruke osim kada je tijelo stavljao na „muke“. Uskoro ga je pratio glas jednog od najboljih gitarista Francuske, kada je nastupao i uspjeh postizavao u čuvenom „Tabbou“ na St. Germinalu. Ubrzo je iz kabarea, prešao u velike koncertne dvorane, nastavio snimanjem ploča u diskografskim studijima , a onda mu se slika i glas pojavljuju i na velikom filmskom ekranu da bi se konačno skrasio na malom prozoru u veliki svijet TV ekranu. Imao je vlastiti show program u kojem je dugo godina pjevao, svirao , zabavljao i osvajao nove žrtve koje su mu padale pod noge poput kruške. Taj raspojasani život mladog i lijepog Saše naprasno je prekinut jedne zime 1963 godine kada je u San Trapezu upoznao skijašku zvijezdu i prvakinju Francoise Broe i zaljubio se do ušiju/ kroničari tvrde i preko ušiju/. Toliko se zaljubio da se i oženio i od tada se njegov život sasvim izmijenio / tako vam je to kada nađete osobu svoga života, kakva li je to divota, miran život , bez skitanje , pun divota…/. Nekadašnji Casanova, postao je vjeran suprug , dobar otac dvoje djece. Bivši play boy sada je umjesto gitare u rukama držao pelene a namjesto kreveta drugom rukom miješao baby-milk pazeći da ne zagori. A umjesto zavodljive dolce vite, oko struka je imao zavezanu pregaču da se ne zafleka. Kažu postao je prava tetka. Tako vam je to sa legendama. Sve u životu ima početak i kraj. Uspješan u ljubavnom životu nije zanemario ni svoju gitaru na koju je gospođa supruga znala biti ponekada ljubomorna , pa je Sachi uspjelo u nekoliko navrata osvojiti i popularne glazbene ljestvice ne samo u Francuskoj već i diljem Evrope, posebice u Britaniji. Istini za volju treba reći da nije preletio Atlantik i u Americu nije stigao na popularnu ljestvicu. Od većih uspjeha spominjem skladbu „Scoubideu“ 1959 godine , te Mon Bon Chapeau“- 1960. Godine. Međunarodni uspjeh je postigao sa pjesmom „Raindrops Keep Falling On My Head“, sa kojom se / nećete vjerovati/ u pet navrata pojavio na britanskoj popularnoj ljestvici. prvi puta se to dogodilo 10 siječnja 1970 na 50-oj poziciji, potom 24 siječnja iste godine na desetoj poziciji, slijedi 27 siječanj 1970 na 43-em mjestu, a onda dolazi 1 kolovoz 1970 godine -47 pozicija i konačno 15 kolovoz iste godine 44 mjesto. Popularna mu je skladba bila i „Adios Amigos“. Treba reći da je ploče snimao na pet različitih jezika, zahvaljujući svojim osvajačkim ambicijama i nuždi/ne velikoj/ da nauči i jezike svojih obožavateljica/ čisto zbog komunikacije/. Dobitnik je Grammy nagrade 1963 godine za najbolju pjesmu. Bila je to tema iz filma „The Seven Capital Sins“ koja je kao „The Good Life“ postala hit za Tonny Bennetta. Sjećajući se njegovih pjesama čini mi se kao da je to jučer bilo. Zato godine najrađe i ne spominjem , gotovo me bacaju u depresiju/ ispod razine mora/. A sada nešto i o ozbiljnom životu Sache Distela, iako i ovo napisano nije bilo neozbiljno, nije ni izmišljeno, ali se čini kao da u životu nije ništa radio nego samo za suknjama letio. Što je ustvari i točno. Dakle , glasovir je naučio svirati sa pet godina/ prije nego slova/, gitaru sa 15 /prije nego se počeo brijati/. Za vrijeme studija Filozofije, dok nije učio i one ranije spomenute stvari radio, svirao je u jednom Dixiland jazz sastavu slušajući i neke velikane tog žanra kao što je bio Dizzy Gillepsie, te se jako zainteresirao za moderni jazz i marljivo je vježbao da bi se na kraju skrasio i sa takvim jazz veličinama kao što je bio mali Stan Getz ,Lionel Hampton te na kraju i sam postao vrlo cijenjen jazz glazbenik. Čak i u Francuskoj.

Na današnji dan 1980 godine umro je Jimmy Durante, američki pijanist, pjevač, skladatelj i komičar koji je počeo karijeru u vaudevillama i pojavio se u mnogim Broadwayskim predstavama, filmovima te na TV imajući i svoj vlastiti TV show od 1954 do 1956 godine. Rodio se 10 veljače 1893 godine Na američkoj popularnoj ljestvici imao je tri pjesme a najbolje plasirana se zvala „Inka Dinka Doo“ s kojom se 24 veljače 1934 godine pojavio na šestoj poziciji američke popularne ljestvice , na ljestvici ukupno ostao četiri tjedna. Pjesma inače dolazi iz filma „Palooka“

A na današnji datum 1944. godine na prvoj poziciji američke ljestvice u trajanju od pet tjedana našla se je pjesma „Me Heart Tells Me“ u izvedbi Glen Graya.

Šesnaest godina kasnije 1960 godine na britanskoj popularnoj ljestvici , na prvoj poziciji pojavila se pjesma pod naslovom „Starry Eyed“ u izvedbi Michaela Hollidaya i na toj poziciji ostala tjedan dana.

Na današnji datum 1936 godine s nadom da će potaknuti razvoj talijanske filmske produkcije Beniti Mussolini je u Rimu postavio kamen temeljac za izgradnju studija „Cinecitta“, koje je poslije postalo jednim od najpoznatijih svjetskih filmskih studija, Među onima koji su najviše pridonijeli njegovoj slavi bio je Federico Fellini, koji je gotovo sve svoje filmove snimio u Cinecittu, uključujući i „Amarcord“, u kojem se, ironijom slučaja, Fellini izruguje upravo Mussoliniju/ što bi rekao Stipe:Ti njega kruvon on tebe kamenon“/.

Godine 1979, u ponedjeljak, u San Diegu, Kalifornija, školarka Brenda Spencer, pucajući iz pištolja ubila je nekoliko učenika. Kada su je na policiji pitali koji je bio razlog okrutnome činu, odgovorila je „ Ne volim ponedjeljak“. Događaj je nadahnuo Boba Geldofa da napiše pjesmu „Ne volim Ponedjeljak“- „I Don't Like Mondays“ Pjesma se je pojavila na američkoj popularnoj ljestvici 2 veljače 1980 godine i dospjela na 73 poziciju. Inače iste godine uz pomoć kontraverznog video spota postala je hit broj jedan na britanskoj top ljestvici. Iako su roditelji male Brende pokušali zabraniti spot u Americi, a mnoge je američke radio postaje odbile emitirati, pjesma je kako ste pročitali ipak ušla u domove amerikanaca.

I tu bih se zaustavio sa današnjim danom i uzeo slobodu da nastavi tamo gdje sam jučer stavio tri točkice na stihove iz pjesme pod naslovom „Iznad mene“…………..“ Vidim Te kako prosipaš molitvu pred skutom neznanca, tražeći u dubokoj sjeni lik razlomljenog čovjeka, ne skrivajući bol pred licem ulovljena vremena, hodajući tamnim putovima neodjevene jesenje omaglice. U daljini vidim skriveni plač u odsjaju zaboravljene pučine, vidim razgaljene grudi svitanja prekrivenog purpurnim mirisom drhtavog plašta nedostižne tišine. Noć kišna, sumorna, hladna pada kao suza na mrtvačko čelo moje žudnje, protkane nevidljivim sjenama posljednje zvijezde, na dnu ovog raskrižja bešćutnosti , što vodi raskvašenim stazama konačnosti ka obali novog počinjanja. I tražim put u sutrašnjici jednoga života kajući se za sve vrline i ne moleći oprost za grijehe…Magla hladna i gusta nijemo jeca iznad mene…

I tako poštovani čitatelji, došli smo i do kraja današnjega dana . Nadam se da ćete nešto saznati što ste znali ali ste možda zaboravili ili vam je izblijedilo iz sjećanja. Možda vam se čini previše teksta/ sa vama se u potpunosti slažem /, pročitajte ono što vas zanima, a ako vas ništa ne zanima , pročitajte da se uvjerite u svoje mišljenje. Ja već pomalo razmišljam da svoje“piskaranje“ svedem na prihvatljivu mjeru/ recimo od nekoliko rečenica/ s obzirom da sam otvorio stranicu za pisanje četvrtog toma iz ciklusa „Zlato i Platina Dvadesetog Stoljeća“, a vremena ispred mene je sve manje. Uz mnoge druge zanimacije i hobije , Današnjem danu poklanjam mnogo vremena / s ozbiljnim razlogom/, ali vjerujem da ćete shvatiti da u ovom tjesnacu sa satima , moram podjednako posvetiti vremena svim okupacijama /ne u 28 slika /. Ne želim da se ijedna osjeća zapostavljenom, to nije moj stil/vidite ja imam svoj /. Uživajte u glazbenim brojevima koji kao odgovor dolaze na napisani tekst i zahvalimo se gospodinu koji nam i glazbeno potkrepljuje ono što je slovima napisano.

I ovaj dan ću završiti sa jednom poslovicom. Kako sam dobio više upita od onih koji su me otkrili pod pseudonimom Doc., da li bi mi bilo teško napisati i prijevod mudrosnica to evo danas to radim ….NEMO POTEST OMNIA SCIRE……NITKO NE MOŽER SVE ZNATI…I uvijek pazimo da tu činjenicu uvažavamo, odnos sa okolinom biti će mnogo ljepši i zdraviji, a uzrečica „Ne pravi se prepametan“ će se sve rjeđe čuti. A to nije mala stvar…zar ne….
Doc
Doc
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 223
Location : Nova Gradiška
Registration date : 07.02.2008

http://www.dumicic.com/

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Feniks 29.01.10 0:05

Nadam
se da ćete nešto saznati što ste znali ali ste možda zaboravili ili vam
je izblijedilo iz sjećanja. Možda vam se čini previše teksta/ sa vama
se u potpunosti slažem /, pročitajte ono što vas zanima, a ako vas
ništa ne zanima , pročitajte da se uvjerite u svoje mišljenje. Ja već
pomalo razmišljam da svoje“piskaranje“ svedem na prihvatljivu mjeru/
recimo od nekoliko rečenica/ s obzirom...

Na današnji dan - Page 7 Icon_sad ...a da nešto drugo svedeš na manju mjeru, a ovo nastaviš?

Feniks
Feniks
Stalni član
Stalni član

Female
Broj postova : 81
Location : Neverland
Registration date : 07.10.2009

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Doc 29.01.10 23:35

30.01.2010. Na Današnji Dan



Evo, pokušati ću , kako sam najavio/iako ne i obećao/, da vam malo uštedim na vremenu i da napravim recesiju u pisanju. Iako je svu u duhu te riječi, koja ipak ne priječi, da „moćnici“ mogu, drpat našu lovu. Zaista je tužno i smiješno do plača, kad čovjek pogleda listu bogataša. Sve se okrenulo i naglavce stoji dok se sv Ante ocu Luki moli. Kažu uspješniji je u brzini lijepljenja plakata od najbržeg kratkoprugaša. Doduše sveti Ante trči na dugačke staze a sveti mu Luka trasirao puta. Kada bi država poslovala kao plakat firma , kredite bi mogli ponuditi svima. Istina je gorka što je pravda spora, pa će sin i otac brojit tuđi novac. Tako je to uvijek kad je „Bog“ vam otac. I uzalud su riječi „naškrabane „ noćas. Možda će se nešto i promijeniti ako „prva dama“ metlu iskoristi. Sretnem gospu Senku žuri, znoj sa nje lije, kaže: tražim metlu“. Čujem da će Bijela Ledy letjeti na metli, čistiti će svakog dana počevši od svog stana. Rekao sam prije/ jednom od ranije/ ako grabiš brate, grabi na lopate. Neće biti straha da ga ščepa pravda, svi će mu se divit , slavit ko heroja , što je prevario državu i Boga. O sirotinji nema ni govora, koga briga „stari“ što po smeću tražiš.

Senjski su USKOCI ponovo u modi, u mutnome traže krivolovce. Na redu je sada gospođica Fima koja nudi iznos u milijunima. Deseci milijuna naše male „kune“ kapnuli su brale na tuđe račune. Uz pomoć gospodin Rolexa novci su se našli kod prijatelja. Dobričina neki na drugima štedi. Gospođa Nevinka sad je puna muka Uskoci joj došli do samog „Vrtuljka“ .Sve je po zakonu kaže gospa ova i sanja Ivana, san iz prošlih snova. Spoznaja je teška kada glava“mudra“ svoje pipke pusti u mito zaluta. Vi mislite ono, gospodin „na mjestu“, dok vam ne pomete stupiće sa ceste. I opet ne džabe, za velike pare/ može i dolare/. Njihova se imena ne iznose javno, samo ono I.S. ukrao milijun. Ili eM Be -maznuo milijune. Onom iz Omiša , što kraj s krajem skuca, otkriven matičnjak za 50 krpa. Još gore je prošao onaj bez imuniteta, za 12 tisuća sad ga čuza čeka . Vračam se ponovo na sami početak- Jami samo jami štite te jarani.

U buduće kada budete kupovali kamione sa sobom nosite vagu, svakog izmjerite jer bi mogli koji kilogram biti lakši , što bi ugrožavalo sigurnost i upropastilo proviziju. Zato kupujte skuplje , prema natječaju/ nitko nije ni spomenuo namještaljku/. Eto gospon Volan , držao se propisa do u gram . Kupovao teže, jače al' i skuplje da ostane i za one što u mutnom love. I na kraju ne mogu da ne dirnem „damu“gospođicu Nakresanku. Gospođica Donjiveš, koja nosi „nudist“ dres, napila se kao „smu(kan)“ pa je sada nosi Di(kan). Na odmoru u Duba(i)ju..ju..ju, gdje po noći sunce sije, „Resica“ je tankirala pun rezervoar šljivovice. Sva je srića da još snage ima Dika. I na kraju evo njega Modnog mačka ženskog veše. Koga briga što na sebi grudnjak ima, što mu zlatne naušnice vise s uha do stražnjice/oprostite na odrazu/, što se sako krivo kopča i što pijetla zove koka. Nije smotan, čovjek voli takvu modu, pravu štiklu za ponovu.

Svi smo znali što to znači obrnuto proporcionalni. To se najbolje vidjelo na prošlim izborima za novoga Vrhovnika. Vruća „Sarma“ duplo „sarmokuna“ dala od svoga rivala. I onda se obrnuto proporcionalno dokazalo jer je dobio duplo manje glasova. Da je znao ovaj zakon, platit ne bi htio nikom. Ni studene ne bi bilo o kavi da i ne govorimo. Janjci još bi živi bili po livadi skakutali. Ovako je sve glasače natjerao da se plače, a kako bi sretni bili da su samo pobijedili. Al' pravilo ono staro, neće krivo, hoće pravo. A kada je već spomenuta riječ pravo i ja ću pravo u sredinu , uvući se u 1957 godinu.

Kineski premijer Chu-En-lai/ovo posljednje ne shvatite doslovno/ posjetio Sovjetski savez koji ozbiljno upozorava Britaniju i Ameriku da prekinu nuklearne pokuse inače će se –ništa dogoditi. Britanija je ozbiljno shvatila prijetnju i svega pet dana nakon toga isprobala svoju prvu hidrogensku bombu. Sovjeti uzvraćaju lansiranjem prvog svemirskog satelita, a mjesec dana kasnije kujica Lajka postala je prvo živo biće u svemiru. Istodobno i prvo mrtvo. Sve se dogodilo u Sputnjiku 2. Te godine britanski puk je dobio božićnicu, po prvi put im se obratila kraljica/ neki iz West Hema rađe bi kobasicu, nego kraljicu/. Althea Gibson postala prva crne tenisačica koja je pobijedila u Wimbledonu. U američkom malom gradiću Little Roch izbili veliki neredi. U bijeli školu ne smiju ići crni đaci. Pod pratnjom vojske đaci su došli do škole. Popularan je bio mjuzikl „Priča sa zapadne strane“, a izuzetnu priču je napisao Boris Pasternak koju će redatelj David Lean osam godina kasnije pretočiti u nezaboravni film . No i te 1957 godine David Lean je režirao sjajan film koji se zvao „Most na Rijeci Kwai“, film koji je imao osam nominacija za Oscara, osvojio sedam, a među njima je bio i onaj u kategoriji najbolji film a i sam David je postao Oskarovac u kategoriji najboljeg redatelja. Još jedan film te godine koji je imao japance u filmskim ulogama bio je popularan i zvao se „Sayonara“koji je imao čak deset nominacija za Oscara ali samo četiri osvojena priznanja. Iz tog filma Oscara je dobila Miyoshi Umeki, u kategoriji najbolje sporedne glumice, dok je najboljom glumicom postala Joanne Woodward za ulogu u filmu „Tri Evina lica“. Mnogi su se s pravom pitali zašto nije dobila tri Oscara. Zgodno je napomenuti da joj je istoga „golača“ uručio najveći kauboj Amerike i šire John Wayne. Oscara za najbolju glazbu dobio je Malcolm Arnold za glazbu u filmu „Most na rijeci Kwai“, dok je najboljim filmskim songom proglašena skladba „All the Way“ iz filma „Divlji čovjek“. Mora se reći da je na popularnim ljestvicama veću popularnost doživjela nominirana ali bez Oscara ostala pjesma „April Love“ iz istoimenog filma za koju je glazbu napisao Sammy Fain a stihove Paul Francis Webster, pjesma se popela na američku popularnu ljestvicu 28 listopada 1957 godine i dospjela do prve pozicije na kojoj je ostala šest tjedana, a ploča je prodana u zlatnoj nakladi po cijeni od 15 dolara. Pjevao je Pat Boone. Najveći gubitnik bio je film „Gradić Peyton“ koji je imao čak devet nominacija a ostao je kratkih rukava. Najgledaniji film i film sa najvećom zaradom od prodanih kino ulaznica zvao se „The Bridge On The River Kwai“ koji je za kompaniju Columbia zaradio 17, 195.000 dolara. Sada se opustite da mirno pročitate ovaj podatak. Spomenuti „neuspješni“ film „Gradić Peyton“ za kojeg članovi žirija svemoćne Akademije Filmskih Umjetnosti ne bi dali ni „pišljivog boba“, publika je jurila gledati kao sumanuta. Taj film po gledanosti i zaradi bio je na drugoj poziciji sa utrškom za 20th Century Fox od 11.500.000dolara….Slijedi Sayonara“ i

Albert Camus osvojio Nobelovu nagradu za književnost. Svijet ozbiljne glazbe napuštaju tri njena velikana: finski skladatelj Jean Sibelius, talijanski tenor Benjamino Gigli i dirigent Arturo Toscanini. Ovaj svijet napustio je i velikan filmske umjetnosti , po mnogima, jedan od najboljih glumaca prošlog Dvadesetog stoljeća Humphrei Bogart u dobi od 58 godina , uslijed raka pluća. Pušio je do posljednjega daha./ aha, jeste li čuli; stara kineska poslovica kaže slušaj mene a radi po svome/.Na glazbenoj sceni to je vrijeme rock &rolla. Kralj je ustoličen, Elvis Presley osim na pozornicama izvodi ritmičke vježbe i na filmskom ekranu. Buddy Holly sa svojim Cvrčcima snima svoj prvi singl „To će biti dani“-„That'll Be The Day“ pjesma koja je dospjela na prvu poziciju američke popularne ljestvice 23 rujna u trajanju od tjedan dana. Ploča se prodala u milijunskoj nakladi. Treći velikan rock & rolla , po nekima i njegov stvarni otac Bill Halley sa svojim Cometama leti preko velike bare i u Britaniji doživljava doček kao da je kraljevske krvi. Pa iako je ta 1957 godina bila u znaku rock & rolla, ipak se je na današnji dan 30 siječnja na britanskoj top ljestvici nalazila , na visokom mjestu pjesma Denisa Norwooda pod naslovom „The Garden Of Eaden“ u izvedbi pjevača Frankie Vaughana. U originalu pjesmu je izvodio amerikanac Joe Valino s kojom se 20 listopada 1956 godine našao na američkoj popularnoj ljestvici da bi na kraju dospio do 12 pozicije. Kasnije je ta skladba bila prerađena za britansko tržište od Dick Jamesa, koji postiže slavu i bogatstvo kao glazbeni izdavač grupe The Beatles i Elton Johna. U izvedbi Dick Jamesa pjesma se pojavila na 18-oj poziciji britanske popularne ljestvice , na koju se popela 11 siječnja 1957 godine. Istoga dana 11 siječnja pjesma je bila na britanskoj popularnoj ljestvici na 14-oj poziciji u izvedbi Gary Millera, da bi ponovo 1 ožujka iste godine Miller još jednom dospio na britansku popularnu ljestvicu , sada na 27 poziciju. Konačno, i vrlo zanimljivo u isto vrijeme 11. siječnja te 1957 godine na britanskoj popularnoj ljestvici na njenoj prvoj poziciji zasjela je ista ova pjesma u izvedbi Frankie Vaughana i na njoj ukupno ostala 13 tjedana. U konkurenciji sa ostalim izvođačima Frankie je bio prilično uspješan a popularnost je stekao prerađenim izvedbama raznih izvođača od Charlie Garcie, preko Jimmy Rogera do Edith Piaf i Perry Come. Sljedeći veliki njegov hit koji se nalazio na prvoj poziciji u Britaniji bila je pjesma „Tower Of Streight“ sa kojom se domogao prve pozicije 9 studenog 1961 godine. Na britanskoj popularnoj ljestvici imao je 35 pjesama, dvije na prvoj poziciji a devet na Top 10. Inače prvi snimak koji se pojavio na britanskoj pop ljestvici bila je nekada popularna skladba „Istambul“ koja se našla na ljestvici 29 siječnja 1954 godine. Eto jučer je bilo ravno 56 godina od njegovog prvog dolaska na popularnu ljestvicu. U pjesmi „The Garden Of Eden“ bile su i riječi kao „glas iz vrta ti govori da je ona zabranjeno voće“ , koja je izazvala pozornost cenzure i kritike strogih religioznih krugova, a jedno vrijeme su ti „čistunci“ zahtijevali da se ista zabrani za javno izvođenje preko radio stanica. Jedno kratko vrijeme to je imalo i negativan utjecaj na reputaciji i popularnost Frankiea, iako je pjevač u isto vrijeme dobio priznanje OBE za svoj dobrotvorni rad. Završavajzći ovu priču treba spomenuti da mu je omiljena uzrečica bila „dajte mi mjesečinu i lijepu djevojku , a ostalo prepustite meni“. To poprilično jasno govori o njemu, više nego cijeli životopis.

A na današnji dan je rođen britanski pjevač, bubnjar, skladatelj i producent Phil Collins. Karijeru je počeo vrlo rano,pa se već kao dječak pojavljivao na TV ekranima, radiju, filmu i kazališnim daskama. Igrao je ulogu Artfula Dodgera u „Oliveru Twistu“. Bio je član brojnih grupa a od 1981 godine nastupa kao solo pjevač. Na američkoj popularnoj ljestvici nanizao je 31 hit, a najuspješniji je bio sa naslovom „Another day in OParadise“ sa kojim se prvi put pojavio na američkoj pop ljestvici 4 studenog 19 89 godine , na kraju dospio na prvu poziciju na kojoj se zadržao četiri tjedna. Pjesma se nalazila i pet tjedana na prvoj poziciji AC ljestvice slušatelja, a prodana je u preko milijun kopija po cijeni od 3 dolara. Pjesma je dobila i Grammy nagradu kao najbolja singlica. Na britanskoj popularnoj ljestvici imao je preko 26 pjesama, tri na prvoj poziciji , a najuspješniji mu je bio naslov „A Groovy Kind Of Love“ sa kojom se popeo na prvu poziciju britanske popularne ljestvice 3 rujna 1988 godine i ukupno na ljestvici proveo 13 tjedana

Godine 1943 na današnji datum ,na prvu poziciju američke popularne ljestvice popela se pjesma „Mister Five By Five“ u izvedbi Harry Jamesa. Naslov ima zanimljivu priču, ali sam vas i tako već ugnjavio/ iako sam rekao da ću pokušati se malo disciplinirati, pa vam je ovog puta neću ispričati.

Na današnji dan1961 godine na prvoj poziciji američke ljestvice nalazila se je skladba „Will you love me tomorrow“ u izvedbi grupe Shirelles.

Na današnji dan 1948 godine ubijen indijski političar Mohandas Karamchand Mahatma Gandhi u Delhiju, od Hindu fanatika. Završio je pravo u Londonu, radio kao odvjetnik u Bombayu i Južnoj Africi. Godine 1918. preuzima vodstvo indijskog nacionalnog pokreta, uvodeći nove metode u borbu za oslobođenje Indije od britanskog gospodstva. Propagirao je nenasilne metode građanskog neposluha, pasivni otpor. Borio se protiv rasne diskriminacije. Ali sve je bilo uzalud, kada te ništarija uzme na zub.

Na današnji dan 1973 godine grupa KISS , održala je svoj prvi nastup u klubu „Popcorn“ u New Yorku. Serija od tri nastupa nije bila baš novčano uspješna, jer je grupa zaradila svega sedamdesetak dolara, niti je stekla svoje sljedbenike, jer su djevojka pjevača i gitariste Genea Simmonsa, njezin brat i šanker bili sva publika na prvoj večeri. Koncert je važan za grupu jer su prvi put predstavili svoju koncepciju, našminkana lica i logotip.

Godine 1989, na današnji dan, pedeset godina nakon nastanka film“Zameo ih Vjetar“, još žari i pali. U New Yorku je povodom obljetnice održana svečana premijera svježe restauriranog neuništivog klasika. Naravno da su samo sretnici došli do sjedala u kino dvorani.

A za one koji žele čuti što se rađa , kada padne večer , u samotnoj duši, evo nekoliko stihova ispod naslova „Oduvijek u meni“ „Tu sam, na raskršću tuge i bola, na preplašenim rukama smrti, koja se podrugljivo smije i pohotno pruža ruke da me privine na hladne grudi zaborava. Tu sam na raskrižju, gdje svaka cesta vodi u nepoznato, na izgubljenoj mjesečini tamne noći, što pruža crne sjene prema odbljesku moje prošlosti, prema sreći izgubljenoj u samo jednom dodiru prsta, prema onom što moram a ne znam kako, što želim a ne znam mogu li preboljeti , prema Tebi što si mi obasjala sve sive magle života, poklonila ljubav i darovala tugu. I moje oči su mutne od neprospavanih noći, od bunovnih sati, što u mene udaraju kao razbjesnjelo more, na satru, istrošenu hridinu uhvaćenu u vlastito nestajanje i nepotopivu ruševinu. I gledan te Tvoje ruke i pitam se, zašto su te noći slušale Tvoje osjećaje umjesto uma. Ali, draga moja, život je oduvijek bio takav, lijep i milostiv u svojoj okrutnosti, davao nam onda, kada je najviše uzimao od nas, nagovarao nas da uzmemo ono. Što nikada nismo htjeli i lukavo nam podmetao lažne optužbe……..“

I tako i ove noći , nisam uspio u naumu da skratim tekst. Pitate me da li ima razloga. Ništa nije bez razloga , osim onoga što jest. Tražim načina , da svi budu zadovoljni. Oni koji ne vole čitati da se ne umaraju a oni koji vole bit da dobiju samu srž. Hobija se ne mogu odreći jer su i oni među inim , na najvažniji ali jedan dio poticaja koji mi daje snagu da ustrajem u radu i sutrašnji dan očekujem sunčan i vedar.

IN PROPRIA PELLE QUIESCERE……UZDATI SE U SAMOGA SEBE…Govori o samopouzdanju, smirenosti i optimizmu . Ako uspijete doći do kraja laka vam noć, ako negdje na pola teksta zatvorite ekran- dobar vam san, ako budni ostanete do sutra želim vam dobro jutro i ugodan dan.
Doc
Doc
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 223
Location : Nova Gradiška
Registration date : 07.02.2008

http://www.dumicic.com/

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Blue Shadow 30.01.10 16:50











Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Doc 31.01.10 0:48

31.01.2010. Na Današnji Dan



Sretnem Glavonju, žuri, skoro, da galopira, vidi mu se na licu u teškoj je panici,nema mira. „Kuda si navalio? priupitam ga. Obišao sam sve apoteke, želim kupiti tablete one“za pet dana poslije“. Misliš reći „Dan Poslije“ i čovječe to nisu tablete iz apoteke , već drama sa filmskog ekrana. Baš si tupast/ popipam si glavu, zaista je u pravu/, vidi se da te vrijeme pregazilo , da si zahrđao/ stvarno , na šlicu pogledam dugme puno je „ruzine“/147 strana , onog već ranije citiranog rječnika/. I onda mi u „sivilu“ nešto sine. Imaš vremena , tješim ga, važe nakon „erupcije „ još pet dana/. O, duha ti jadna, kaže meni Gologlavac, moram žuriti , vrijeme će mi propast. Brojim zadnje sate da uspješno spriječim „punoglavce“. Poželim mu sreću i opreznost veću.

Rodi gospa Soka, dvojke sretnog oca. Počasti otac znance i neznance a sada se hvata za forenzičare. U trećoj godini vidi nešto smrdi. Djeca napreduju, složno, dobro rastu, ali jedan ima ko Šved kosu plavu. Pritisnuo Soku , u trbuh je kljuje , da istinu odmah na usta „izbljuje“. Na kraju je DNK ,dao strašan rezultat. Gled' malog Murata , isti je ko tata, al' mala Asima sasvim je drugačija. Priznala je Soka , da su od dva oca. Sada mala Asima , luta po Stambolu gradu, na ulici traži svoga tatu.

Da se sve otkrije/što je pokriveno/ poznata je tajna , koja još datira od cara Trajana. Otkrila se tajna kako gospa Neve…došla do bogatstva. Opet se spominje ime „Rolex“ Ive , iza njega rastu afere ko' gljive. Ako ima Neve…bit' će iza Ivu , ugovori kažu po zakonu svi su. Prašina će prekriti i našega Ivu,grijehe će oprati u Krkinu slivu.

Najbolje od svega dolazi od preka. Ognjena će čini se hladovini predat, i da guli krumpire u slobodno vrijeme. Za gospona Glavoglava, kojeg je čuvala slava, pravda će se pobrinuti, imunitet ukinuti, pa će skelom preko Save, obrijane stići glave, put od blata pa do slave, staze su mu sve krvave. Da me noć koprenom skrije, stat' ću ovdje , baš na vrijeme. Jer u ovo teško doba ne znaš tko ti jamu kopa. „Prva Dama“ suze roni, jer „Kivija“ „strasno“voli. Niz obraz joj teku suze „O „Kiviju“ mili druže. Tko će nam viceve pričat sad kad nema Vrhovnika. Tu ću stati ozbiljno se pera latit, na me pazi kora siva da ponovo ne otskitam. U međuvremenu sam dobio ideju, koga vam dovesti u nedjelju.

Godina 1921 počela je sa Pariškom konferencijom na kojoj je utvrđeno da Njemačka , kao gubitnik mora platiti 6.650 milijuna funti. Čini se da poduka nije bila dovoljno jasna , jer iste godine počinje klijati klica Drugog svjetskog rata. U Italij i otpušteni urednik socijalističkih novina „Avanti“, Benito Mussolini kreće putem fašizma , a njegova stranka u Parlamentu osvaja 35 mjesta od mogućih 500. No , to je samo početak. U Njemačkoj Adolf Hitler odriče se života nadobudnog umjetnika i nezaposlenog bivšeg kaplara i postaje vođa nacional-socijalističke njemačke radničke partije, otkrivši svoj govornički dar, dok u Saveznoj Američkoj Državi Massacusetssu, porota osuđuje 14 srpnja dvojicu talijanskih anarhista Nicola Sacca i Bartolomea Venzettia. Iako se govorilo da je suđenje namješteno, porota se baš nije previše dvoumila. Ostati će to do danas crna mrlja na američkoj demokraciji i pravdi. Šest godina kasnije, u kolovozu 1927 godine sjedaju na električnu stolicu. A sa te stolice još nitko nije sam ustao. Neugodnost je imala i londonska liječnica Maria Stopes, koja je otvorila prvu kliniku za kontrolu rađanja sa čime se nisu složili svećenici. Te 1921. godine nastaju dvije legenda: prva o Jettiu, snježnom čovjeku, čija su ogromna stopala otkrivene na Himalajskom snijegu, i druga o igraču basaballa Georgu Hermanu zvanom „Babe“ koji je te 1921 godine imao 177 trkova, rekord koji će biti teško dosegnuti a kamoli premašiti. Ali i tu ne treba reći „Nikada“.

U svijetu filma prikazan je „Sheik“ sa najvećim filmskim ljubavnikom Dvadesetog stoljeća Rudolf Valentinom, a prvi radio prijenos jedna baseball utakmice prenosi sportski voditelj Graham ;cNems sa Polo Graundsa u New Yorku. Svijet glazbe napušta talijanski operni tenor Enrico caruso, prvi pjevač čija se slava proširila prodajom gramofonskih ploča i prvi pjevač koji je snimio ploču sa klasičnom glazbom koja se prodala u preko miliju kopija. Bila je to skladba iz opere „I Pagliacci-Vesti La Giubba(On With The Play)“ koja se pojavila prvi puta na američkoj popularnoj ljestvici 10. Kolovoza 1907 godine, da bi se 24 kolovoza našla i na samoj prvoj poziciji. Treba reći da je to bila nova verzija iste pjesme sa kojom se Enrico,tri godine ranije, točnije 7 svibnja 1904 našao prvi puta na američkoj popularnoj ljestvici da bi se28 svibnja pojavio na drugoj poziciji i na njoj ostao tjedan dana. Bila je to ujedno i njegova prva pjesma od njih 45 koliko ih se našlo na popularnoj američkoj ljestvici. No, u njegovo vrijeme se za toliku nakladu nisu dobivale nagrade. A na današnji dan rođen je još jedan velikan klasične glazbe. Zvao se Franc Shubert ali 1797 godine, austrijski kompozitor koji je umro u 32 godini života i to nad svojom simfonijom No 8 u B molu, kasnije nazvanom „Nedovršenom“.

A upravo na današnji datum 31 siječnja 1921 godine U ZNAKU Vodenjaka, a bio je ponedjeljak u Philadelphiji, u obitelji talijanskih emigranata rodio se ALFREDO ARNOLD COCOZZU u svijetu glazbe daleko ili gotovo jedino poznat pod imenom MARIO LANZA. Zarana pokazuje interes za glazbu slušajući ploče svoga oca sa poznatim talijanskim opernim arijama i pjevačima poput Enrica Carusa koji je te godine upravo napustio ovaj svijet. I tako je mali Alfredo igru zamijenio sa slušanjem ploča svoga idola Carusa. Talent maloga su prepoznali roditelji pa su mu našli učiteljicu pjevanja izvjesnu Irenu Williams. Godine 1942 prolazi audiciju kod dirigenta Koševickog, dobiva stipendiju ali mora ići najprije u vojsku. Po povratku iz zrakoplovstva počinje njegova karijere sa Belle Canto triom a mladi Afredo mijenja svoje ime uzimajući mušku verziju svoje majke Marije Lanze i postaje Mario Lanza. Ubrzo se pročuo po svome glasu pa sa koncertnih dvorana prelazi na filmski ekran i potpisuje sedmogodišnju vjernost MGM kompaniji kao zamjena za Eddya Nelsona. Prvi film snima 1949 godine koji se zvao „Taj Ponoćni Poljubac“/ kojeg je Mario ostvario usred dana/, dok veliki filmski uspjeh postiže filmom „Ljubimac New Orliensa“, a vrhunac karijere pada mu na početak pedesetih godina kada dobiva glavnu ulogu u filmu „Veliki Caruso“, tumačeći lik svoga idola , legendarnog tenora Enrica Caruse.. Popularni su mu filmovi bili i „Princ Student“, „Serenada“ i da ne nabrajam. Osim što je bio uspješan kao pjevač i glumac uspješan je bio i u spavaćoj sobi sa gospođom Betty, i kao pravi Talijan zaljubljen u djecu sluša galamu i nestašluke njih četvero. Kada je pukla ljubav između Maria i MGM kompanije, napušta Hollywood i seli u Italiju, točnije , u Rim. U Italiju ga dočekaju raširenih ruku i ispranih ušiju, a on nastavlja tamo gdje je prekinuo u Anerici. Godine 1958 snima film „Sedam Rimskih Brežuljaka“ u kojem pjeva i poznatu Raschelovu skladbu „Arrivederci Roma“, pjesma s kojom se Mario 26 svibnja 1958 godine pojavio na 97.oj poziciji američke popularne ljestvice. Ploča se prodavala po cijeni od 12 dolara. Mario putuje po Evropi, prelazi kanal La Manche i 18 studenog 1957 godine pjeva pred engleskom kraljicom i princem Philipom u Royal Albert Hallu. Na putu uspjeha zaustavio ga je srčani udar 7 listopada 1959 godine. Kardiolozi Rimske klinike bili su nemoćni da ga spase. Damu se to dogodilo danas možda bi i preživio ako bi u tom trenutku bio na pravom mjestu i u rukama vještog liječnika. O Mariju najbolje govori rečenica madžarskog producenta Joa Pasternaka „Imao je najljepši glas, koji sam ikada čuo, ali zbog svoje bujne kose sličio je pračovjeku“ . I zaista korpulentan, ljepuškast, snažna, ma da ne posve discipliniranog glasa, bile su osobine koje su krasile,tog u osobnom životu nepostojanog, taštog, sklonog alkoholu i drogi, koji je dolazio u sukobe sa suradnicima, što mu je otežavalo karijeru, a sklonost debljanju dovela je do toga da je u popularnom filmu „Princ Student“ iz 1954 godine , samo posudio glas glumcu Pardomo , jer zbog pretjerane gojaznosti , nije mogao tumačiti romantičnog junaka. No usprkos svemu za mnoge je do danas ostao najljepši tenor a rodna Philadelphia kao znak ljubavi i sjećanja 7 listopad slavi kao dan Maria Lanze. Uz glazbu je volio i boks te je postao i prvak u lakoj kategoriji. I kako to u životu obično biva , često se iza blještavila pozornice krije tamna strana pjevača o kojem njegovi obožavatelji ne znaju ništa ili vrlo malo. Bilo je tako i u slučaju Maria Lanze. Istina se u svojoj potpunoj nemilosrdnosti otkrila tek nakon njegove smrti. A onda se uvijek nađe poneko koji se počne nabacivati blatom na ne od kojih su do jučer živjeli i na velika usta iznose prljavo rublje na svijetlo dana. Ali je to tako u svijetu lešinara, uvijek se najbolje nahrane na-lešini. Na američkoj popularnoj ljestvice imao devet pjesama, od kojih jednu na prvoj poziciji. Bila je to skladba „Be My Love“, s kojom se 16 prosinca 1950 godine našao na američkoj popularnoj ljestvici da bi se 10 ožujka 1951 godine popeo na prvu poziciju i na njoj se zadržao/ baš lijepo/ tjedan dana. Ploča je prodana u preko dva milijuna kopija i dolazi iz filma „Toast Of New Orliens“. Uz ovu ploču Mario je prodao još dvije ploče u preko milijun kopija : jedna se zvala „The Loveliest Night Of The Year“, i ustvari je adaptirana od valcera „Sobre Las Olas(Over The Waves) iz 1888 godinei dospjela je do trećeg mjesta popularne ljestvice ,a druga zlatna / odnosno treća/ se zvala „Becouse You're Mine“i našla se u konačnici na sedmoj poziciji.

A na današnji datum 1915 godine rođen je američki kornetist, trubač i gitarist Bobby Hacket. Svirao je u mnogim orkestrima a najlijepši zvuk njegova truba ima u orkestru Jackiea Gleasona, koja vam naprosto naježi kožu. Imao je naravno i vlastiti orkestar.

Godine 1959 na prvoj poziciji američke ljestvice našla se pjesma „Tom Dooley“ u izvedbi Nilson brothersa.

Na današnji dan 1971 godine na Britanskoj top ljestvici , na njenoj prvoj poziciji pojavila se pjesma „My Sweet Lord“ u izvedbi Beatleovca Georgea Harrisona i na tom se mjestu zadržala pet tjedana. Treba reći da je George zbog te pjesme imao velikih peripetija jer je bila ista,kao jaje jajetu slična jednoj pjesmi , koja se davno prije pojavila na američkoj pop ljestvici nego George.

Deset godina kasnije, posljednjeg dana –prvog mjeseca 31. Siječnja 1981 godine, na američkoj popularnoj ljestvici u trajanju od tjedan dana , na prvoj poziciji nalazila se pjesma „The Tide Is High“ grupe Blondie

Današnji datum 1808 godine bio je najtužnije za dubrovačke gospare, jer je Francuska proglasila ukidanje Dubrovačke Republike i njezinoga uređenje. Pod izgovorom prolaska na putu za Kotor, francuska vojske ušla je 16 svibnja 1806 godine u Dubrovnik i okupirala ga, a francuski zapovjednik sutradan obznanio da je republika ugašena.

Na današnji datum 1902 godine odigrana je nogometna utakmica između prvog francuskog kluba koji je nastupio u Engleskoj „Parisa“ koju su sa 4:0 izgubili od domaćina , momčadi „Marlow“

Godine 1975 , na današnji dan, odvjetnici alt Disney Corpor. Pokrenuli su pravni postupak za izbacivanje pjesme „Mickey Mouse Club“ iz pornografskog filma „Prostitutka“, koja je upotrjebljena kao zvučna podloga u prizoru seksualnog orgijanja.

A na današnji dan , u utorak, umro je Paul Robi, jedan od petorke legendarne grupe The Platters.. Oni koji slušaju ovu grupu, znaju da je to onaj sa najdubljim glasom , osobito izraženim u pjesmi „You'll Never Never Know“, koja se 29 rujna 1956 godine našla na popularnoj američkoj ljestvici i na kraju dogurala do 11- te pozicije. Imao je 57 godine i rak gušterače.

I tako smo došli i do kraja današnjega dana; Još samo da završim pjesmu u prozi koju sam jučer počeo/ a uslijed nedostatka inspiracije tek večeras nastavio/. Sjećate se naslov pjesme je „Oduvijek u meni“………“Umoran sam, umoran od sebe samog, umoran od pomisli da su Ti oči postale jezera, lice razrovano bujicom pitanja utopljenih u hladne dodire toplih suza…I moliti ću se, moliti za ono što sam imao, što želim zadržati, moliti da naše misli budu ponovo bistre i čiste kao nevini osmijeh djeteta. Da li će biti vremena za sve to, nisam siguran, no ono što znam, ostala si neokaljana u mome srcu, u mojoj krvi, koju možeš osjetiti svaki puta, da su Te moje misli poljubile a usne spustile na mirisnu livadu srebrene rose. I neka Ti ovo bude odgovor svih odgovora,, koje ja u ovom trenu tražim u nejasnoćama mnogobrojnih pitanja, pokušavajući naći svjetlo za Ljubav poklonjenu jedne noći i ne znajući da je ona oduvijek bila u meni“

Kako ti ponekad biva tu je jedna Senekina .ERROR HESTERNUS SIT TIBI DOCTOR HODIERNUS…..POGREŠKA OD JUČER NEKA TI DANAS BUDE UČITELJ….i tako sada ostajte zdravo , sanjate lijepo,, čitajte polako…na moje greške ne gledajte, kapci mi teški , pun mutnog sjaja, Hypnos me vodi do ležaja. A za sve one tko ovo čita, pisat ću stalno, sa manje stila. Gdje ću oduzet a kome dati stalno mi razum i dušu pati. Ali, već ću se ja nekako iskopati.
Doc
Doc
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 223
Location : Nova Gradiška
Registration date : 07.02.2008

http://www.dumicic.com/

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Blue Shadow 31.01.10 12:38











Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Doc 31.01.10 23:29

01.02.2010. Na Današnji Dan



Evo opet danas naš poznati „Satar“prijeti lijevom rukom da vidimo „Uru“. Puna su mu usta pravde i poštenja, svatko priča o onom, što nema ,a treba. Čak i riječi bira „gnušna laž“ mu mila. Da u sebi ima i malo poštenja skrio bi se negdje kao da ga nema. Vidim mu u očima da nešto ne štima. K(S)anader presaugo, voda mu do grla, sada ne zna kuda , blesavoće lupa. Sa sudom se prijeti, ako je od riječi, al' što je pokaza' , savjest mu je jadna. Ako bude pravde biti će mu muka, neće mu pomoći ni prijatelj Luka. Jer i na tom svecu pravda pali svijeću. Puk se s pravom pita dal' ima nekoga u Visokom Domu kojemu bi pravda nudila slobodu. Manje-više svi su „kumovi“i „doni“, što ko' vrana vrani ne kljucaju oči. I tako će ivo/namjerno malim slovima,veliko je dano samo Bogovima/, koga svatko mrzi, na sudu dokazat da je kriva pravda. Nek mu Bog oprosti za sve mutne radnje, blagoslovi poklone od cestogradnje, nek mu Hypo banka plača advokata.

Medijska je zvijezda naša Niivocelza. Ko od majke rođena savila koljena, tako da su vrata vazda otvorena. Ta čedna ljepota uvijek nekog smota, strateško oružje stavila pod ruke, i sad čeka sama sljedećeg „klokana“. Ima svoje mjere, visoke dometa, pokazuje svima, što to nju zanima. Dočim vidi pogled, ima jasnu sliku, pa je eto tako „malog“ Christijana, ocijenila od prve, kao „toplog brata“. Čim mu je vidjela zjenicu okruglu odmah je shvatila za koju je „bužu“/ dvadeseta strana već citiranog rječnika“/. Nek se sada Roni…pravda kako želi Celza mu je ponudila što ovaj ne želi…pred njim zatvorila svoja prednja vrata, neka nađe „ergelu“ na kojoj će jahat.

I naša je Štikla našla svoga Miška,bliži svom smiraju, našla je muškarca, direktno ,u Raju. Puna su joj usta slatkog soka gusta, spot još ni snimila, sada joj je zima. Na proljeće kažu ide nova snimka, u izvedbi jednog novog konjanika. I dok ovo čitam, uvijek sebe pitam, zašto takve zvijezde u blatu se gnijezde, i zašto zbog jada, ne nađu psihijatra. Što se mene tiče, nije moja briga, al' sve to gledaju naša mila djeca, pa onako čisti pokvare sve misli. Zato nije čudo što je vrijeme ludo. Ne znaš je li ljeto ili cića zima i koliki grudnjak ima Celzijica. Sada ću zastati na njenom bogatstvu i dat' prioritet Današnjemu danu.

Godine 1971 ušla je u povijest. Svemirsku. Dok se David Scott i James Irwin voze po Mjesecu, Mujo tamo već jaši konja. U Pakistanu počinje građanski rat, u kojem sudjeluju najviše seljaci. Američki koljač , poručnik Calley osuđen zbog pokolja u Mi Laju, u Vijetnamu, dok oni koji su bombardirali Hanoj, umjesto kazne dobili odlikovanje. A na doživotno mjesto predsjednika Jugoslavije„osuđen„ je metalski radnik iz Kumrovca, drug Joža „čudotvorac“ koji je sa jednom svinjskom glavom nahranio mnogobrojnu čeljad. Car Hirohito došao je hitro u posjetu britanskoj kraljici . Bio je to prvi japanski car koji je u posljednje 2000 godina napustio zemlju izlazećeg sunca. I dok se na zemlji sastaju carevi i kraljevi , mnogi sele u carstvo nebesko. Iz glazbe tako zvane „teške kategorije“ napušta nas Igor Stravinski. Iza sebe je ostavio brojne opere, balete i orkestralna djela. Do Igora u nebeskoj kočiji sjedio je sam „kralj“ jazza Louis Armstrong. Pored vrata nalazio se vođa grupe „The Doors“ Jim Morrison, zadužen za otvaranje vrata kada stignu pred nebesku kapiju, jer svi ne idu jednako daleko. Čini se da Morrison ide najdalje, predviđaju do Danteovog Devetog kruga. Na drugoj strani sjedio je King Curtis, američki saksofonist, duša od čovjeka kojemu se neki Newyorški fakini probušili trbuh hladnim oružjem. Konačno do njega se smjestio i popularni roker Gene Vincent, kojemu je također probušen želudac ,ali sa čirom na želucu i obaveznim krvarenjem. Šesto mjesto u toj diližansi ., čekalo je jednog našeg popularnog glazbenika, koji im se pridružio prvog dana najkraćeg mjeseca u godini. Ali još samo par riječi iz svijeta filma. Odmah da se preselimo u Dorothy Chandler Pavillion gdje se održavala ceremonija dodijele Oscara. Najboljim filmom je proglašena „Francuska veza“/ usputno sinoć su nam francuski rukometaši bez veze uzeli mjeru, a u jednom trenutku imali smo im već sašivene kapute; ali, lopta je okrugla, dok ne pukne/. Dakle „Francuska veza“ je imala osam nominacija i bez veze dobila pet Oscara. Po osam nominacija su imali i filmovi „Guslač na krovu“ i „Posljednja kino predstava“/ točno znam koja je to bila u kinu „Slavoniji“ u Novoj Gradiški/ ali manje osvojenih Oscara. Najnesretnija je bila „Marija Stuart“ pet nominacija , bez Oscara,. Najbolju originalnu glazbu je napisao Michel Legrand za film Ljeto '42., dok je najboljim filmskim songom proglašena pjesma „Thema from Shaft“ iz istoimenog filma Isaaca Hayesa. Po zaradi od prodanih kino ulaznica najviše je zaradio film „Fiddler On The Roof“, 38,251'196 dolara. Najbolji film „The French Connection“ bio je na trećem mjestu po zaradi od kino ulaznica sa 26, 315.000 dolara. Dakle u ovakvim okolnostima je tog ponedjeljka 1. Veljače 1971 godine, u Zagrebu umro MILIVOJ KEBLER; Imao je samo 41 godinu ali uspješnu i plodonosnu glazbenu karijeru. Rođen 1930 godine u Zagrebu Milivoj se već kao dječak posvetio notama i violinskom ključu, tako da je nakon srednjeg školovanja upisao Glazbenu Akademiji , uspješno nastavljajući svoj glazbeni put. Bio je skladatelj, uživao je u stvaranju aranžmana , a guštao svirajući glasovir. Bio je i glazbeni urednik radio Zagreba i jedan od utemeljitelja i tajnik udruženja kompozitora „lake“ glazbe /koja „peškaje“teške milijune /Hrvatske i tajnik društva skladatelja Hrvatske. Pisao je sve glazbene oblike i žanrove, od orkestralnih djela preko jazz kompozicija, do opereta i mjuzikla, te filmske glazbe i solo pjesama za glas i glasovir. Široj publici ostao je u pamćenju po popularnim melodijama i šlagerima, koji se nažalost danas rijetko , u ovo vrijeme kada su prevladali neki novi trendovi, čija je kvaliteta uistinu upitna, iako neću govoriti o ukusima slušatelja, jer o njima nema rasprave, rijetko čuju a nekada su to bile jako popularne i pjevane pjesme. Među inim tu su skladbe „Poljevači ulica“, „Naši dani“, „Modri Snovi“. Posebno mu je bila popularna skladba „Djevojčice“ koju je pjevao Duo hani. Zbrajajući sve ono što je iza sebe ostavio Milivoj Kebler, treba reći da to mnogi ne uspiju za cijelo trajanje normalnog života. I nije rijedak slučaj da se susrećemo sa ljudima rano naprave velika dijela kao da predosjećaju da će im životni vijek trajanja biti znatno skraćen. Ali to je već jedna nova tema, o kojoj bi se moglo pisati i raspravljati svakoga dana

Kada je snimljena prva LP i prva singl ploča, postoje različiti pokazatelji i datumi. Godina je jedino sigurna zna se da je to bila 1949. Za dugo-svirajuću ploče „krivac“ je bila Columbia kompanija dok je za singl ploču koja se vrtjela na 45 okretaja u minuti bila odgovorna RCA kompanija, koja je po, nekim izvorima, prvi snimak na toj brzo-okretajnoj ploči izdan upravo na današnji dan 1949 godine. Bio je utorak.

Godine 1883, na današnji dan počinje izgradnja Panamskog kanala, pod vodstvom francuskog inženjera Ferdinanda de Pessepa. Potkupljivanje, korupcija i bankroti/ da li vam je ovo nešto poznato/ Univerzalne kompanije za izgradnju međuoceanskog kanala (1889 godine), izazvale su panamsku aferu u kojoj je Lesseps 1893 godine osuđen / nije imao Francusku vezu/ na pet godina zatvora, no osuda je brzo revidirana / imao je dobrog advokata šamar:.Bila. Radovi su bili prekinuti dvadeset godina. Postupno su nadzor nad zonom preuzele SAD, čijom je financijskom podrškom objekt završen u kolovozu 1914 godine. Panamski kanal , da se zna, dugačak je 81 kilometar i sastoji od više ostava. I povezuje dva oceana.

Na današnji dan 1904 godine , a bio je ponedjeljak, veliki tenor, maloga rasta Enrici caruso snimio je prvu američku ploču „La Donna ' E Mobile“, koju će svakako nadmašiti u milijunskoj nakladi prodana ploča „Vesti La Giubba/ On with The Motley“-„Dvorska Luda“ iz opere „I Pagliacci2. On će postati prva operna zvijezda čiji će glas slušati generacije koje dolaze zahvaljujući čaroliji „Fonografa“-. Osim što je sjajno pjevao , briljantno je crtao i karikature, što se još jednom potvrdilo nepisano pravilo, da tko je nadaren u nečemu, neka traga i za drugim talentima, jer ih sigurno u sebi nosi, samo ih treba otkriti.

Godine 1915, rođen je Stanley Matthews, prvi engleski profesionalni nogometaš koji je dobio titulu Sir. Nogomet je igrao do 1965 godine, punih 50 godina.

A 1901 godine u Cadizu rođen najveći muškarčina Hollywooda, William Clark gable.

A sada evo nekoliko proznih rečenica ispod naslova „Nad Oltarom“ …..“Svilena noć razotkrila njedra, muk odzvanja kroz tamu mjesečevog traka, padaju nevidljive riječi kroz zaboravljeni dan, naslonjen, na kristalni odsjaj opijenosti. Sve je zatvoreno u neuhvaćenom svjetlu mutnih razgovora, u gustom očaju crnog bola, što našim tragom prolazi kroz paučinasto svjetlo dogorjelih svjetiljki. Bez koprene, noćni sati, nestadoše u vrtlogu mjesečine, što poput kandila visi nad Oltarom zadrhtalog plača. S čežnjom, kroz grimizne sjene kao nevidljiva rana polažem blijede ruke na rastočene hridi tišine, na usahnula ramena zvuka, blijedi odraz krvi na usnama, što kriomice kapa na mjesečev glas u hladnom jutru osunčanog dana. Na mahovini usnula čežnja oblačnih godina, skvrčena i umorna lomi se pod rukama mjesečevog daha, kroz jasni beskraj, što skriva lice svoje u rascvjetali sumrak mladosti……“

NESCIT VOX MISSA REVERTI………IZGOVORENA RIJEČ NE MOŽE SE VRATITI , ali se zato može pročitati što se dogodilo na današnji dan. Naravno ovo važi za one koji to žele, koji to mogu, koji to hoće, koje to zanima, koji su željni nekih činjenica manje poznatih, koji…………………….. Oni koji nemaju vremena, neka čitaju po dijelovima, svaki dan pomalo/ kao što je Bobi rezao rep psu svaki dan po centimetar da ga manje boli“/. Neki mogu pročitati kraj , pa ako im bude zanimljivo mogu početi od početka ili nastaviti od kraja….jednom riječju možete kako hoćete ili nećete. To ostavljam vama da odlučite, dok sam ja odlučio da vam zaželim laku noć. Naravno to za mene ne vrijedi, moram još nešto napisati, to mu dođe kao „Zajutrak“. Hvala na pažnji i ugodan vam san.
Doc
Doc
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 223
Location : Nova Gradiška
Registration date : 07.02.2008

http://www.dumicic.com/

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Doc 31.01.10 23:38

01.02.2010. Na Današnji Dan



Evo opet danas naš poznati „Satar“prijeti lijevom rukom da vidimo „Uru“. Puna su mu usta pravde i poštenja, svatko priča o onom, što nema ,a treba. Čak i riječi bira „gnušna laž“ mu mila. Da u sebi ima i malo poštenja skrio bi se negdje kao da ga nema. Vidim mu u očima da nešto ne štima. K(S)anader presaugo, voda mu do grla, sada ne zna kuda , blesavoće lupa. Sa sudom se prijeti, ako je od riječi, al' što je pokaza' , savjest mu je jadna. Ako bude pravde biti će mu muka, neće mu pomoći ni prijatelj Luka. Jer i na tom svecu pravda pali svijeću. Puk se s pravom pita dal' ima nekoga u Visokom Domu kojemu bi pravda nudila slobodu. Manje-više svi su „kumovi“i „doni“, što ko' vrana vrani ne kljucaju oči. I tako će ivo/namjerno malim slovima,veliko je dano samo Bogovima/, koga svatko mrzi, na sudu dokazat da je kriva pravda. Nek mu Bog oprosti za sve mutne radnje, blagoslovi poklone od cestogradnje, nek mu Hypo banka plača advokata.

Medijska je zvijezda naša Niivocelza. Ko od majke rođena savila koljena, tako da su vrata vazda otvorena. Ta čedna ljepota uvijek nekog smota, strateško oružje stavila pod ruke, i sad čeka sama sljedećeg „klokana“. Ima svoje mjere, visoke dometa, pokazuje svima, što to nju zanima. Dočim vidi pogled, ima jasnu sliku, pa je eto tako „malog“ Christijana, ocijenila od prve, kao „toplog brata“. Čim mu je vidjela zjenicu okruglu odmah je shvatila za koju je „bužu“/ dvadeseta strana već citiranog rječnika“/. Nek se sada Roni…pravda kako želi Celza mu je ponudila što ovaj ne želi…pred njim zatvorila svoja prednja vrata, neka nađe „ergelu“ na kojoj će jahat.

I naša je Štikla našla svoga Miška,bliži svom smiraju, našla je muškarca, direktno ,u Raju. Puna su joj usta slatkog soka gusta, spot još ni snimila, sada joj je zima. Na proljeće kažu ide nova snimka, u izvedbi jednog novog konjanika. I dok ovo čitam, uvijek sebe pitam, zašto takve zvijezde u blatu se gnijezde, i zašto zbog jada, ne nađu psihijatra. Što se mene tiče, nije moja briga, al' sve to gledaju naša mila djeca, pa onako čisti pokvare sve misli. Zato nije čudo što je vrijeme ludo. Ne znaš je li ljeto ili cića zima i koliki grudnjak ima Celzijica. Sada ću zastati na njenom bogatstvu i dat' prioritet Današnjemu danu.

Godine 1971 ušla je u povijest. Svemirsku. Dok se David Scott i James Irwin voze po Mjesecu, Mujo tamo već jaši konja. U Pakistanu počinje građanski rat, u kojem sudjeluju najviše seljaci. Američki koljač , poručnik Calley osuđen zbog pokolja u Mi Laju, u Vijetnamu, dok oni koji su bombardirali Hanoj, umjesto kazne dobili odlikovanje. A na doživotno mjesto predsjednika Jugoslavije„osuđen„ je metalski radnik iz Kumrovca, drug Joža „čudotvorac“ koji je sa jednom svinjskom glavom nahranio mnogobrojnu čeljad. Car Hirohito došao je hitro u posjetu britanskoj kraljici . Bio je to prvi japanski car koji je u posljednje 2000 godina napustio zemlju izlazećeg sunca. I dok se na zemlji sastaju carevi i kraljevi , mnogi sele u carstvo nebesko. Iz glazbe tako zvane „teške kategorije“ napušta nas Igor Stravinski. Iza sebe je ostavio brojne opere, balete i orkestralna djela. Do Igora u nebeskoj kočiji sjedio je sam „kralj“ jazza Louis Armstrong. Pored vrata nalazio se vođa grupe „The Doors“ Jim Morrison, zadužen za otvaranje vrata kada stignu pred nebesku kapiju, jer svi ne idu jednako daleko. Čini se da Morrison ide najdalje, predviđaju do Danteovog Devetog kruga. Na drugoj strani sjedio je King Curtis, američki saksofonist, duša od čovjeka kojemu se neki Newyorški fakini probušili trbuh hladnim oružjem. Konačno do njega se smjestio i popularni roker Gene Vincent, kojemu je također probušen želudac ,ali sa čirom na želucu i obaveznim krvarenjem. Šesto mjesto u toj diližansi ., čekalo je jednog našeg popularnog glazbenika, koji im se pridružio prvog dana najkraćeg mjeseca u godini. Ali još samo par riječi iz svijeta filma. Odmah da se preselimo u Dorothy Chandler Pavillion gdje se održavala ceremonija dodijele Oscara. Najboljim filmom je proglašena „Francuska veza“/ usputno sinoć su nam francuski rukometaši bez veze uzeli mjeru, a u jednom trenutku imali smo im već sašivene kapute; ali, lopta je okrugla, dok ne pukne/. Dakle „Francuska veza“ je imala osam nominacija i bez veze dobila pet Oscara. Po osam nominacija su imali i filmovi „Guslač na krovu“ i „Posljednja kino predstava“/ točno znam koja je to bila u kinu „Slavoniji“ u Novoj Gradiški/ ali manje osvojenih Oscara. Najnesretnija je bila „Marija Stuart“ pet nominacija , bez Oscara,. Najbolju originalnu glazbu je napisao Michel Legrand za film Ljeto '42., dok je najboljim filmskim songom proglašena pjesma „Thema from Shaft“ iz istoimenog filma Isaaca Hayesa. Po zaradi od prodanih kino ulaznica najviše je zaradio film „Fiddler On The Roof“, 38,251'196 dolara. Najbolji film „The French Connection“ bio je na trećem mjestu po zaradi od kino ulaznica sa 26, 315.000 dolara. Dakle u ovakvim okolnostima je tog ponedjeljka 1. Veljače 1971 godine, u Zagrebu umro MILIVOJ KEBLER; Imao je samo 41 godinu ali uspješnu i plodonosnu glazbenu karijeru. Rođen 1930 godine u Zagrebu Milivoj se već kao dječak posvetio notama i violinskom ključu, tako da je nakon srednjeg školovanja upisao Glazbenu Akademiji , uspješno nastavljajući svoj glazbeni put. Bio je skladatelj, uživao je u stvaranju aranžmana , a guštao svirajući glasovir. Bio je i glazbeni urednik radio Zagreba i jedan od utemeljitelja i tajnik udruženja kompozitora „lake“ glazbe /koja „peškaje“teške milijune /Hrvatske i tajnik društva skladatelja Hrvatske. Pisao je sve glazbene oblike i žanrove, od orkestralnih djela preko jazz kompozicija, do opereta i mjuzikla, te filmske glazbe i solo pjesama za glas i glasovir. Široj publici ostao je u pamćenju po popularnim melodijama i šlagerima, koji se nažalost danas rijetko , u ovo vrijeme kada su prevladali neki novi trendovi, čija je kvaliteta uistinu upitna, iako neću govoriti o ukusima slušatelja, jer o njima nema rasprave, rijetko čuju a nekada su to bile jako popularne i pjevane pjesme. Među inim tu su skladbe „Poljevači ulica“, „Naši dani“, „Modri Snovi“. Posebno mu je bila popularna skladba „Djevojčice“ koju je pjevao Duo hani. Zbrajajući sve ono što je iza sebe ostavio Milivoj Kebler, treba reći da to mnogi ne uspiju za cijelo trajanje normalnog života. I nije rijedak slučaj da se susrećemo sa ljudima rano naprave velika dijela kao da predosjećaju da će im životni vijek trajanja biti znatno skraćen. Ali to je već jedna nova tema, o kojoj bi se moglo pisati i raspravljati svakoga dana

Kada je snimljena prva LP i prva singl ploča, postoje različiti pokazatelji i datumi. Godina je jedino sigurna zna se da je to bila 1949. Za dugo-svirajuću ploče „krivac“ je bila Columbia kompanija dok je za singl ploču koja se vrtjela na 45 okretaja u minuti bila odgovorna RCA kompanija, koja je po, nekim izvorima, prvi snimak na toj brzo-okretajnoj ploči izdan upravo na današnji dan 1949 godine. Bio je utorak.

Godine 1883, na današnji dan počinje izgradnja Panamskog kanala, pod vodstvom francuskog inženjera Ferdinanda de Pessepa. Potkupljivanje, korupcija i bankroti/ da li vam je ovo nešto poznato/ Univerzalne kompanije za izgradnju međuoceanskog kanala (1889 godine), izazvale su panamsku aferu u kojoj je Lesseps 1893 godine osuđen / nije imao Francusku vezu/ na pet godina zatvora, no osuda je brzo revidirana / imao je dobrog advokata šamar:.Bila. Radovi su bili prekinuti dvadeset godina. Postupno su nadzor nad zonom preuzele SAD, čijom je financijskom podrškom objekt završen u kolovozu 1914 godine. Panamski kanal , da se zna, dugačak je 81 kilometar i sastoji od više ostava. I povezuje dva oceana.

Na današnji dan 1904 godine , a bio je ponedjeljak, veliki tenor, maloga rasta Enrici caruso snimio je prvu američku ploču „La Donna ' E Mobile“, koju će svakako nadmašiti u milijunskoj nakladi prodana ploča „Vesti La Giubba/ On with The Motley“-„Dvorska Luda“ iz opere „I Pagliacci2. On će postati prva operna zvijezda čiji će glas slušati generacije koje dolaze zahvaljujući čaroliji „Fonografa“-. Osim što je sjajno pjevao , briljantno je crtao i karikature, što se još jednom potvrdilo nepisano pravilo, da tko je nadaren u nečemu, neka traga i za drugim talentima, jer ih sigurno u sebi nosi, samo ih treba otkriti.

Godine 1915, rođen je Stanley Matthews, prvi engleski profesionalni nogometaš koji je dobio titulu Sir. Nogomet je igrao do 1965 godine, punih 50 godina.

A 1901 godine u Cadizu rođen najveći muškarčina Hollywooda, William Clark gable.

A sada evo nekoliko proznih rečenica ispod naslova „Nad Oltarom“ …..“Svilena noć razotkrila njedra, muk odzvanja kroz tamu mjesečevog traka, padaju nevidljive riječi kroz zaboravljeni dan, naslonjen, na kristalni odsjaj opijenosti. Sve je zatvoreno u neuhvaćenom svjetlu mutnih razgovora, u gustom očaju crnog bola, što našim tragom prolazi kroz paučinasto svjetlo dogorjelih svjetiljki. Bez koprene, noćni sati, nestadoše u vrtlogu mjesečine, što poput kandila visi nad Oltarom zadrhtalog plača. S čežnjom, kroz grimizne sjene kao nevidljiva rana polažem blijede ruke na rastočene hridi tišine, na usahnula ramena zvuka, blijedi odraz krvi na usnama, što kriomice kapa na mjesečev glas u hladnom jutru osunčanog dana. Na mahovini usnula čežnja oblačnih godina, skvrčena i umorna lomi se pod rukama mjesečevog daha, kroz jasni beskraj, što skriva lice svoje u rascvjetali sumrak mladosti……“

NESCIT VOX MISSA REVERTI………IZGOVORENA RIJEČ NE MOŽE SE VRATITI , ali se zato može pročitati što se dogodilo na današnji dan. Naravno ovo važi za one koji to žele, koji to mogu, koji to hoće, koje to zanima, koji su željni nekih činjenica manje poznatih, koji…………………….. Oni koji nemaju vremena, neka čitaju po dijelovima, svaki dan pomalo/ kao što je Bobi rezao rep psu svaki dan po centimetar da ga manje boli“/. Neki mogu pročitati kraj , pa ako im bude zanimljivo mogu početi od početka ili nastaviti od kraja….jednom riječju možete kako hoćete ili nećete. To ostavljam vama da odlučite, dok sam ja odlučio da vam zaželim laku noć. Naravno to za mene ne vrijedi, moram još nešto napisati, to mu dođe kao „Zajutrak“. Hvala na pažnji i ugodan vam san.
Doc
Doc
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 223
Location : Nova Gradiška
Registration date : 07.02.2008

http://www.dumicic.com/

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Blue Shadow 01.02.10 6:06

Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Feniks 01.02.10 15:24

Nadam se da nije OT!
A 1901 godine u Cadizu rođen
najveći muškarčina Hollywooda, William Clark gable.




Godine 1915, rođen je Stanley
Matthews, prvi engleski profesionalni nogometaš koji je dobio titulu
Sir. Nogomet je igrao do 1965 godine, punih 50 godina.


Na današnji dan - Page 7 Stanley%20Matthews
Feniks
Feniks
Stalni član
Stalni član

Female
Broj postova : 81
Location : Neverland
Registration date : 07.10.2009

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Doc 01.02.10 23:08

02.02.2010. Na Današnji Dan



Svatko ima poneki dan koji se dogodi na današnji dan. I svatko ima svoj nemir, utkan u riječi napisane ,koje se više ne mogu izbrisati. Eto, danas , ni moje riječi ne žele, da kao zvijezde razdane mrklu noć, i skrivaju se u nevidljivim pukotinama ruševina jednoga sna. Današnji dan će biti kratak. Imati će sve što treba, osim duše. A bez nje i tijelo je mlohavo, a graktanje gavranova čini se kao najljepša melodija oproštaja. I ponovo sve Istine života preliju se, poput bisera, preko blijedog raskomadanog dana, što prolazi a nikada neće proći. I niz hladno lica Trajanja spuznuše na dlan posljednje dvije suze Prolaznosti Ili Konačnosti?…

Te 1974 ,46 Oskarove godine, u Dorothy Chandler Pavilionu u Los Angelesu, u sedam sati navečer, dijelila su se priznanja za najveće filmske dosege za 1973 godinu. Najviše nominacija- deset i najviše osvojenih Oscara –sedam osvojio je film „Žalac“ redatelja Georgea Roya Hilla. Dest nominacija je imao i film „Istjerivač đavola“ ali je uspio istjerati samo dva pozlaćena „vražića“. Treći po broju nominacija bio je film „Djevojka koju sam volio“ sa šest nominacija i dva ostvarena pozlaćena kipića. Oba dva su dospjela u ruke Marvin Hamlischa: jedan je dobio u kategoriji originalne filmske glazbe, a drugi u kategoriji najboljeg filmskog songa „The Way We Were“- „Takvi smo bili“. Za filmski song Oscara su dobili i Alan Bergman & Marilyn Bergman kao pisci stihova. U filmu su nastupali Barbra Streisand i Robert Redford , a pjesma se našla i na američkoj popularnoj top pjestvici na koju se prvi puta popela 24 studenog 1973 godine , da bi se 2. Veljače 1974 godine, dakle , upravo na današnji dan našla na prvoj poziciji na kojoj se zadržala tri tjedna. Ploča je prodana u preko dva milijuna kopija po cijeni od četiri dolara. Pjesma je osvojila i druga priznanja: tako je osvojila Grammy nagradu u kategoriji pjesma godine, uvedena je u Dvoranu Slavnih Grammya, našla se je i na 298 poziciji RIAA ljestvice. Po zaradi od kino ulaznica film se našao na petoj poziciji i za Columbia kompaniju utržio 22,457.000 dolara. Usputno da napomenem da je najviše zaradio „The Exorcist“, koji je za Warner Bros. kompaniju zaradio od prodanih kino ulaznica 89, 000.000dolara.

Inače te 1973 godine najuspješnija pjesma je bila „Killing Me Softly With His Song“, koja se 24 veljače te godine popela na prvu poziciju američke popularne ljestvice i na toj poziciji zadržala pet tjedana , a izvodila ju je Roberta Flack. Naravno da je i ta pjesma prodana u preko milijun kopija.

Uspješna je bila i pjesma „My Love“ u izvedbi Carly Simon, koja se na prvu poziciju top ljestvice u Americi popela 2 lipnja i zadržala na prvom mjestu četiri tjedna.

A na današnji dan 1927 godine rođen je američki tenor saksofonist Stan Getz , stvarno imena Stanley Gayetzsky. Karijeru je počeo u sastavu Jack Teagardena , Stan Kentona, Benny Goodmana i Jimmy Dorseya, a za njega je Goodman rekao da je najbolji tenor saksofonist svih vremena. A kada to kaže „Kralj swinga“ onda ima određenu težinu. Kasnije je imao svoj vlastiti trio. Zajedno sa gitaristom Charlie Byrdom imao je veliki hit „Desafinado“ s kojim se 1962 godine u rujnu popeo na 15-tu poziciju američke popularne ljestvice a u studenome na 11 mjesto u britaniji. Poznata mu je i skladba „The Girl From Ipanema“ u duetu sa pjevačicom Astrud Gilberto sa kojom su se popeli 1964 godine u lipnju na petu poziciju američke popularne ljestvice i na 29 mjesto u Britaniji. Umro je 6 lipnja 1991. Godine.

I evo kratkog saopćenja iz one rubrike u novinama koje obavještavaju poznanike i prijatelje, a i šire da je dotični preselio na drugi svijet To se dogodilo na današnji dan britanskom basisti iz grupe Seks Pistols. Sid Viciousu , rođenom 10 svibnja 1957 godine, zbog predoziranja opojne droge.

Godine 1996, na današnji datum umro je po mnogima jedan od najvećih zabavljača i plesača prošlog stoljeća Gene Kelly, kojega se mnogi sjećaju iz nezaboravnog filma „Ples na kiši“.O njemu bi se mogla napisati malo dulja priča.

Godine 1913, a bila je nedjelja , na današnji datum, otvorena je najveća željeznička stanica na svijetu „Grand Central Station“ u new Yorku.

Na današnji dan 1957 godine, iako se još službeno nije rastala od supruga Michaela Wildinga, tridesetčetrogodišnja Elizabeth Taylor udala se za 25 godina starijeg Mikea Todda u meksičkom seocu Pertou Marquezu, čime su izbjegnute legalne komplikacije na koje bi zaljubljenici naišli u SAD-a. Tedd je upoznao Elizabeth nekoliko mjeseci ranije na snimanju filma „Put oko svijeta za 80 dana“ i osvojio je njezino srce kada joj je darovao prsten vrijedan 30.000 dolara. Jedan od malobrojnijih gostiju na svadbi bio je i Eddie Fisher , koji će nakon Toddove pogibelji u zrakoplovnoj nesreći 1958 godine postati novi Elizabethin suprug.

Sud u Bologni je na današni datum 1973 godine skinuo zabranu prikazivanja filma „Posljednji Tango u Parizu“ i oslobodio redatelja Bernarda Bertoluccija, glumce marlona Branda i Mariu Schneider , te još nekoliko tvoraca filma od optužbe za „Opscenost“. Sudski proces počeo je 15 prosinca 1972 godine. Film je bio zaplijenjen. Dvadeset godina kasnije, točnije 1992 godine utvrđeno je kako je taj film u Italiji zaradio najviše novaca. Još jednom se potvrdila poznata uzrečica , da je zabranjeno voće najslađe./ mljac- mljac/.

Bio sam u dilemi da li nastaviti jučer započetu pjesmu u prozi pod naslovom „Nad Oltarom“. A onda sam poslušao unutarnji glas“……Na dlanu gledam staze tvoje zapletene u gustu maglu ostavljene šutnje, u naručju zore, što je vjetar raznosi po kamenim spomenicima izvezenim bršljanom i prekritim žutim listopadnim lišćem…U sjeni rasplamsanog vrijesa, vidim sanjarske, meke latice tvojih usana rasijane po nedočekanosti moga pustog čeznuća. U mraku naslonjena na hladne ruke mramora, omamljena mirisom nebeskog svijetla , na vjetru drhtiš u osami mrtvog cvijeća, tražeći beskraj, bespomoćna da ukapaš svoju samoću pod tišinu nejasnog glasa, iščezlog u pustoj praznini mračnog nedogleda…I noć je razlistala ponoćne sate…kapa kiša pocrnjele samotne neizbježnosti…Slučajno i uvijek“.

CERTA AMITTIMUS , DUM INCERTA PETIMUS….
Doc
Doc
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 223
Location : Nova Gradiška
Registration date : 07.02.2008

http://www.dumicic.com/

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Feniks 02.02.10 17:19

Godine
1996, na današnji datum umro je po mnogima jedan od najvećih zabavljača
i plesača prošlog stoljeća Gene Kelly, kojega se mnogi sjećaju iz
nezaboravnog filma „Ples na kiši“.O njemu bi se mogla napisati malo
dulja priča.

Na današnji dan - Page 7 20053
Feniks
Feniks
Stalni član
Stalni član

Female
Broj postova : 81
Location : Neverland
Registration date : 07.10.2009

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Feniks 02.02.10 17:20

Feniks
Feniks
Stalni član
Stalni član

Female
Broj postova : 81
Location : Neverland
Registration date : 07.10.2009

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Blue Shadow 02.02.10 19:30



Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Doc 02.02.10 23:12

03.01.2010. Na Današnji Dan



Današnji dan 3. Veljače, mnogi ljubitelji rock glazbe smatraju najcrnjim danom u povijesti rock & rolla. Toga dana u avionskoj nesreći poginule su tri popularne rock zvijezde iz pedesetih godina, čija popularnost , ni danas u prvoj dekadi dvadeset i prvoga stoljeća , gotovo da nije ni za nijansu izbljedila. Većina vas, ponaosob zaljubljenici rocka iz pedesetih godina sigurno su se sjetili da se radi o Buddy HJollyju, Big Bopperu i Ritchie Valensu. Dogodilo se to u utorak tog trećeg dana mjeseca veljače 1959 godine, negdje oko jedan sat iza ponoći,kada je pilot Dwyer zrakoplovne kompanije Roger Peterson, doveo na uzletnu pistu svoj mali avion za četiri putnika. ideja da se unajmi avion bila je Buddy Hollya, kojemu se zamjerilo „drndanje“ u autobusu, koji ih je vozio na turneji poznatoj kao „Winter dance party“, kojemu se u međuvremenu pokvarilo i grijanje. Upravo su završili koncert u Clear Lakeu. Sljedeći ugovoreni koncert bio je zakazan u Moorheadu, a oni su željeli da ih mali čarter avion prebaci u veću zrakoplovnu luku u Fragu, a odatle bi lakše i ugodnije stigli n koncert. Mjesto u avionu za 36 dolara po putniku, najprije su rezervirali Buddy Holly. Tommy Allsud- Hollyjev gitarista i basist Waylon Jennings. No Ritchie Valenc, bacajući novčić „Pismo-Glava“ pobijedio Tommya Allsuda i dobio mjesto u avionu, Jennings je potom ustupio svoje mjesto Big Bopperu. I tako izbjegao smrt. Napolju je bila snježna vijavica , vrlo slaba vidljivost, no pilot aviona ipak se odlučio da uzleti. Bila je to loša prosudba i kobna odluka. Samo minutu nakon uzleta avion se srušio u polje kukuruza , osam milja sjeverno-zapadno od uzletišta u blizini Mason Cytia, Savazna Američka država Iowa. Sva četiri putnika su na mjestu ostala mrtva, tri od njih su postali besmrtni i prave legende, a četvrti pilot aviona Roger Peterson u vječnu tišinu i zaborav. Vlasnik posjeda Jim Dwyer otkrio je ostatke aviona i mrtva tijela na mjestu pada točno u 09. 35 sati. Obaviještena je policija, a vijest o tragediji se poput misli proširila Amerikom.. Na svim radio postajama mogle su se čuti pjesme , sada već pokojnih pjevača, koje su odjednom postale tražene, pravi hitovi, prodavši se u milijunskim nakladama a o njima su snimljenu i filmovi Bili su pravi rokeri. Živjeli su i umrli prema rokerskim pravilima, pravilima mladih buntovnika bez razloga“ Živi brzo i umri mlad“. Napominjem da je 3 veljače 1959 godine američki pjevač Don McLean u svome hitu „American Pai“ iz 1971 godine, bez rezerve nazvao „dan kada je umrla glazba“, Možda je malo pretjerao, ali svatko ima pravo na svoje mišljenje. A onda dolazi ono, što se u životu zove bešćutnost i nehumanizam. Turneja nije prekinuta. Odmah su pozb+vani novi pjevači. Bili su to Bobby Vee, Jimmie Clanton i Frankie Avalon. I život je potekao dalje, kao da se ništa nije dogodilo. Evo i nnajpopualrnijih hitova svakoga od njih. Za Buddy Hollya to je bila pjesma „Taht'll Be The Day“, koja se pojavila na američkoj popularnoj ljestvici 12 kolovoza 1957 godine , popela se na prvu poziciju i na tom mjestu ostala thedan dana. Ploča je prodana u preko milijun kopija po cijeni od 60 dolara.Buddy je uveden u Dvoranu Slavnih R&R 1986 godine a 1997 godine dobio je Grammy nagradu za životno dijelo. Godine 1978 snimljen je film „The Buddy Holly Story“ Najveći hit Big Boppera bila je skladba „Chantilly Lace“ koja se na američkoj popularnoj ljestvici pojavila prvi put 4 kolovoza 1958 godine i na kraju došla do šeste pozicije. Ploča je prodana u preko milijun kopija po cijeni od 25 dolara. Treći i najmlađi od njih imao je veliki hit sa pjesmo „Donna“ s kojom se 24 studenog 1958 godine pojavio prvi put na američkoj popularnoj ljestvici da bi se 23 veljače 1959 godine našao na drugoj poziciji i na tom se mjestu zadržao dva tjedna. Ploča je prodana u milijun primjeraka po cijeni od 40 dolara. Godine 1987 kako vam je poznato snimljen je film La Bamba temeljen na priči njegovog života . Godine 20012 uveden je u Dvoranu slavnih Rock & Rolla.

Na današnji dan 1947 godine , rođena je američka pjevačica i skladateljica Melanie Safka. Na američkoj popularnoj ljestvici imala je devet pjesama, najuspješnija joj je bila skladba „Brand New Key“ s kojim se pojavila prvi put na američkoj pop ljestvici 30 listopada 1971 godine i na kraju dospjela na prvu poziciju u trajanju od tri tjedna. Ploča s tom pjesmom se prodavala po cijeni od 6 dolara.

A na današnji dan 1967 godine britanski producent Joe Meek koji je bio producent poznate grupe The Tornadosi, ali i drugih skupina ubio se iz pištolja na godišnjicu smrti svog idola buddy hollya.

Godine 1979, na današnji datum na prvoj poziciji britanske popularne ljestvice osvanulo je „Srce od Stakla“. „Heart Of Glass“ u izvedbi sastava Blondie , i na tom se mjestu zadržaločetirit jedna , a potom se rasulo.

Godine 1809 , na današnji dan rođen Felix Mandelsson , njemački skladatelj, pijanist i dirigent.

Godine 1921, u četvrtak, održana Američka premijera prvog cjelovečernjeg filma Charlie Chaplina „The Kid“- „Mališan“ kojeg je glumio mali Jackie Coogan. Završetak tog filma poklapa se sa brakorazvodnom parnicom i Chaplin je bio prinuđen da pobjegne u državu Utah, da mu ženini advokati ne bi oduzeli negative upravo snimljenog filma a na račun alimentacije. Kampanja protiv njega se stišala tek nakon ogromnog uspjeha filma.

A o uspješnosti mojih stihova u prozi mogu govoriti samo oni koji ih čitaju i oni koji stručnim okom analiziraju. No bez obzira na sve evo nove prozne pjesme pod naslovom „Ponor Bezglasnosti“….“ Noć omotana vlastitom sjenom, duboko zaronila u glasnu šutnju, prekrivenu srebrenim velom nijemosti, traži izgubljene , samotne, nedirnute trenutke neočekivanosti. Zamišljen u roju raspršenih riječi, klečim na izvoru Tvoje neostvarene sudbine, širim ruke ka nepomičnosti izgovorenih riječi, nedočekanih u samo jednom pokušaju nebeskog tkanja, razmotanog na slomljenim grudima nedokučivosti…Jasni znaci skrivenosti,izgubljeni iza spuštenih kapaka grijeha, traže u ravnodušnosti nicanje prve riječi omotane oko zlatnog kruga trajanja………“

GRATIA GRATIAM PARIT….
Doc
Doc
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 223
Location : Nova Gradiška
Registration date : 07.02.2008

http://www.dumicic.com/

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Blue Shadow 03.02.10 20:33









Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Doc 03.02.10 23:10

04.02.2010. Na Današnji Dan



Kada je u srijedu 4. Veljače , dakle upravo na današnji datum 1987 godine, u svojoj luksuznoj vili u Palm Springsu, u 68-oj godini života umro popularni američki pijanist, dobro nam poznat po svojoj izvedbi pjesme „September Song“, s kojom se u svibnju 1952 godine dokopao 27-og mjesta američke popularne top ljestvice , službeni liječnički izvještaj je bio, da je dotični majstor crno- bijelih tipki umro od tumora na mozgu. Kažem službeni. Neslužbeno se znalo da taj majstor bijelih tipki glasovira već duže vremena ima crnu prognozu, koja se konačno ostvarila te srijede 4. veljače . A prava, osnovna i glavna bolest tog 68-godišnjaka poznatog pod jednostavnim imenom LIBERACE , bila je „kuga“ dvadesetog stoljeća. A malo tko ne zna što je to. AIDS, a o njoj je riječ kao uzroku, koji je pokosio poznatog pijanistu i tako odnijela još jednu poznatu osobu iz svijeta show businessa i svjetlećih pozornica, na kojima se iza nasmijanih, vedrih lica njene djece, često kriju duboke ljudske drame i život pun sivila i tame. Liberace, pravim imenom Wladziu Valentino Liberace, rođen je 16 svibnja 1919 godine u Winsconsinu i bio je plod ljubavi poljsko-talijanske veze. Mladi Valentino je već od početka života bio predodređen za glazbenika, jer je i otac Salvatore svirao francuski rog u Simfonijskom orkestru. Već sa sedam godina, kao čudo od djeteta upisuje se na glazbeni koledž, sa jedanaest već svira kao vodeća zvijezda u Simfonijskom orkestru. U vrijeme Drugog svjetskog rata zabavlja, svira i pjeva u plesnim klubovima. Potpisuje ugovor, najprije za Decca kompaniju, a potom Columbia diskografskom kućom, gdje pod budnim okom Mitch Millera snima svoju najpoznatiju pjesmu „September Song, koja inače dolazi iz Broadwayskog mjuzikla „Knickerbocher Holiday“. Potom se bacio na obradu i sviranje filmskih tema, ali usputno svira i teme iz klasične glazbe. Liberace je imao i svoj vlastiti TV shaw program, a pojavio se i na velikom filmskom platnu. Bio je veliki gurman, volio je dobro jesti, pa je usputno i napisao i izdao jednu kuharicu. Godine 1956, prelazi u Britaniju, gdje uspješno nastupa i sa vokalnom izvedbom :“I Don't Care“ s kojom dospijeva na Top 30 britanske top ljestvice. U privatnom životu izgled nije sve štimalo, pa je kolumnist novina „ Daily Mirrora“ , napisao članak, koji je aludirao na seksualnu stranu života Liberacea. A ona je bila prilično tamna i vodila ga nezaustavljivo prema 4 veljače 1987 godine. I prema toj crnoj srijedi, za Liberacea i posljednjoj. Na američkoj popularnoj ljestvici imao je šest pjesama, od toga dvije na 21 mjestu/ najvišem od svih pjesama /. Jedna se zvala „The Story Of Three Loves/Rachmaninoff: Rhapsody On A Theme Of Paganini/, s kojom se pojavio na američkom popularnoj ljestvici 24 listopada 1953, na 21-oj poziciji, a druga se zvala „Christmas Melody“ koja je dospjela 26 prosinca 1953 godine, na kojoj su se nalazile najpopularnije tene kao „White Christmas“; Jingle bells“, „Silent Night! I druge. Neću nabrajati I ovako je rečeno dosta- malo. Ali ovo nije njegova cijela biografija.

Na današnji dan i ljubitelji bluesa ostali su bez svoga pravog bluesmana, kojeg mnogi smatraju ocem modernog bluesa- LOUIS JORDANOM, američkim pjevačem, klarinetistom, saksofonistom i skladateljem. Počeo je sa Louis Armstrongom, potom osniva vlastiti sastav, a od 1942 godine javlja se i na filmskom ekranu. Na američkoj popularnoj ljestvici je imao 19 hitova, jednu pjesmu na prvoj poziciji, a četiri je ploče prodao u zlatnoj nakladi. Najpopularnija pjesma se zvala „G.I. Jive“ s kojom se 6 svibnja 1944 godine našao na popularnoj ljestvici , u konačnici i na prvoj poziciji u trajanju od dva tjedna. Pjesma je prodana u preko milijun kopija. Iste godine pjesma se popela i na 11-tu poziciju popularne ljestvice ali u izvedbi Johnny Mercera.

U petak, na današnji dan, 4. veljače 1983 godine u svojoj 33-oj godini života umrla je KAREN CARPENTER,velika zvijezda pop glazbe, koja je obećavala još puno toga na glazbenom polju. Nastupala je sa bratom Richardom , a svoj dvojac su nazvali, Carpenters. Imali su na popularnoj američkoj ljestvici 29 hitova, najpopularniji je bio naslov“(They LongTo Be) Close To You“, prva pozicija američke popularne ljestvice 1970 godine, u trajanju od četiri tjedna, šest tjedana na AC ljestvici slušatelja. Ploča je prodana u zlatnoj nakladi po cijeni od 6 dolara. Umrla je zbog anorexie. Nikada se neće doznati zbog koga ili čega je Karen prestala jesti.

Na popularnoj britanskoj top ljestvici, na današnji dan 4. Veljače /po drugi put/ se našla pjesma „Mambo Italiano“ u izvedbi onda popularne zvijezde Rosemary Clooney. Pjesma se nalazila na prvoj poziciji dva tjedna.

Godine 1984 , na današnji dan, na američkoj popularnoj ljestvici na prvoj poziciji pojavila se pjesma „Karma Chameleon“ u izvedbi skupine Culture Club, i na toj je poziciji ostala tri tjedna.

Na današnji dan 1901 godine, filmske kamere bile su na londonskim ulicama i bilježile posljednji ispraćaj kraljice Viktorie. Na stanici Viktoria , kralj Edward VII. na trenutak je zaustavio konja kako bi se moglo bolje snimiti. Međutim , bučni rad kamere ometao je svečanu tišinu pa je snimatelj i redatelj Cecil Hepworth priznao , kako mu je bilo toliko neugodno da je poželio da zemlja proguta i njega i kameru. Događa se to i danas, kada čovjek poželi, da ga naprosto nema.

Na današnji dan 1902 rođen je američki pilot Charles Lindberg, prvi čovjek koji je sam preletio preko Atlantika. Poletio je 20 svibnja 1927 godine svojim jednokrilcem Duh St. Louisa. Trideset i tri sata potom sletio je na pariški aerodrom Le Bourget. Time je osvojio i nagradu od 25.000 dolara. Što bi se ono reklo“nadnica za strah“.

Na današnji dan 1912 veliki val hladnoće zahvatio je britansko otočje. Živa u termometru spustila se na „sibirskih“ -35 stupnjeva po Farhajtu/ koliko bi to bilo u nives celzijusima, sami izračunajte, možda i +35?/

Da se Nijemci ne šale, najočitije je pokazao njemački ambasador, na današnji dan 1937 godine Von Ribbentrop, koji je za vrijeme posjeta Britaniji kralja pozdravio nacističkim pozdravom. Naravno da to još nitko nije ozbiljno prihvaćao, inače se mogla izbjeći najveća katastrofa u povijesti ljudske civilizacije Drugo svjetski rat.

No, ja uistinu ne mogu izbjeći nastavak pjesme u prozi pod naslovom „Ponor bezglasnosti“….Sviće nad razlistanim ranama moga krvavog sna, utonulog u mračne poglede ugašene svjetlosti, probuđenog nevinim šapatom jutarnjeg lahora, zaogrnutog neodbrojanim satima iskidanog vremena, na oštrim zubima sivog kamena, što u pukotinama čuva sve tajne jasno vidljive samo nama. U mramornom bljesku šapata, jesen obučena u svilenu, usnulu noć, pokazuje svoje lice prekriveno zastorom ponoćne tišine, val mjesečine prelio se nečujno preko glasnih doziva gluhog doba………..“

SIMPLEX SIGILLUM VERI….I tako dođe i prođe još jedan dan. Jedna srijeda predala sve zapise vjetru , što ih raznese po nevidljivim i nečujnim daljinama nedolaženja…ako vam se čita a nemate volje , ostavite za onda, kada dobijete volju a ne budete imali što čitati…U miru čekajte Somnusa i …SI VIS AMARI, AMA!
Doc
Doc
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 223
Location : Nova Gradiška
Registration date : 07.02.2008

http://www.dumicic.com/

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Blue Shadow 04.02.10 13:32









Blue Shadow
Blue Shadow
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 1236
Location : Nova Gradiška
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Doc 04.02.10 23:09

05.02.2010. Na Današnji Dan



Godina je 1955. Nalazimo se u RKO Pantages Theateru u Los Angelesu na 28 dodijeli Oscara. Akademija posthumno nominirala Jamesa Deana u kategoriji najboljeg glumca ali ga nije imala hrabrosti nagraditi. Valjda se bojala da će doći na dodjelu nagrade. Umjesto njega Oscara je dobio jedan zaljubljeni mesar iz filma“Marty“, koji je imao osam nominacija a osvojio četiri Oscara. Osam nominacija je imao i film „Tetovirana Ruža“ u kojem su igrali Burt Lanchester i Anna Magnani u čijim se rukama našao mali pozlaćeni“bezobraznik dugačak 33, 5 centimetara. Domaće dive su joj bile jako zavidne. Loše je prošao film „Džungla na školskoj ploči“, film koji ću kasnije spomenuti , koji je otvorio vrata rock & rollu. Film je imao četiri nominacije i ostao bez Oscara, što se dogodilo i filmu „Momci i Djevojke“. Čini se da se te godine članovi Akademije nisu puno brinuli za mlade. Najbolji filmski song je došao iz filma“Ljubav je sjajna stvar“/ ako je obostrana/ i ima isti naslov. Glazbu je napisao Sammy Fain, a stihove Paul Francis Webster. Najveću zaradu od prodanih kino ulaznica ostvario je jedan „neozbiljni film“. Bio je to crtani film „Lady and the Tramp“ ili što bi naš čovjek rekao „Dama i Skitnica“. Tako je to u životu , „dame“ obično padaju na „frajere“, a poslije kako im bude. Film je za Walt Disney Produkciju zaradio 40, 249'000 dolara. Ni jedan film od onih koji su dobili najprestižnije Oscare nije bio ni među prvih pet po gledanosti, i zaradi od prodanih kino ulaznica. Iako su film“Marty“ kažu gledali svi mesari u SAD-a. „Anđeli“ oštre sjekire i tupoga noža/ što se smijete./

U godini 1955. novi glazbeni val nazvan „Rock & Roll“ već se toliko razbuktao, da ga više ni jedna vatrogasna brigada, koje su slane od strane gasitelja, a to su bile sve uglavnom konzervativne snage, nije mogla ugasiti. Opasnost je zaprijetila mnogim dotadašnjim pjevačkim zvijezdama i grupama, pogotovo onima koje nisu imale smisla ni sluha za nove promjene i koji su se teško adaptirali na novi zvuk. No, još te 1955 godine na američkim top ljestvicama,bilo je dosta pjesama iz onog nostalgičnog vremena, koje su izvodili pjevači ili grupe „fosila“ ili kako mladi vole reći „Old Timersa“. Oni umjereniji i realniji „mladunci“, koji su prihvatili novi zvuk i stil ,nisu izgubili smisao ni za ono , što je prošlo ili bilo na zalazu, a zvučalo je lijepo i dopadljivo. U njima su mnogi pjevači „stare“ garde vidjeli svoju šansu i budućnost. Jer kada bi pojava novog, posve uništila ono staro, čovjek ne bi imao svoje povijesti. Niti sjećanja. A bez toga život bi bio neizmjerno dosadan i prazan. I srce kameno. A baš o kamenim srcima pjevale su te 1955 godine i tri lijepe sestre, udružene u trolist koji su nazvale–FONTANA SISTERS. Upravo na današnji dan 5. Veljače te 1955 godine, pjesma u njihovoj izvedbi pod naslovom „Hearts Of Stone“ zauzela je prvo mjesto na američkoj popularnoj top ljestvici Vrućih 100 i na njoj ostala tri tjedna. Pjesma se inače prvi puta popela na ljestvicu 11 prosinca 1954 godine ,da bi se na današnji datum 1955 smjestila na najviše mjesto . Pjesma je ubrzo prodana u preko milijun kopija i time dobila prestižni status „Zlatne „ ploče, a prodavala se je po cijeni od 20 dolara.

Inače pod imenom Fontana Sisters krile su se kako sam rekao tri rođene sestre: Marge, Bea i Gery Rosse. Majka im je bila zborovođa i svirala je orgulje, a one su nakon završene srednje škole, pristupile putujućoj grupi djevojaka, nastupajući po raznim gradovima osam mjeseci. Kasnije im se pridružio i brat Frank, gitarista, pa su se skupa pojavljivali na radiju, u klubovima i na kazališnim daskama. Nakon , što im je brat poginuo u Drugom svjetskom ratu, godine 1944 osnivaju trio i nastupaju nekoliko godina na radiju i u TV show programu Perry Coma, prateći ga i na nekoliko njegovih snimaka. Početkom pedesetih godina snimaju za RCA kompaniju, među ostalima i skladbu „Tennessee Waltz“, da bi 1954 godine potpisale za DOT diskografsku tvrtku, koja se specijalizirala za stvaranje hitova iz originalnih, uglavnom crnih originala, „cover“ verzije. Snimaju pod dirigentskom palicom slavnog vođe orkestra Billy Vaughna, koji je zaslužan za mnoge njihove hitove, kao na primjer pjesmu „Happy Days And Lonely Nights“, pjesmu iz 1928 godine od Fred Fishera i Billy Rosea, koja se prvi puta pojavila na američkoj popularnoj ljestvici u izvedbi Ruth Etting , na devetoj poziciji. Godinu dana kasnije 1929 pjesma je ponovo na popularnoj ljestvici, na 13-oj poziciji ali u izvedbi Ben Selvina. Pjesmu „Herats Of Stone“ snimaju 1954 godine, a originalna verzija bila je najprije snimljena od R&B Cincinnati grupe Otis Williams & The Charms. Sestre Fontana nisu pjevale samo crne originale već i bijele kao pjesmu „Seventeen“, koju su prvi izveli Boyd Bennett i njegovi Rocketsi i koja se našla na trećoj poziciji američke ljestvice u kolovozu 1955 godine. Tu je i pjesma „Daddy –O“, koja je bila inspirirana jednim karakterom iz filma „Džungla na školskoj ploči“, snimljenog 1955 godine, filma , koji je otvorio širom vrata pjesmi „Rock oko sata“,“Rock around the clock“i Billi Haleyu a time i samom „rock & rollu“. Na kraju treba reći da su Fontana sestre, bile jedna od najuspješnijih grupa prve polovine pedesetih godina prošlog stoljeća. Na američkoj popularnoj ljestvici imale su 24 hita, od kojih jedan na prvoj poziciji uz jednu singlicu prodanu u preko milijun kopija. Posljednje njihove dvije ploče snimljene za DOT kompaniju bile su „Chanson D'Amour( Song od love), 12-ta pozicija u travnju 1958 godine i „Jelaous Heart“ u studenome iste godine. Danas o Fontana sestrama , znaju sami nostalgičari koji su željni lijepe glazbe uz koju mogu meditirati i sanjariti. A priznati ćete , takovih je danas sve manje, da ne kažem onu težu riječ, da su vrlo rijetki. Ali, i to je dio života, kojeg je pregazila „turbo „ glazba i po sluh opasni „dum-dum „ ritam. Ali, tko te pita kada od pustih decibela oglušiš. Doduše , onda više i ne čuješ pitanja, osim uz pomoć slušnoga aparata. Naravno, ovo je moje osobno viđenje i ne morate se složiti sa njime. Svatko ima pravo na svoj ukus o kojem se nema što raspravljati, rekli su još davno moji prijatelji-stari Latini.

Na današnji dan se na američkoj popularnoj ljestvici na prvoj poziciji pojavila i pjesma My Love“ u izvedbi Petule Clark i na tom mjestu provela dva tjedna. Pjesma se inače na popularnu ljestvicu popela na sam Božić 1965 godine. Pjesma je prodana u milijunskoj nakladi po cijeni od 10 dolara. Inače je Petula na američkoj popularnoj ljestvici imala 22 hita, dva na prvoj poziciji a tri ploče su joj se prodale u zlatnoj nakladi.

Da ne kažu da sam zapostavio i manje poznate pjevače, od kojih su doduše mnogi nastupali za poznate grupe evo spomenuti ću Cory Wellsa, rođenog na današnji dan 1942 godine, američkog pjevača u grupi Three Dog Night, sastava koji je osnovan još , sada već daleke 1966 godine. Njihov najpoznatiji hit je bio „Mama Told Me Not To Come“, s kojom su se u svibnju 1970 godine našli na prvoj poziciji američke popularne ljestvice , a u kolovozu iste godine na trećoj poziciji u Britaniji.

A kada sam već počeo sa manje poznatim izvođačima evo da spomenem uistinu rijetkima poznatog američkog country pjevača, gitaristu i skladatelja Claude Kinga, rođenog 1933 godine, na današnji dan, koji je umro 1983 godine. A sada tu nastaje problem, sa kojim se često susrećemo kod glazbenika/ ali doduše i ne samo kod njih/. Naime u jednom izvoru piše da je dotični „seljački“ pjevač rođen na današnji datum 1933 godine, kako sam već napisao, napisao sam i kada je umro. No sa time se neki neće složiti i odmah će me pokušati ispraviti/ premda i nisam baš grbav, možda malo povijen pod teretom godina/ i reći, da pazim što pišem, te će mi pod nos gurnuti/ Hvala Bogu, da sam trenutno prehlađen, pa mogu podnijeti sve mirise, koji loše mirišu/, podatak da je dotični „Kralj“ rođen , brajko moj,1923 godine, a što se tiče smrti, da provjerim dobro u matičnom uredu pa ću vidjeti da dotični nije još umro, ili možda i jest ali nije nigdje zaveden/tko može mrtvaca „zavesti“ pitanje je sada./ No, bilo, kao bilo, dotični pjevač i nije bio tako nepoznat među američkim farmerima koji slušaju najrađe country glazbu, jer je na američkoj ljestvici C&W pjesama , Claude nanizao njih trideset. A to je priznati ćete lijepa brojkica, pogotovo ako vam kažem, da se jedna popela u samo sedlo, na prvu poziciju i na njoj jahala punih devet tjedana. Ta se pjesma zvala „Wolverton Mountain“ i na C&W ljestvici pojavila se prvi puta 5 svibnja 1962 godine. Još zanimljiviji podatak je taj što se ista pjesma našla i na američkoj popularnoj ljestvici 26 svibnja iste godine, na šestoj poziciji, te da je pjesma prodana u preko milijun kopija po cijeni od 12 dolara. Inače osim ove na popularnoj ljestvici je imao još pet pjesama. I da vas totalno „udavim“ sa ovim „nepoznatim „ pjevačem reći ću i to da se nalazi trenutačno na 177 mjestu po popularnosti , svih vremena u ovom žanru, američkih „narodnjaka“.

A sada jedan ozbiljan i vrlo tragičan podatak, koji se ne može usporediti u potpunosti sa onim na Haitiju ali nije za zaboraviti. Naime na današnji dan 1783 godine Kalabriju u Italiji, pogodio je veliki potres u kojem je poginulo 83 000 ljudi.

A na današnji dan 1935 godine odahnulo je borcima „plemenite“/primijetili ste da sam ovo plemenite stavio u navodnike“, većina zna i zašto, sjećajući se ne malog broja nastradalih u ringu“/ vještine. Naime na današnji dan doneseno je pravilo da borbe u boksu mogu trajati najduže 15 rundi. Pravilo je doneseno u New Yorku

Konačno je osvanuo i taj dan, bolje rečeno današnji dan, pravi praznik za britanske ljubitelje „rock & rolla“, kada su 1957 godine Bill Haley i njegovi Kometi doputovali brodom u luku u Southampton, na dugo očekivanu debitantsku turneju po Velikoj Britaniji. Kada je stigao na londonski željeznički kolodvor, prvog američkog rock umjetnika koji je došao u Britaniju, obožavatelji punih dvadeset minuta nisu puštali na miru, skoro su ga skinuli do gola, što neki povezuju sa trima riječima često spominjanim u rock glazbi „tresi, mijesi i valjaj“/sada bi valjda trebao dati objašnjenje za svaku, onu mijesi , valjda znate što hoće reći/. Dan kasnije , dakle sutra, počeo je turneju u dvorani Dominion, gdje je euforija ponovo uzela maka do klimaksa/ ova riječ ima dvostruko značenje, jednom je buđenje a drugi put kunjanje/. Tri tisuće ljudi pjevalo je, pljeskalo, treslo se i valjalo/ mijesiti se nije imalo gdje/ u ritmu pjesme „Rock Around The Clock“; „Rip It Up“ i drugih rock standarda. Kao dodatna atrakcija saksofonist /čiji izumitelj gospodin Sax je upravo jučer proslavio rođendan- uvjetno rečeno/ je svirao na koljenima, dok je basist sjedio na basu. U međuvremenu“otac“ rock & rola je održao malo predavanje o važnosti rocka za bankovne račune izvođača riječima :Njegova je privlačnost u šuštanju/ valjda je mislio na dolarske novčanice/, zapravo jednostavnosti. Svi žele postati dijelom čina i svi se mogu uključiti u njega/ ili Ga/.

Godine 1976,na današnji dan u Zagrebu je bilo snijega“ko u priči/ malo se šalim/. Sada ozbiljno pišem da je tog dana i te godine , u tom gradu na zagrebačkom kolodvoru / i ne bilo kojem već glavnom/ snimljen posljednji kadar filma „Vlak U Snijegu“, Redatelj Mate Relja, trljao je ruke/ nije imao rukavice koje ja imam/, manje od zime, više od zadovoljstva/ , te kada vidite da netko bez rukavica na -20 stupnjeva po Celzij(uskoj)/ /za ovo u okruglim zagradama i nisam baš siguran, trebao sam čini se otvoriti zagrade/ ,trlja ruke odmah vam je jasno da je jako „zadovoljan“. Pogotovo ako još skakuće s noge na nogu/ onda je pred „klimaksom“. Dakle naš Relja uspješno je ekranizirao priču svoga Mate Lovraka. A da ipak na kraju ima smisla ono što sam napisao treba reći da su film snimali i na temperaturi nižom od 16 stupnjeva Celzijusa.

A kada sam se već „raspištoljio“/ovo s pištoljem uzmite metaforički, da vas obavijestim i upoznam sa jednom nevjerojatnom odlukom velemožnih umnih i inih glava udruženih u udrugu „Chamber of Comerce Executive Bord“, koji su na današnji dan 1972 godine , odbili prijedlog da CHARLIE CHAPLIN/primijetili ste da sam upotrijebio velika slova za ovog genija filmske umjetnosti/ dobije svoju zvijezdu na 19 bloku glasovitog Walk of Fame ili na Šetalištu Slavnih u Los Angelesu. Razlozi odbijanja nisu nikada objašnjeni / jer to bi bilo nemoguće objasniti/, ali se čini da mu nije oprošteno iznošenje marksističkih stavova / na primjer jer je imao crvenu kravatu, a i krv mu je bila crvene boje, sve jaki razlozi/ U to vrijeme veliki Charlie već bio stanovnik male Švicarske u kojoj se nastanio 1953 godine. I tu bis se oprostio od vas za danas. Zapravo joj ne . Sjećam se da mi je ostalo još nešto centimetara proznog teksta pa će sada završiti. Ako niste zaboravili, onda ću vas podsjetiti na naslov pjesme u prozi „Ponor Bezglasnosti“ „………u visinama pogažene bezbrižnosti, nečujno, sjetnim pogledom, luta sanjar, gazeći po bolnim satima prošlosti, tražeći skrivenu ljepotu, izranjenu čekanjem…I vidim Te u daljinama tamnih nedogleda, neuhvatljivu u magli svoga bola, prekrivenu drhtavim plaštem tišine ugašene zvijezde, što poput pramena srebrene mjesečine pada u noć beskrajnosti…Vidim Te u tim ruševinama blijede jeseni, izmučenu samotničkim mukom pokopanih sati, pod raširenim rukama noći, upinjučeg pogleda po srebrenoj haljini prolivene tišine…Niz obraze su Ti kapale godine Mladosti, prepukle od opojnog užitka neuhvaćenog dodira i neučinjenog grijeha…I osjetiti ćeš ovaj kucaj noćas nad iskopanim ponorom bezglasnosti“

UNDE FAMES HOMINI VETITORUM TANTA?....Oni koji su čitali Bibliju , kažu : sve je počelo u rajskom vrtu….A za danas sve završava sa riječima potpore: neka vas ne prestraši dužina teksta, lako se čita i ne treba ništa pamtiti. U svakom pogledu je „lagan“. Oni koji se odluče da ne čitaju neće ništa izgubiti jer nisu ništa ni našli, za one koji su u dilemi preporučam staru kinesku poslovicu: slušaj mene i radi po svome, Oni , koji u tekstu vide slova a između redaka tekst neka se drža stare kineske poslovice , nešto starije od prethodne koja kaže: nikada ne vjeruj starim kineskim poslovicama“ I na koncu za one koji su najuporniji neka pročitaju USQUE AD FINEM…
Doc
Doc
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 223
Location : Nova Gradiška
Registration date : 07.02.2008

http://www.dumicic.com/

[Vrh] Go down

Na današnji dan - Page 7 Empty Re: Na današnji dan

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 7 / 25. Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 16 ... 25  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.